Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Tiež by som sa rád podelil o svoje skúsenosti s pestovaním odolných odrôd viniča. V okolí Trnavy pestujem odrody Nero, Moldova, Kardinal Ustojčivij, Rizamat Ustojčivij a Talizman. Z každého mám 1 koreň, vinič je vedený na pergole. Chemická ochrana spočíva v 1-2 ošetreniach pre kvetom v kombinácii síra+meď+vitisan a takým istým ošetrením po kvete. Ďalšie ošetrenia aplikujem podľa potreby, väčšinou kombinácia síra+vitisan, meď postupne vynechávam. Tento rok som začal aj s používaním aquasilikátu cca 1 mesiac pred dozretím (3 aplikácie). Každý rok robím prebierku, takže vždy nechám len to najlepšie. Pripájam stručné hodnotenie jednotlivých odrôd:

NERO:

Spomedzi všetkých najskoršia odroda, už teraz sú strapce sfarbené domodra, odhadujem, že bude zrelá do 2 týždňov. Vďaka krátkej vegetačnej dobe a dobrému zdravotnému stavu jej stačí minimálna chemická ochrana. Tento rok strapce dosť sprchávali, no aj tak sa ukazuje pekná úroda.

KARDINÁL USTOJČIVIJ:

Dozrieva kúsok po odrode Nero, vyznačuje sa veľkými strapcami s veľkými boubľami. Bobule sa už pomaly začínajú vyfarbovať. Čo sa týka zdravotného stavu, tak je menej odolný ako Nero, pri ochrane uvedenej vyššie býva poškodených do 5% bobulí. Naopak, chuťovo sa mi zdá byť lepší ako Nero.

MOLDOVA:

Zo všetkých dozrieva najneskôr a aj pri plnom vyfarbení potrebuje ešte dosť času na to, aby bola aj chutˇovo konzumovateľná. Dlho vydrží na kríku, takmer do prvých jesených mrazíkov. Povedal by som, že je vhodná skôr do teplejších oblastí. Strapce sú stredne veľké a riedke. Zdravotný stav je zatiaľ veľmi dobrý, no väčšinou býva nutný postrek v neskoršom období proti múčnatke na listoch.

RIZAMAT USTOJČIVIJ:

Pre mňa dosť nezaujímavá odroda, minulý rok prvýkrát zarodila. Bobule by mali mať ružový nádych, no u mňa boli skôr zelené, mdlé. Zdravotný stav priemerný, pri mojej chemickej ochrane uspokojivý. Dozrieva po odrode Kardinal Ustojčivij. Tento rok jej dám ešte šancu, zatiaľ ma moc neohúrila.

TALIZMAN:

Jediná biela odroda, dozrieva pred odrodou Rizamat Ustojčivij. V mojich podmienkach má nehomogénne strapce, kombinácia veľmi veľkých a veľmi malých bobúľ. Po minulé roky som dokonca mal pocit, akoby kvety neboli dobre opelené, nakoľko na strapci bolo iba zopár bobulí. Možno by to chcelo nejakú ďalšiu odrodu, ktorá by bola ako opeľovač. Ak by sa podarilo odstrániť tento problém, bola by to vcelku zaujímavá odroda.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 12 a číslo 15.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika