Co vaše réva? (2013)



Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 124.132 (?)
27.6.2013 21:46

Upřímnou soustrast.

To je prostě k pláči. Nevím, jestli Vám to pomůže, ale sdělím Vám svoji zkušenost. 5 let jsem bojoval s padlím na starší odrůdě angreštu. A to do té míry, že loni už to vypadalo, že celý původně velký stromek odejde do ovocného nebe. Zkusil jsem ledacos. Letos jsem zkusil Discus, který jsem si koupil kvůli révě. I přes hnusné počasí, který tedˇ u nás několik týdnů panovalo, je poprvé stromek bez padlí. Tedy popravdě jsem cca 10 kuliček(cca do 1%) utrhnul bo byly chycený, ale jinak na pohodu. Osobně bych stříkal i bobule.

Zkušenější určitě poradí více.

PS: Pro malou útěchu. Já zas bojují s peronosporou a blýskáčky + 70% květu mi sprchlo.

S pozdravem GB

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 27.6.2013 20:36

Začínám být bezradný co se týče padlí na révě u baráku, dnes jsem vážně začal uvažovat o její likvidaci a nahrazením velkoplodou odrůdou kiwi, kterému se zase nedaří na zahradě. Na listech révy padlí momentálně moc nepozoruji, o to hnusnější je na bobulích, bez rozdílu odrůd. Nově vysazený a poprvé plodící Dunav a Original, stará červená chrupka, Arkadia a Kodrjanka, bezsemená Afrodita. Jejich umístění je nejspíše naprosto nevhodné, jižní strana domu, z jedné strany plot, volná plocha před révou je sečený a zalévaný trávník, jinak si to už nedovedu vysvětlit. Když je padlí na bobulích, stačí stříkat listy nebo je potřeba poumývat i bobule? Dnes opět postřik Falconem 460 EC.

Arkadia
Arkadia
Chrupka
Chrupka
Dnes jsem opět něco vylámal, roste to jako prales.
Dnes jsem opět něco vylámal, roste to jako prales.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 58.173 (?), 27.6.2013 21:34

Zdravím do Poštornej Mirku!

Nálet čisto bielych sporangií a tmavý obsah bobulí na snímke s chrupkou svedčia o napadnutí perenospórou. Ako vyzerajú listy? Sú tam olejové škvrny? Pri aplikácii preventívnych postrekov je nutné fungicídom ošetriť v prvej rade to najcennejšie- súkvetia a strapce. U kontaktných postrekov je dôležité ošetriť dôkladne všetky zelené plochy, najlepšie z obidvoch strán. 

Dnes som po včerajšom dáždi ručným postrekovačom strieknul druhý raz v tomto roku vinohrad. Americké odrody už majú veľké bobule, európsky vinič je odkvitnutý. Tentoraz som zvolil kombináciu Profiler+Falcon. Zatiaľ sa vo vinohrade žiadny plesňový či hubový problém nerýsuje. Netreba však zaspať na vavrínoch. Tento ročník je oveľa vlhčí. Znova som si pochvaľoval zatrávnenie medziradí, na botách nebolo kúska blata. Susedovi už zas dážď splavil ornicu okolo zemiakov až na spodok vinohradu. Keďže strieka traktorom, musí čakať až pôda na svahu obschne. Niekoľko dní omeškania postreku môže narobiť veľké straty na úrode...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 27.6.2013 21:42

Zdravím Paľo, jsem z toho stále první ročník, takže chrupka je plíseň a Arkadia padlí? Na listech plíseň zatím nepozoruji, spíše jen šedavé fleky shora na listech které se dají setřít a "smrdí" po houbách, peronospora byla zhruba před třemi týdny ale postřik zabral a fleky zespod listů zaschly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 58.173 (?), 28.6.2013 0:07

Na Tvojej Arkadiji to Mirku vyzerá skôr na padlí. Povlak je viac do sivasta a smrdí po hubách. Postupne múčnatkové bobule prasknú a vyhreznú semená. Perenospóra na väčších bobuliach býva zriedkavá, rastom bobúl sa póry uzatvárajú. Ak použiješ systémovo a hĺbkovo pôsobiace fungicídy, nemusia byť príznaky na listoch, ani na mladých, lebo fungicíd koluje v systéme rastliny a bráni infekcii. Napriek tomu sa snáž zasiahnúť postrekom čo najviac kvetov.

Nevetrané polohy a uzatvorené kúty nie sú pre Vitis vinifera moc výhodné, výskyt hubových chorôb u neho býva častejší. V takýchto lokalitách je lepšie použiť interšpecifické odrody.

Po informáciách o sorte Pollux som zatiaľ nepátral, snád poradí Bredík.  Nové sorty dnes vznikajú ako na páse. Krížením viniča sa zaoberá stále viac krajín.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 104.6 (?), 27.6.2013 23:02

Dobrý večer pane Palo, nevíte něco bližšího o odrudě POLLUX, koupil jsem kontejnerovou sazenici nasadil ale na netu moc informací není děkuji Petr Ostrava.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 124.132 (?), 27.6.2013 21:46

Upřímnou soustrast.

To je prostě k pláči. Nevím, jestli Vám to pomůže, ale sdělím Vám svoji zkušenost. 5 let jsem bojoval s padlím na starší odrůdě angreštu. A to do té míry, že loni už to vypadalo, že celý původně velký stromek odejde do ovocného nebe. Zkusil jsem ledacos. Letos jsem zkusil Discus, který jsem si koupil kvůli révě. I přes hnusné počasí, který tedˇ u nás několik týdnů panovalo, je poprvé stromek bez padlí. Tedy popravdě jsem cca 10 kuliček(cca do 1%) utrhnul bo byly chycený, ale jinak na pohodu. Osobně bych stříkal i bobule.

Zkušenější určitě poradí více.

PS: Pro malou útěchu. Já zas bojují s peronosporou a blýskáčky + 70% květu mi sprchlo.

S pozdravem GB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Frany - (40) - 96.10 (?), 27.6.2013 23:17

Nemůže to být mikroklima na dvoře, co dovoluje rozšíření patogenu?

Oidiu vyhovuje, pokud není smýváno deštěm. Také vyšší teploty.
Jestliže dvůr větrá míň, dále pokud je réva dejme tomu zčásti krytá, zeď dodává večer teplo, zalévaný trávník vlhko, a ráno zase réva dostatečně rychle neoschne díky obestavěnému pozemku, dovedl bych si představit skvělé podmínky k šíření padlí.
Jsou to jen mé představy o Vašem dvorku, ale něco z toho hrozno nepřímo stresuje. Mikroklima se vytvoří bez ptaní.

Květy a bobule až do zaměkání jsou náchylnější k oidiu, proto jste ho odhalil tam a ne na listech.

K poznámce o vyšších teplotách zkuste na webu vyhledat Powdery mildew risk index. Zjistíte, že teploty, které do soboty u nás panovaly, dost napomáhaly k šíření patogenu. U nás tady bylo po několik dnů hned od rána kolem 20°C, maximum těsně okolo 32°C následováno teplou nocí. To bylo ukázkové počasí zvyšující risk index.

Kdysi jsem díky padlí objevil mezi bagem nenápadnou kulturní odrůdu. Ve větraném vinohradu padlí nebylo, zato na révě vedeném na jakémsi roštu na hosp. budově ano.

Stříkejte (nebo roste) list i třapinu. Pokud je padlí na bobulích, za chvíli by se objevilo i na listech a letorostech.

Přeji výdrž v boji.

-FD-

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 28.6.2013 0:31

Víceméně jste vyslovil stejný názor na příčinu šíření choroby na kterou už delší dobu na tomto dvoře mám podezření. Bohužel nemám moc místa a tím pádem ani možnosti přemístit tyto zajímavé odrůdy jinam. Nezbývá než ošetření, což jsem provedl, a v nejbližší době provedu ještě další redukci bujně rostoucích letorostů abych alespoň více keře provzdušnil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Frany - (40) - 96.10 (?), 28.6.2013 1:26

Omlouvám se předem za otázku, ale protože neznám Vaši historii ošetřování, tak mně napadlo: Nemohlo se stát, že se vytvořila rezistence z přípravků, které proti oidiu používáte? Nejde ani tak o nadměrné užívání konkrétního přípravku, spíš jestli vícero z nich nepatří do jedné skupiny se stejným působením.

A ještě dovolte, abych se zeptal, jestli stříkáte i preventivně...
Z vlastní zkušenosti totiž mohu potvrdit, že co do květu naženu prevencí, pak v prázdninovém čase lépe a v pohodě zvládám běžnou údržbou. A že infekční tlak bývá počátkem prázdnin vysoký!
V této souvislosti poznamenám, že jsem dnes s napětím kontroloval vinohrad. Několik dní jsem byl mimo domov, po návratu zase 3 dny pršelo, dnes (27.6.) jsem se k ošetření nedostal. Naštěstí zatím ani po ošetření 12.6. nejsou patrné známky nemocí. Přisuzuji to právě prevenci.
Ve Vašem případě bych s prev. ošetřováním neváhal, jinak je člověku ex post zbytečně ouzko.

Až budete opět ošetřovat, zvážil bych (v kladném slova smyslu) přidání listového hnojiva. Mělo by pomoci při regeneraci rostliny.

-FD-

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 28.6.2013 1:32

Právěže s prevencí jsem celkem na štíru, bohužel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika