Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Zdravím Vás zo Záhoria, pán Jenamater! "Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí." Skôr ako som sa "nadýchnul" k odpovedi, predbehol ma Bredík. A som rád, lebo má skúseností so zakoreňovaním rezkov z nás asi najviac. Pri mailovej korešpondencii pred 4 rokmi som práve od neho "ťahal rozumy" a znovu mu touto cestou ďakujem za cenné rady. Moje skúsenosti s výsadbou sadeníc sú takéto:

Veľmi záleží na bujnosti odrody alebo bujnosti podpníka, na ktorom je naštepená sadenica. Vrúbľované sadenice sadené v apríli či máji mi do jesene narastnú v ílovitej pôde max. do 2 metrov. Príkladom sú vlani sadené Black Magic, Mramornyj, Muskatay. Kontajnerové pravokorenné sadenice už na tom boli horšie- až na výnimky. Výnimkou boli napr. bujná Krasotka a Pamjati Zacharovoj, ktoré už v prvej sezóne narástli nad 2 metre a v nasledujúcej sezóne priniesli prvé strapce. Väčšina zakorenených rezkov mala v prvej sezóne prírastky do 1 metra. Myslím si, že vďaka nedostatočnej prekorenenosti kontajnerku. Niektoré uhynuli ešte pred výsadbou (Konsul, Sašenka Leonowa, Lučezarnyj, Original čornyj...). Dodnes neviem prečo? Zistil som, že keď sa prenesie rezok s korienkami z PETky do kontajnerku, zďaleka nie je ešte vyhrané. Konkrétne k Vaším otázkam:

1) Snažím sa používať čo najmenšie kontajnerky-cca 0,5 l, aby sa do mája zaplnili koreňmi. 2) Používam nemecký Gramoflor, ktorý obsahuje aj granulky pomalurozpustného hnojiva. Vďaka "Substrátu B pro dopěstování" od firmy Agro CS sme si predvlani zničili izbové kvety vplyvom kvanta uvolneného čpavku, ktorý vznikal po zaliatí zrejme chemickým rozkladom hnojív obsiahnutých v substráte. 3)Sadenice som chránil pred priamym slnkom a vysádzal na miesto v máji až júni. 4) pri výsadbe som dával na spodok jamy iba kompost a tesne ku koreňon Gramoflor. Žiadne priemyselné hnojivá. 5) Ošetroval som 2-3x za sezónu kombi- postrekom rovnak ako dospelé rodiace rastliny. Je dôležité nepremeškať hlavne postrek proti peronospóre, lebo prvé lístky sadeníc sú veľmi jemné a vnímavé k Plazmopare. Ak ich napadne, má to drastický vplyv na rast sadeníc. 6) Vlani sa mi podarilo dopestovať solídny 2 metrový kmienik zo zakoreneného rezku frankoamerikána, na druhej strane zakorenený rezok Sommerset Seedless bol iba polovičný a tenúčky. Veľmi záleží na vzrastnosti odrody. Ale to už sa dostávam k začiatku príspevku. Nech sa Vám darí!

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 12 a číslo 14.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika