Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

           Peničkova metóda zakoreňovania viniča.

Volám sa Milan Penička a pred pár rokmi som si vysadil prvé sadenice viniča v Babinej pri Zvolene (420 m.n.m). Keďže sa nachádzam v oblasti nie celkom vhodnej na pestovanie, veľa som si od toho nesľuboval.  Moja túžba, odtrhnúť si krásne, šťavnaté a chutné strapce ma však viedla k tomu, aby som to skúsil. Po čase, keď sa už dali zohnať odrody od ruských a ukrajinských pestovateľov, som zistil, že aj v týchto podmienkach sa dá dopestovať kvalitné hrozno. Postupne sa zo záľuby stala vášeň, lebo vinič je rastlina, ktorá sa vie za starostlivosť štedro odmeniť Popri získavaní informácií o nových odrodách som sa dozvedel aj o záujme o ne a to ma viedlo k tomu, aby som sa sám pokúsil namnožiť si nové zaujímavé odrody. Skúšal som množenie vo vode, v pilinách, v piesku, v kokosovom substráte, v perlite, na skrini, ale každý spôsob mal aj svoje nedostatky. Pri množení vo vode bolo nevyhnutné vodu pravidelne meniť a udržiavať ju na určitej hranici. V kokosovom, alebo rašelinovom substráte bolo potrebné udržiavať určitú vlhkosť, aby to nezhnilo ani nevyschlo. Podobné to bolo aj pri ostatných spôsoboch. Viac krát sa stalo, že práve tie najvzácnejšie sadenice sa možno vďaka priveľkej starostlivosti nepodarilo dopestovať. Aj keď pri niektorých spôsoboch som mal celkom dobrú úspešnosť, všetko to stálo veľa času a námahy. 
Stále som hľadal spôsob, vďaka ktorému by pri minimálnej starostlivosti bola úspešnosť 100%. Možno práve spôsob, ktorý vám chcem predstaviť, takýto je. Od zasadenia odrezku až po dobu jedného mesiaca netreba ani polievať, ani vodu vymieňať, len hotovú prekorenenú sadenicu vybrať a zasadiť do kvalitného substrátu. Skúšal som to z jednoočkovými aj viacočkovými odrezkami a funguje to. Jedná sa o pestovanie v Rockwool kockách – (čadičovej vate najvyššej kvality so skvelou absorpčnou schopnosťou). Je to materiál, ktorý je sterilný, nedržia sa v ňom plesne ani hniloba a je vzdušný. Konkrétne ja používam „rohož“, ktorú si nakrájam na rozmery mne vyhovujúce. Tieto vložím do mäkkej vody na 24 hodín, vlákna nasiaknu dostatočne vodou. Následne ich vložím do nádoby, ktorá je do výšky 3-5 cm vysypaná keramzitom. Tak isto aj mokrá vata sa dá nakrájať na požadované rozmery. Na záver zostáva už len napichať odrezky a čakať na pekne zakorenené odrezky s dobre vyvinutým koreňovým systémom.  Tento spôsob vám vrele odporúčam.


S pozdravom a prianím pestovateľských úspechov Milan.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 12 a číslo 14.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika