Co vaše réva? (2014)



   Předchozí příspěvky  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 133.163 (?) 
22.9.2014 14:04

Réva plesniví a hnije, nemá sladkost, mnozí se ani do vinohradů nemohou dostat, všude jsou jezera vody. V naší lokalitě jsou po pár letech opět sklepy pod vodou díky zvednuté hladině podpovrchové vody (já osobně měl ve sklepích v baráku 2cm vody). Postřiky se mi podařilo ukočírovat choroby v patřičných mezích, nádhernou úrodu jsem zabalil do textilky proti vosákům, jenže v půlce prázdnin přišly soustavné deště, které drtivou většinu úrody zlikvidovaly, to co zbylo je nekvalitní, nevybarvené, samá voda. Jen díky obrovské násadě střapců se podařilo celkem bohatě okoštovat, ostatní popraskané hrozny visí na keřích, hnijí a černají, jsou likvidovány hmyzem. Razantně změním střih révy na drátěnkách, kde to jen bude možné, tam půjdu do vertika.

Na závěr musím vyzvednout odrůdu Talisman, která se s tímhle počasím vyrovnala zdaleka nejlépe. Není sice ideálně sladká a začíná také hnít, ale obrovské (3-4 cm) kulaté bobule které má, tak to je něco úžasného. Měl jsem obavy aby dokázaly všechny střapce na pětimetrových tažních dozrát, ale jak vidět, tak s tím Talisman neměl zásadní problém. Letos No.1 s velkým předstihem před ostatními. Dobře se celkem drží Regina  (Afuz Ali), mám však obavy že letos nedozraje, hodně mne zklamal V-20-25.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 22.9.2014 14:20

"..., kde to jen bude možné, tam půjdu do vertika".

Mirku, co si od toho slibuješ? V čem očekáváš rozdíl a zlepšení oproti klasickému vedení s tažni?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 133.163 (?), 22.9.2014 14:53

Provzdušnění, méně střapců, lepší přístup k hlavě a ke střapcům. Mám to vždy celkově hodně přehustěné, blbě se v tom orientuje. Letos jsem tak měl Arkadii a moc se mi to líbilo. Bude o dost méně střapců, ale budu jim moci věnovat větší péči. Stejně tak budu likvidovat většinu vrchního vedení na pergolách, je tam např. 20 hroznů ale nakonec sníš jeden-dva. Prubnu to a uvidím, dokud budou taková prochcaná léta tak mě jiné řešení nenapadá.

Vostorg Krasnyj velmi špatně vyzrává, má letos jen některé bobule červené, po deštích změkl a není ještě sladký (a už ani nebude). Sladkostí i kvalitou bobulí mě mile překvapil Aročnyj, bohužel 90% úrody "sklidila" voda, hniloba a hmyz, zůstaly jen pytlíky plné jakési sladké lepkavé hmoty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 22.9.2014 15:17

Příští rok od zaměkání bobulí nekompromisně a bez ohledu na stav počasí nasazuji Teldor nebo něco podobného! (Teldor mám doma).  

Mirku, jak jsi to s tou Arkadiií na vertiku udělal? Ostřihal jsi ji na čípky? Jak jsi vyvazoval letoprosty aby nepadly na zem? Ptám se možná blbě, ale vrtá mi to hlavou, protože klasické vertiko se používá u odrůd, které moc nerostou a které se mohou střihat i na krátké čípky. Ale ty máš, pokud vím všechno stolní, z nichž většina odrůd jsou silně vzrůstné. Nějak si to nedovedu představit, nemáš fotky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 96.18 (?), 22.9.2014 18:03

já definitivně sklidil v sobotu v pozdním sběru Solaris, začalo to hnít a tak jsem neváhal a nečekal na dané deště, které právě přišly v sobotu, takže na poslední chvíli... taky jsem musel prostrihat CC, kvuli zvyseni cukernatosti, i tak to melo vic nez jsem cekal takze se dela burcak, i letos to mam bez chemie, ale je pravda, ze trochu padli na listech bylo, hrozny jsou ale OK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 22.9.2014 18:16

Čau Wimpi, přikládám pár ukázek toho co by asi ani Teldor neukočíroval. Jsou to střapce od baráku, kde je relativně spodní voda "až dole ve sklepě". Odrůdy Arkadia, Lora, Afrodita. Ne tak moc, ale takhle nějak vypadají hrozny i v mnohých vinohradech. Jeden den se to postříká a za pár dní už jede kombajn nebo jdou brigádníci stříhat, kde to pak vše končí, kde jsou OL, co se tam pak valí aby to kvasilo? Proto mnohdy sběrny ani révu nevykupují, cukernatost kolem 15 stupňů, taky žádná sláva.

Co se vertika týče, tak jsem Arkadii zkusil na asi dvoumetrovém kmínku zastřihnout v jednotlivých patrech (rozestup 20-30 cm) na jedno až dvě očka. Kupodivu výhony narostly do délky zhruba 50-80 cm a na každém jsem nechal jeden střapec. Zvrhlo se mi to až úplně nahoře, ale celkově to olistění bylo hodně vzdušné. Oproti Arkadii na drátěnce je to velký rozdíl. Nafotil jsem to, moc to sice vidět není, navíc když se do toho motá na "Velikým Bílým" naroubovaný výhon Vostorgu Krásného.

Afrodita
Afrodita
Lora
Lora
Arkadia
Arkadia
Pokusné vertiko, střapce v pytlíkách jsou na vyhození
Pokusné vertiko, střapce v pytlíkách jsou na vyhození


Již očistěné střapce od shnilotiny
Již očistěné střapce od shnilotiny

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.1 (?), 22.9.2014 20:13

Dnes som obral Attiku pretože už začala zosychať, zrelá bola už aspoň 2 týždne.Je to výborná odroda,1 tr.bezsemennosti, a aj v tomto bláznivom roku na tom s chorobami v mojich podmienkach nebola horšie ako Kodrianka alebo napr. V25/20.   Stano

Attica
Attica
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (294) - 5.152 (?), 23.9.2014 20:11

Vkládám foto novější odrůdy-Rubinet, je to dobrá barvířka, dostal jsem ji od dnes již zemřelého profesora Viléma Krause.Velmi dobře barví, barvivo je kromě slupky také v dužnině bobule.Tento týden změřím cukernatost a sdělím.Martin


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (294) - 5.152 (?), 23.9.2014 20:24

Tato bezsemenná odrůda-Kišmiš zaporožskij dozrávala u mne letos jako jedna z prvních, chutná také ptactvu a vosám, hrozny se musí chránit.Martin

Kišmiš zaporožskij
Kišmiš zaporožskij


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 27.9.2014 14:01

Sklidil jsem ještě jakž-takž nějaké slušné střapce, bohužel ty lépe vypadající odrůdy nejsou moc k jídlu, nejsou zralé (Regina, Jupiter (Rhea), i Kodrjanka!!!, Matilde). Dobře zralý je Aročnyj, Talisman, Novyj Vostorg Krasnyj, méně Vostorg Krasnyj.

Tahle Kodrjanka není sladká
Tahle Kodrjanka není sladká
Aročnyj je chuťově výborný, hodně bobulí napadených a ty dobré špatně drží na třapině.
Aročnyj je chuťově výborný, hodně bobulí napadených a ty dobré špatně drží na třapině.
První ukázkový vzorek, méně vybarvený, ale sladší jak Vostorg Krasnyj.
První ukázkový vzorek, méně vybarvený, ale sladší jak Vostorg Krasnyj.

Pěkná ale ještě trpká odrůda.
Pěkná ale ještě trpká odrůda.
nemám náladu to ani likvidovat
nemám náladu to ani likvidovat

jen během noci 3x pršelo
jen během noci 3x pršelo

první úroda na novém keři
první úroda na novém keři
nezralá
nezralá
nezralá
nezralá


jedinný jedlý střapec Pannonie
jedinný jedlý střapec Pannonie
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika