Black Magic



Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (294) - 1.101 (?)
3.9.2013 22:47

Moje Kodrjanka, viz foto.Bobule má oválné.Martin


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
host - 244.46 (?), 31.8.2013 23:43

No ja sa mozem pokusit urobit fotku z Black Magic, strapec, list a rastlinu, a dat to sem, ale necitim sa na nejake zavery:) A moje Kodrianky asi ani nema zmysel fotit, nemaju ani dva roky a na kazdej jediny strapec:)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 147.224 (?), 1.9.2013 0:23

Zdravím Braňo, urobte fotky aj tej Kodrianky - kde Ste ich kupoval? Možno Vám predali nejakú inú odroduwink. Ja momentálne ešte stále zakoreňujem odrezok odrody Black Magic (môj príspevok), ktorý mal veľké, redšie strapce s oválnymi boboľami tak cca 2cm a vnútri s jadierkom. Chuť bola výborná sladká. Keď som sa potom dozvedel, že Black Magic je asi Kodrianka, porovnal som fotky Kodrianky na webe (napr. tu) a naozaj sa to podobalo. Vraj sa používa BM ako obchodné označenie Kodrianky, takže minimálne v niektorých prípadoch u Black Magicu sa jedná o Kodrianku, ak nie u všetkýchwink...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 244.46 (?), 1.9.2013 0:43

OK:) Kupoval som to v Centre Rozvoja Zahradnictva v Prievidzi, nezdali sa natolko neseriozni..Ja viem, ze sa to velmi podoba..Preto si myslim, ze fotky nam velmi nepomozu, ale ked som uz slubil:)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Frany - (40) - 96.10 (?), 1.9.2013 1:28

Pomoci samozřejmě mohou, nikdy nevíte. Zkusíme porovnat tvar čepele, ozubení po okraji, počet laloků i jejich výraznost. Dále pak dává dost informací výkrojek i samotný řapík. List jako celek také poskytuje několik indicií. Vyfoťte jej podle možností co nejvíce ostře, co nejlépe osvětlený, a z rubu i líce. Vyberte list dobře vyvinutý a nejvíce charakteristický pro celý keř. Zkrátka ať je podaná informace co nejkvalitnějši...

A jestli se neposuneme dál, tak budeme později zkoumat očka na vyzrálém dřevě :-).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 1.9.2013 12:51

Dovolil jsem si udělat pár fotek mých listů Kodrjanky. Starší listy mají menší výkrojky, malé listy žádné, některé listy jsou hodně velké a mají dlouhý řapík, bohužel v této době začalo útočit padlí.







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 215.94 (?), 1.9.2013 13:26

Mirku, ďakujem za ochotu a snahu vyriešiť dvojročné dilema. Bez Vás si vinohradnícke fórum ani neviem predstaviť.laugh Nafotím listy svôjho Black Magica od Juralu a pošlem do diskúsie. Kodrjanku od p.Jonáša nemám, skončila svôj život zastrčená za stúpačkami ÚK na brnenskej pošte. Pripíjam na IQ poštiakov! (Je to konkrétne Ruland modrý 2008 pozdní sběr, Nový Šaldorf, viniční trať Kraví hora).cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 227.74 (?), 1.9.2013 20:34

"...Sliby se maj plnit nejen o Vánocích!" A tak teda keď sa poobede vyčasilo, nafotil som môjho Black Magica. Listy majú priemer do 18 cm, načervenalé stopky, výkroj sa u spodných listov lýrovite uzatvára, u vyšších už nie. Povrch listov je matný, nie lesklý ako na Mirkovej fotke.

Listy Black Magic od firmy Jural
Listy Black Magic od firmy Jural
Líc listov je matný, rub jemne plstnatý. Listy Mirkovej Kodrjanky mi pripadajú lesklejšie.
Líc listov je matný, rub jemne plstnatý. Listy Mirkovej Kodrjanky mi pripadajú lesklejšie.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Frany - (40) - 96.10 (?), 2.9.2013 18:35

Porovnejme ještě s popisem Kodrjanky z ampelografie, cituji:

"Listy: středně velké až velké, pětilaločnaté se středně hlubokými výkroji.  Čepel listu je lehce vrásčitá, spodní strana listu je jemně plstnatá. Bazální výkrojek je lyrovitý, otevřený.  Stopka listu je dlouhá, červenavá."

Mirkova 3. fotografie pěkně ukazuje lyrovitý otevřený b. výkrojek, dále pak nečervenalou stopku zejména směrem k letorostu. Barva není na Paľových snímcích moc vidět, vzal bych proto za směrodatná jeho slova..
Mirkova 5. fotografie znázorňuje lehkou vrásčitost i ukazuje určitý stupeň lesku.
Nedostatek lesku na fotografiích 1 až 4 bych připisoval také napadení oidiem. Plstnatost z fotek nedokážu posoudit, ale dle citace Kodrjanka je na rubu jemně ochmýřená.

Zatím se mi zdá, že podobnost mezi K. a B.M. je až pozoruhodná.

Také se zde v diskusi rozebíral tvar bobulí. Mám pocit, že právě bobule reagují na jiný - než pro odrůdu nejvhodnější - typ půdy prodlužováním, proto bych tento znak bral mírně s rezervou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (294) - 1.101 (?), 3.9.2013 22:47

Moje Kodrjanka, viz foto.Bobule má oválné.Martin


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 4.9.2013 7:13

Jak už jsem tu psal na začátku vlákna, Black Magic = Kodrjanka. Co ovšem skutečně formě Jural do toho pytlíku upadlo za odrůdu,  je velmi často hádankou. V žádném případě to ale nebude bezsemenná, modrá, rezistentní odrůda s velkými bobulemi. Je až s podivem, jak dlouho to některé jedince drží. 

A k tvaru bobulí - některé odrůdy mají sklon k poměrně výrazné změně tvaru bobulí v závislosti na podnoži a podmínkách  - osobní zkušenost mám s Panoníí Kincse a Ajvazem, kdy bobule mohou být od témeř dokonale kulatých až po oválné. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika