Co Vaše réva 2016



Vladis - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 61.236 (?)
28.4.2016 18:11

Tento rok je ozaj čo sa týka mrazov, kritický. Naposledy mi mráz zredukoval úrodu na polovicu v 2011-tom, keď mrzlo 2 noci po sebe 4 a 5 mája. Pár rokov predtým aj potom bolo bez mrazov. Teraz po 4 mrazivých nociach je predbežný stav nasledovný:

Vinič spálený na 95%, orechy 100%, plody sliviek, marhúľ tiež. Jahody to aj napriek zakrývaniu čiastočne schytali. Dokonca čo ma veľmi prekvapilo tak aj plody josty a červeného ríbezlia sú viac ako z polovice zamrznuté. Ďalšie veci ešte neviem.

Cabernet cortis ktorý som vlani zasadil mal už kolo 5cm výhonky a vyzeralo to že tento rok zapestujem pekné kmienky, teraz však budem rád ak vyraší z dákych spiacich očiek a prežije :)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vlastamann - (32) - 233.225 (?), 27.4.2016 13:24

Zdravím Vás. Na Vysočině nepravidelně již třetí noc jsou mrazy od -1 do -3,5 stupně. Letos se mi podařilo dokončit zadešťování vinice a chci i sadu. I opěvované zadešťování má své plusy i mínusy. Musíte začít s zadeštováním dříve než poklesne teplota pod cca  +1stupeň Celsia a nekončit dříve než je cca +1 až 2 stupně. To znamená pokud nemáte automatiku na otevření přívodu vody spojenou s teploměrem ve vinici (což nemám) musíte stále hlídat po hodině teploměr. Při posledním zadešťováním z 25.4. na 26.4. jsem to podcenil a již v 22,30 hod byla teplota pod +-0 stupňů. Vinice to ještě vydržela, ale jabloně které mají lístky a pupeny květů mi zadeštění (mrznoucí vody na listech) silně popálilo. Dnes a zítra mají přijít další mrazy cca -3 stupně. Takže budu hlídat. Tož uvidím...






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 93.4 (?), 27.4.2016 18:09

Zadešťováno máte pěkně, ale podle fotek zatím zbytečně. Ještě nejdou vidět žádné lístečky, jenom pupeny a ty by tyto mrazíky přežily.

Mělo by smysl až by to vypadalo podobně jako na fotce.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vlastamann - (32) - 233.225 (?), 27.4.2016 22:15

Máte asi pravdu, avšak ke každému řádnému fungování potřebujete zkušební provoz s informacemi kdy to pustit v čase, teplotě atd. Např. má představa byla pro mou malou vinici původně jen zadešťování formou mlžení a to kvůli spotřebě vody ze studny, kdy jsem neměl vyzkoušenou vydatnost přítoku vody do studny v tomto ročním období. Čtyři kusy z pěti použitých úderových postřikovačů nejsou určeny na protimrazové použití, pouze jediný a ten má dostřik cca 14m. Při mém zkušebním provozu jsem např. zjistil, že při silnějším mraze cca -3 stupně se tyto postřikovače po 2 hod provozu obalí ledem a nefungují. Musel jsem je osvobodit z ledu a pak dále fungovaly. Pátral jsem také na internetu po prodejcích postřikovačů NDJ flipper, bohužel jejich zastoupení není v ČR. Toto jsou mé laické zkušenosti, které chci využít na "zmrzlíky", abych nedopadl jako v roce 2012, viz foto.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 39.61 (?), 28.4.2016 17:39

dnes rano som zistil silne poskodenie mrazom (okolie Bratislavy). Este horsie ako mraz pred 3dnami, vtedy znicil len mlade prizemne vyhonky. Vcera som pozakryval 7dcl poharmi mlade sadenice a pomrzli mi uz starsie plodne korene. Este vecer o 23:00 teplomer ukazoval 3C, myslel som, ze je zbytocne zakryvat a nebude mraz. Ale predsa som len siel, lebo aj predosly prizemny mraz teplomer na dome ukazal 2C. S prekvapenim som zistil, ze uz vtedy bola zamrznuta trava. Bal som sa ze to zakryvam neskoro, tak som do pohara hore dnom vdychol teply vzduch a zakryl sadenicu. Pomohlo to. Ale mraz musel byt silny, lebo rano bola biela trava a aj cele strechy na domoch. Pomrzlo to aj v 3m vyske.  Nastastie mam mnohe korene blizko domu alebo betonoveho murika tam to prezilo. Taketo skody v okoli Bratislavy uz neboli ani nepamatam. Musim sledovat lepsie predpoved prizemnych mrazov a nie len Aladina, kde teplota isla len na nulu. Prizemne mrazy hlasili az -2 az -7. A dnes ma byt este o stupen chladnejsie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 39.61 (?), 28.4.2016 17:47

tento rok som podcenil mraz, spravil som niekolko vaznych chyb:
na 1rocnych korenoch som odstranil skoro vsetky ocka a ponechal len 2-3 a to v celej vyske kmena. Tym som urychlil rast tych 2 ociek a zvysil ich citlivost na mraz. Keby som pockal s odstranovanim ociek az po mrazoch tak by mi urcite zostalo vela nepomrznutych menej rozvinutych ociek.  Takto potrebujem aby pucali spiace ocka. Neviem ci aj spiace ocka mozu este priniest plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 28.4.2016 18:01

Keby som pockal s odstranovanim ociek az po mrazoch tak by mi urcite zostalo vela nepomrznutych menej rozvinutych ociek...no já jsem nechal všecky očka. A výsledek?  U některé odrůdy už vyrašili všecky očka a všecky zmrzly. Hlavně staré dobré bago ještě nezačalo rašit a tak se dá čekat, že to přečkalo bez úhony.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vladis - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 61.236 (?), 28.4.2016 18:11

Tento rok je ozaj čo sa týka mrazov, kritický. Naposledy mi mráz zredukoval úrodu na polovicu v 2011-tom, keď mrzlo 2 noci po sebe 4 a 5 mája. Pár rokov predtým aj potom bolo bez mrazov. Teraz po 4 mrazivých nociach je predbežný stav nasledovný:

Vinič spálený na 95%, orechy 100%, plody sliviek, marhúľ tiež. Jahody to aj napriek zakrývaniu čiastočne schytali. Dokonca čo ma veľmi prekvapilo tak aj plody josty a červeného ríbezlia sú viac ako z polovice zamrznuté. Ďalšie veci ešte neviem.

Cabernet cortis ktorý som vlani zasadil mal už kolo 5cm výhonky a vyzeralo to že tento rok zapestujem pekné kmienky, teraz však budem rád ak vyraší z dákych spiacich očiek a prežije :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 39.61 (?), 28.4.2016 17:54

Mate niekto skusenost ci po zmrznuti vyhonku aj vedlajsie spiace ocko moze mat urodu?Alebo to zavisi od odrody a plodne su len spiace ocka len pri niektorych odrodach? (tie co maju plody aj na zalistkoch) Rad by som vedel ci aj po spaleni vyhonkov mrazom mam sancu na urodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 19.131 (?), 28.4.2016 20:52

V tomto desetiletí je u nás pozdní jarní mráz už po čtvrté. Naštestí letos přišel poměrně brzi, takže určitě nějaká úroda bude. Více bývají poškozené odrůdy s menším hroznem, kde je zapotřebí do kg velký počet květních lat. Čím později jarní mráz přijde /Pankrác, Servác, Bonifác/, tím bývá úroda nižší.

U modrých odrůd jako SV, ZW, Dornfeldr, Acolon, bývá z podoček úroda normální, to platí i pro úrodně stolní odrůdy Pola, Chrupky, Vostorg, Alden.

Většinou dobrou úrodů dá navzdory mrazíkům i je Cabernet Sauvignon, který pozdě raší. 

Nevýhodou sklizně z podoček je ztráta 2 - 3 vegetačních týdnů, takže úroda bývá kyselejší.

Úrodu z podoček ovlivňuje i násada v minulém roce. Pokud byly keře přetíženy úrodou, podočka bývají jalová. Pokud řežete na menší zatížení, bývají podočka více plodná.

V případě silných zimních mrazů / u nás v roce 2005/ zmrzla i podočka a mnoho odrůd bylo úplně bez hroznů. Zkusili jsme letním řezem podpořit růst zálistků, ale bylo to hodně pracné a s malým efektem. Dobře nám zaplodily ranné stolní odrůdy, ale napři Sauvignon už vůbec nedozrál.

Myslím, že v případě totálního poškození je lepší vinici nechat odpočinout, vypěstovat nové dřevo a soustředit se na sklizeň v příštím roce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 39.55 (?), 29.4.2016 8:05

dakujem za velmi uzitocne skusenosti so pucanim vedlajsich ociek. Dufam, ze hlavne skore sorty prinesu urodu aj po zmrznuti, lebo mnohe nove sorty maju rodit prvy krat a to je ta najdolezitejsia uroda, lebo ta povie o vlastnosti odrody.

Dnes pri Bratislave bol opat silnejsi mraz, opat cele strechy su omrznute. Vcera vecer som ako tak zachovane vyhonky este balil do sackov. Tak dufam, ze uz skody nebudu omnoho vatsie. Dalsie noci uz maju byt lepsie. Dufajme, ze toto boli predcasni "zmrzlaci"

Vcerajsi mraz po silnom dazdi, ked vsetko bolo mokre,  sa mi zda paradoxne bol nebezpecnejsi pre rastliny ako dnesny relativne suchy, i ked by som cakal opak. To uz vsak vdaka vcerajsim silnym skodam sa neda objektivne porovnat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika