Co Vaše réva 2018?



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 101.32 (?) 
25.12.2018 7:07

Na závěr jedno závěrečné potěšení ze sklizně 2018. Hrozen odrůdy Chottabyč sklizený v polovině října, vložený volně do šuplíku pro ovoce a zeleninu v ledničce (žádný sáček nebo nádoba, prostě jen tak). Vyndán na Štědrý den na vánoční stůl. Asi deset bobulí jsem musel vyřadit, jinak stav velice solidní. Chuť prakticky stejná jako před několika měsíci, tedy příjemná harmonie bez muškátu, jen sladkosti ještě trošku přibylo. Proti kupovaným hroznům zážitek, nehledě na potěšení z domácí úrody a znalost chemického složení (pouze dvakrát síra proti padlí). Hrozen vážil přes 700 g.

Chottabyč zraje asi týden před Talismanem, tedy jej lze pěstovat i v méně teplých polohách. Barva je viditelná na snímku, hrozny max. kolem kilogramu, středně hustě nasaené bobule do 10 g. Plodnost vysoká, hráškování nebylo (plodnost 3 x). Plíseň jsem zatím nezaznamenal (ani roky nebyly zrovna plísňové), proti padlí jsou nezbytné zelené práce a případně troška kontaktní chemie. Růst docela silný, odrůda přivítá více prostoru. Celkově solidní průměr s mimořádnou trvanlivostí plodů na keři a skladovatelností.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 101.32 (?), 25.12.2018 7:17

Tady je vlastní hrozen vidět lépe.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 25.12.2018 9:06

Paráda, na túto odrodu sa začínam tešiť. Posadil som ju tento rok na jeseň, dúfam, že prezimuje bez ujmy. Ktovie ako by to dopadlo, ak by ostal strapec na viniči dobre ochránený pred vtákmi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 101.32 (?), 25.12.2018 16:41

Hrozen Chottabyče byl celkem rychle zkonzumován, tím jsem ročník 2018 uzavřel. Podařilo se mi ještě udělat snímek několika bobulí. Snímek dokazuje, že jsem neměl úplně správný odhad, hmotnost bobulí může přesáhnout 10 g.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Horehron - (7) - 255.0 (?), 31.12.2018 18:14

Dobrý deň,dúfam, že na rok 2019 bude založené fórum.Je to pre mňa ako začiatočníka v pestovaní viniča na Horehroní veľmi užitočné.Na jeseň som zasadil odrody muštové - Dunaj, Roesler,Pálava a stolové Talisman.Horehronie, presnejšie mesto Brezno pod Ďumbierom a Chopkom bude v budúcnosti priekopnikom v pestovaní viniča.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 17.252 (?), 31.12.2018 23:32

Dobrý den,

samozřejmě že i v okolí Brezna je možné pěstovat víno, ale doporučuji (hlavně do začátku) střízlivost. K mošťákům se nebudu vyjadřovat, ale stolní odrůda Talisman do 500 m.n.m a průměrné teploty 6,6 (stránky města) se mi jeví jako nepřiměřený optimismus. Léto 2018 se nemusí pravidelně opakovat, alespoň já v to doufám.

Také ženský typ květu Talismanu je riskantní, a to tím spíše, že v okolí zřejmě kromě Vaší vinice mnoho jiných opylovačů nebude.

Jako stolní odrůdy pro Brezno doporučuji nejranější odrůdy (nejvýše rané), nejlépe s vysokým stupněm odolnosti proto plísni (tu má i Talisman).

I tak ale přeji mnoho pěstitelských úspěchů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Horehron - (7) - 255.0 (?), 1.1.2019 11:20

Ďakujem za cenné rady, pestovanie viniča v takejto netradičnej oblasti beriem ako pokus, samozrejme počítam s možným neúspechom.Viete mi prosím doporučiť vhodné postreky viniča na jar?,a kedy ho aplikovať?

Ďakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 1.1.2019 17:32

Pozrite si stránku galati.sk, tam máte celé ochranárske kalendáre, kde je podrobne rozpísané kedy a s čím striekať. Tiež je tam tabuľka miešateľnosti jednotlivých prípravkov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Horehron - (7) - 255.0 (?), 1.1.2019 20:12

Ďakujem, veľmi poučná stránka.Akým hnojivom odporúčate prihnojovať vinič?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 182.44 (?), 2.1.2019 8:53

Vinič neprihnojujem a nikdy som neprihnojoval, občas aplikujem listovú výživu. Maximálne tak pred výsadbou spraviť zásobné hnojenie, najlepšie vyzretým kompostom. Dospelý vinič korení pomerne hlboko a povrchové hnojenie by nebolo moc účinné. Počas sezóny keď je listová plocha dostatočne veľká, môžete aplikovať spomínanú listovú výživu. Postačujúce bude nejaké komplexné listové hnojivo obsahujúce makro aj mikroprvky, ktoré môžte primiešať do tankmixu spolu s ostatnými prípravkami a postriekať vinič naraz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika