BV odrůdy



vin_jc - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 89.166 (?) 
20.1.2017 11:05, zobrazeno: 5095x

BV odrůdy byly vyšlechtěny v obci Moravská Nová Ves, tedy v ČR, ale moc se o nich nepíše. Jsou bezsemenné a chuťově vynikající, např.Zlata. A co Zora, Petra, Aneta? Jaké máte zkušenosti?

BV-xxx
BV-xxx
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 19.131 (?), 20.1.2017 12:49

Vaše informace není úplně přesná.„BV odrůdy“ vyšlechtil kolektiv pracovníků tehdějšího Vědecko výzkumného sdružení Rezistant ve spolupráci šlechtitelů M.  Michlovský, Prof. Kraus, F. Mádl,   V.  Peřina, L.  Glos a další.  Motorem celého podniku byl hlavně Miloš Michlovský.

Protože de fakto tento podnik neměl právního nástupce rozebrali si šlechtitelé výsledky práce financované z různých zdrojů a pokračují ve šlechtění a prezentaci samostatně.

Vámi uvedené odrůdy občas prezentuje pan Glos a nějaké popisy jsou i jeho webových stránkách.

Bohužel nám chybí bývalé mezistaniční zkoušky nebo snaha odrůdy registrovat, aby bylo možné objektivní srovnání a býl získán dostatek informaci pro pěstitele.  Věřím, že několik odrůd by si takový postup zasloužilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 44.1 (?), 20.1.2017 13:19

Pan bredik popisuje Zlatu jako nej bezsemennou odrůdu. Na jaře k němu jedu pro pár sazenic révy.  Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 113.229 (?), 20.1.2017 13:52

Jestli jsem to dobře pochopil, tyto odrůdy se zkoušelo sdružení Resistant u Břeclavi, proto označení BV. Některé nové odrůdy pana Glose pak už mají označení MV (Moravská Nová Ves). Práva množit odrůdy pana Glose má u nás Mělnické vinařství KRAUS.

Co se týká těchto odrůd, určitě se nedají charakterizovat souhrně, protože se od sebe hodně liší. Jsou mezi nimi jak stolní, bezsemenné i moštové typy.
Z bezsemenných, které jsem měl možnost zkoušet,  považuji za nejlepší BV-16-20-2 Zlata. Má slušnou odolnost k plísni révové, dozrává brzy, má vysoký stupěň bezsemennosti, dobře plodí a harmonickou chuť. Menší nevýhodou je velice bujný růst.
BV-31-5-7 Aneta je podle mého názoru ranější než Zlata, ale zatím mi připadá, že je vhodná do lepších podmínek. Chuťově je výborná, má větší hrozen než Zlata. Ale v roce 2016 po jarních mrazících neplodil ani jeden keř této odrůdy, zatímco v těsném sousedství Zlata plodila po mrazících méně než v normálním roce, ale na každém keři alespoň pár hroznů bylo.
BV-16-19-10 má muškátovou chuť, ale celkově se mě nelíbí tak jako Zlata. Později dozrává a dřív její bobule hnijí. Asi ji přeočkuji na něco jiného. Také má velmi silný růst.
BV-16-16-3 Petra má modré bezsemenné bobule s vynikající chutí, ale její plodnost je velmi nízká. Navíc hrozny často u mne sprchávaly, proto jsem se této odrůdy zbavil.
BV-12-9-7 je hodně raná, má protáhlé bezsemenné bobule, ale asi díky špatné poloze, ve které je zastíněna muchovníkem, špatně plodí. Uvidím, ještě ji po loňském ořezání muchovníku dám čas, protože z hlediska chuti ani bezsemennosti ji nemůžu nic vytknout a jestli si dobře pamatuji, ani plísní netrpěla..
MV-1-2-2 Cicka má atraktivní tvar bobulí, ale zatím mě nepřesvědčila. Ale roste na horším stanovišti a zbavovat se jí prozatím nebudu.
MV-1-2-7 zatím rostlo bídně, takže si netroufnu potenciál této odrůdy hodnotit.
BV-47-1-6 Zora je pravděpodobně nejranější z této kolekce, ale u mne neplodila a asi plodit nebude. Měl jsem ji dvakrát a pokaždé vymrzla i v ne příliš tvrdých zimách. U pana Glose na pergole byla však nádherná a chutná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika