Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Ano, priblizne tak to zamyslam urobit, aj kamarat mi radil, aby som si radsej namnozil korene a vysadil v rozostupoch 1,5-2 m nez tahat vinic pozdlz plota z jedneho korena. Preto si chcem zalozit taky kvazi mini-vinohrad popri dome, ktory budem moct kedykolvek podla potreby zalievat, osetrovat, zastrihavat atd. Zatial mam vysadenych asi 6 stromcekov od domu smerom k ovocnemu sadu a postupne chcem zaplnit aj priestor pri dome (asi 1,5m od steny). Je to JV orientacia, slnko tam v lete poriadne prazi (z opacnej strany je chranena stenou, navyse sala aj od nahriateho muriva), tak sa mi zda stanoviste ako vhodne. 

Predsa len vsak este uvazujem, ze neskor by som si z jedneho odrezku zakorenil rastlinku, ktoru by som vyvazoval na kordon, aby som si aj zatienil terasu (urobit akusi pergolu). Uvazujem takto nad jednou z novovysadenych odrod, konkretne Dasunia ma v popise velmi bujny rast a doslova je tam uvedene, ze je vhodna aj na rozsiahlejsie petovatelske tvary. Znamena to (aspon predpokladam), ze by teda nemusela utrpiet chutova kvalita hrozna, ako pisete ze hrozi v pripade odrody Ajvaz? Alebo zavisi od kazdorocnej starostlivosti, vyzivy a zavlazovania? Vino chcem vylucne pre priamy konzum, nemam v plane vyrobu vina, kedze u nas je dobry strapec hrozna (nie samorodak) este stale tak trochu exoticke ovocie.

Zahradu ponimam hlavne ako miesto aktivneho oddychu, kde sa zaroven deti mozu do vole "napast" cerstveho ovocia - teraz napr. dozrievaju jahody, coskoro zacnu taibery a maliny, potom cernice, josta, ribezle a egrese, nejake to letne jablcko, casom sa snad dozijem aj marhul, broskyn atd, no a velmi ma bavi predstava, ze pocas celeho leta by nam zahrada priebezne poskytovala potesenie aj v podobe sladkeho hrozienka. Preto sa snazim zameriavat jednak na stolove odrody (pestrost a chutova kvalita), potom co najviac tolerantne (minimalizacia postrekov) a zaroven dostatocne bujne, aby hrozno naozaj nebolo len na ochutnavku. Trochu som sa rozpisal, ale to len na vysvetlenie, preco mam taketo (asi zaciatocnicke) predstavy, ktore sa mozu zdat cudne komunite pestovatelov. Kludne ma opravte, ak su moje ocakavania nerealne, rad sa naucim od skusenejsich, nez potom pracne napravat niektore chyby, ktore sa mozu stat z prvotneho nadsenia. Moja predstava je teda, ze pri adekvatnej namahe, s ktorou samozrejeme pocitam (a skor ju vnimam ako radost z pestovatelskych objavov) je predsa len mozne dopracovat sa postupne k pozadovanym vysledkom v podobe dobreho hrozna - v dostatocnej kvalite a postupom casu i kvantite.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 12 a číslo 13.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika