Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

To xxx.xxx.168.143 : Dakujem velmi pekne za komplexnu odpoved, aj co sa tyka revokazov. Budem o tom rozmyslat, je to namet na dlhodobejsie planpovanie. Teraz ma logicky najviac zaujima osud vyfoteneho vinica, pretoze ako vidim, asi nebude jednoduche jednoznacne urcit, o aky problem ide. Zrejme by som musel dat vzorku na nejaky biologicky rozbor, ak by som chcel spolahlivu informaciu, ci ide o fyziologicky nedostatok alebo o infekciu. Na jednej strane, ak by islo o fyziologicku poruchu, tak ako napisal aj pan bred_ik, to by som bol viac-menej v klude. Rastlina by sa z toho postupne pozbierala. 

Co ma vsak logicky viac znepokojujue, je moznost, ktoru predostrel v poslednej odpovedi pan xxx.xxx.59.96. To by bol asi najhorsi scenar, pretoze v takom pripade by bola riesenim jedine likvidacia celeho stromceka. 

To xxx.xxx.59.96: viete prosim aj blizsie urcite urcit, aka viroza by to mohla byt? Na internete som skusil pohladat nejake info a narazil som na zvinutku vinicovu (svinutka, grapevine leafroll), odkaz na clanok.

V clanku je uvedene, ze je v podstate neliecitelna, a ochrana spociva jedine vo vcasnom odstranovani infikovanych krov, resp. v zakladani vysadby z bezvirozneho materialu. Je tam aj foto postihnutych listov, ktore maju napadnu podobnost s mojimi.

Takze teraz dalsia dilema: ma zmysel cakat, ci sa sfarbenie bude dalej sirit? Nie je prilis vysoke riziko, je casom sa virus dostane aj na susedne rastliny? V clanku sa napr. pise, ze prenasacom ochorenia mozu byt cervce pripadne aj puklica slivkova. Na druhej strane sa nechcem unahlit, pretoze ako som si pozeral clanky o vyzive, niektore symptomy mozu byt velmi podobne virusovym prejavom. Napr. pan Gaspar Vanek na stranke www.galati.sk nedostatok horcika opisuje takto: "Príznakom je žltnutie pletív medzi hlavnými žilami. Žily a ich okolie zostávajú zelené, pričom tento zelený pás sa od bazálnej k apikálnej časti listu zužuje. Pri modrých odrodách sa pletivá zafarbujúdo červena až karmínova, pričom opäť typickým znakom je zelený pás okolo hlavných žíl, ktorý sa zužuje k okrajom listov. Listy s príznakmi sa nachádzajú v dolnej a strednej časti krov."

Cize pre mna ako laika je to len tazko riesitelna odborna otazka. Skor rozmyslam nad praktickym riesenim: co dalej so sfarbujucim sa vinicom?

A este raz velka vdaka Vam vsetkym, ktori ste si nasli cas mi odpovedat. 

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 18 a číslo 14.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika