Co Vaše réva 2018?



Horehron - (7) - 255.0 (?)
2.1.2019 19:07

Po prvom roku od výsadby na jar odporúčate strihať výhony na dva očká?,aby som mohol v ďalšom roku tvarovať kmienok? alebo nechať už vyrastený a pomali začať tvarovať kmienok?

Ďakujem

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12   
                     
Horehron - (7) - 255.0 (?), 2.1.2019 19:07

Po prvom roku od výsadby na jar odporúčate strihať výhony na dva očká?,aby som mohol v ďalšom roku tvarovať kmienok? alebo nechať už vyrastený a pomali začať tvarovať kmienok?

Ďakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 2.1.2019 19:33

Na jar po výsadbe strihám pri tvarovaní kmienka do zdravého dreva, pretože cez zimu vždy niečo vymrzne. Niekedy som nútený skracovať aj na 2-3 očká, hlavne keď sadenica nie je dostatočne silná a drevo vyzreté. No nie je to pravidlo. Neviem aké máte vedenie viniča, či klasickú drôtenku, pergolu alebo niečo iné. Na drôtenke by som prvé 2 roky odporučil zapestovať kmienok, aby ker spevnel a v 3. roku môžte zapestovať bočné ramená a skúsiť ponechať nejaký ten strapec na ochutnávku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Horehron - (7) - 255.0 (?), 2.1.2019 23:30

Ďakujem za radu, vedenie mám klasické.No uvidím ako sa bude viniču dariť.Na rok 2019 predpovedajú ešte vačšie horúčavy ako boli tento rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek 2 - (7) - 38.254 (?), 24.7.2019 11:45
Zdravím, rád bych se zeptal jestli se jedná o Nero nebo Negru? Zatím to jde bez chemie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 24.7.2019 11:58

V akej oblasti pestujete vinič? V teplých oblastiach bude Nero čo nevidieť zrelé. Okrem toho, Nero má husté strapce a skôr kratšie, ale objemnejšie. Toto sa mi na Nero nepodobá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 54.113 (?), 2.1.2019 19:17

Brezno trochu poznám, tam by si skôr uspel pestovaním zemolezu.Ale keď chceš skúsiť mal si si vybrať odrody na sever.Napr.Marechal foch, Marquette,Solaris, Zilga.To sú veci ktoré prežívajú aj v Lyskom priesmyku a tu je proti Breznu teplo.paloo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 99.142 (?), 3.1.2019 7:44

Nemyslím si že Brezno má až tak chladné leto. Aj vinič tam nie je až taká úplná vzácnosť. Kde-tu, na plotoch a na budovách som videl labruskové samorodáky. Takže aj peľu pre Talizman by mohlo byť. Pestujem v ešte trochu horšej polohe a odrody ako Nero, Galachad nemajú žiaden problém. Nemyslím si, žeby sa pán by sa musel obmedzovať len na malobobuľkové muštáky. Kľudne nech skúsi čokoľvek čo dozrieva skoro. Ten Talizman je naozaj trochu otázny, ale treba vyskúšať. Väčšie nebezpečie vidím v neskorých jarných mrazoch. Brezno je na to typické.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 101.32 (?), 3.1.2019 18:24

Takže když se pokusím shrnout diskusi na téma vinohrad v Brezně. Měl by jít, ale kvůli chladnějšímu podnebí je lepší pěstovat něco ranějšího. V Brezně jsou navíc typické pozdní jarní mrazy, což může faktickou vegetační sezónu ještě o několik týdnů zkrátit. Tedy ještě větší smysl má pěstování raně zrajících odrůd, navíc je zde nový požadavek na dostatečnou plodnost výhonů ze zásobních oček (pokud výhony z hlavních oček zmrznou).

Samosprašnost bych jako požadavek dal také, i když i některé cizosprašné odrůdy se opylují obecně dobře. Zrovna Talisman ovšem u mne každý rok tak hráškoval, že skončil. A to byla těsně vedle spousta jiných odrůd, navíc u souseda labrusková Isabela. U kolegy v Břeclavi je Talisman zase každý rok super. Prostě jiné místo.

Navíc bude v Brezně více vláhy než v klasických vinohradnických polohách, takže by byla vhodná vyšší odolnost k plísni.

Požadavků na odrůdy docela hodně, ale myslím, že některé je dokáží splnit. Z těch, které mají bobule alespoň kolem 10 gramů, již padl název Galahad. V tématu Vinohrad 2018 ukázal pan Penička odrůdy Zenit a Slava Ukrajině. To všechno jsou odrůdy s harmonickou chutí. Já bych dodal muškátovou odrůdu Valjok, jejíž snímek z 23.7.2018 přikládám. Valjok je velmi plodný a na základě zkušeností z let 2016 a 2017 mohu potvrdit plodnost i ze zásobních oček.

A to se ještě nepsalo o způsobu pěstování, tam by bylo vhodné nějaké kryté místo a vyšší vedení (víno tam méně trpí plísní a mrazy).

Ať se pěstování vína v Brezně daří a určitě budeme zvědaví na Vaše úspěchy.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Horehron - (7) - 255.0 (?), 3.1.2019 23:15

Ďakujem za podporu, k myšlienke založiť mikrovinohrad v Brezne na priviedla vášeň k vínu.Pracoval som na morave 4 roky a tam som prepadol tajto vášni.Podmienky a pôda v Brezne a morave sú určite veľmi rozdielne.Ale verím, že sa mi podarí dopestovať vinič a aj z úrody bede úžitok.Budem Vás určite informovať o úspechoch ale aj o neúspechoch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
karelka - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (72) - 215.110 (?), 4.3.2019 10:01

Zdravím, před 3mi roky jsem si koupil révu Tereza a u jiného prodejce zase Teréz, letos se snad dočkám prvních hroznů, nemá někdo tyto druhy? Jde mi o to jestli to nejsou stejné, nemá někdo zkušenost, děkuji za reakce, Karel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika