Zanedbaná zahrada zpět k životu



Veronika Cojetipotom - (3) - 41.2 (?)
11.5.2017 6:47

Dobrý den zahradníci a zahradnice,

nezlobte se, že vyruším, ale nově jsme koupili dům s pozemkem, kde se neudržovala zahrada snad 10 let, v 70 % je tam plevel jako je bršlice, kopřiva (poté mech, ale ten mi nevadí), chtěla jsem Vás všechny poprosit o radu a pomoc, jaký byste mi doporučili postřik či postup, původně jsme to chtěli sestříkat totálním herbicidem a založit nový trávník, poté zrekultivovat, popř. kdyby se zase objevil plevel znovu postřik, ale už ne totálním herbicidem. Mí rodiče jsou toho názoru, že je to škoda celé zahubit, když tam tráva roste. Prosím Vás moc moc o rady, já jsem úplný laik a tak tak jsem vytvořila aspoň tento příspěvek, děkuji a přeji krásný den :)




Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
         
host - 248.35 (?), 4.5.2017 12:41

Vysazené nové stromky plodí za pár let - ano. Jenže je otázka, pokud to je stinný severní svah, jak se vůbec ujmou a porostou. Při výběru odrůd vč.podnoží na to musíte brát ohled, také záleží na typu půdy a péči, kterou jim jako mladým stromkům budete moci věnovat (založení korunky, výchovný řez, zálivka, hnojení, příp.postřiky). Ty starší už mají tuhle etapu za sebou, proto bych nejdřív prořezala a kácení bych nechala až potom, co se ukáží výsledky.

K těm "nepoužitelný" jablkům - vaši předci tam určitě nesázeli stromy s nepoužitelným ovocem. Spíš některé chtěly víc péče a některé se obešly i bez ní.

A vrátím se k té švestce - pokud to je Domácí a roste bez šarky, určitě by stálo za úvahu jen snížit korunu (místo kácení).         Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 4.5.2017 12:54

...A... k té švestce-pokud mechanicky odstraníte nechtěnou okolní divočinu, zbavíte ji suchých větví, nebude možná ani nutné, či dokonce vhodné brzké snížení-živá, plodící část může být právě v té vrchní části stromu. Případné projevy šarky na listech nebo malé části plodů nemusí být nutně důvodem pro okamžitou likvidaci... SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.135 (?), 4.5.2017 8:05

Pokud jde o mech, doporučuju popel ze dřeva, když máte, nebo několikrát po sobě v zimě povápnit. Není jasné, v jakém stavu má zahrada cílově být, když chcte všechno vykácet. Paní L. má pravdu, strom uříznete, ale už zpátky nepostavíte. Jestli vám vadí nutná péče o stromy, pak to pokácejte, ale nové nesázejte, potřebují péči taky. Taky není jasné, co myslíte stinným místem. V přírodě stromy rostou na všechny strany.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 4.5.2017 10:52

Souhlasím se všemi předchozími názory. Zkuste dodat info i o tomto-jak je zahrada velká, jak mírně či prudce se svažuje, kolik je stromů, jaké jsou mezi nimi rozestupy, jsou více proschlé, polámané, rostou šikmo, překáží v přístupu, pojezdu, mají velké dutiny, zatržené rány, rostou na nich nebo pod nimi houby-např.václavky, choroše. Svým dotazem jste projevil zájem, snahu-tak by bylo dobré postupovat uvážlivě, nejdříve řešit havarijní, život a vzácný nemovitý majetek ohrožující stav-to ostatní až následně, po důkladném promyšlení. Některá Vaše naťuknutí o nechuti, předčasném opadu plodů... může znamenat spíš výživový disbalanc, přehoustlost+řešitelné spolupodíleníse škodlivců-instalace budek pro sýkory je žádoucí, než světová orientace sadu. SPCH 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 4.5.2017 11:01

většina zahrady se svažuje dolů na SEVERNÍ stranu, proto se těžko chytá sluníčko a vidím to jako jeden z hlavních důvodů, proč je trávník tak řídký.

Tím to nebude.  Trávník je zastíněný hustými korunami stromů a půda je zřejmě chudá, vyčerpaná. Mám taky zahradu na severním svahu, tráva je tam naopak vyšší, neb je tam vlhčeji. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Veronika Cojetipotom - (3) - 41.2 (?), 11.5.2017 6:47

Dobrý den zahradníci a zahradnice,

nezlobte se, že vyruším, ale nově jsme koupili dům s pozemkem, kde se neudržovala zahrada snad 10 let, v 70 % je tam plevel jako je bršlice, kopřiva (poté mech, ale ten mi nevadí), chtěla jsem Vás všechny poprosit o radu a pomoc, jaký byste mi doporučili postřik či postup, původně jsme to chtěli sestříkat totálním herbicidem a založit nový trávník, poté zrekultivovat, popř. kdyby se zase objevil plevel znovu postřik, ale už ne totálním herbicidem. Mí rodiče jsou toho názoru, že je to škoda celé zahubit, když tam tráva roste. Prosím Vás moc moc o rady, já jsem úplný laik a tak tak jsem vytvořila aspoň tento příspěvek, děkuji a přeji krásný den :)




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 41.27 (?), 11.5.2017 8:27

To, co vidím na snímcích, mi nějak drastické nepřipadá. Pro první moment můžete zkusit průběžně stříkat selektivním herbicidem na dvojděložné plevele ohniska bršlice a kopřiv. Na bršlici pomáhá MCPA (Dicopur aj.), na kopřivy Starane (obojí je zkombinováno v přípravku Bofix, který je ale poměrně drahý). Každopádně se to "samo" časem při běžné údržbě nějak stabilizuje. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Veronika Cojetipotom - (3) - 41.2 (?), 11.5.2017 9:16

Moc vám děkuji za radu a myslíte si, že je nutné použít vertikulátor?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 143.81 (?), 11.5.2017 15:01

Pěkně upravené místo. Pečliví lidé. Spíš horský les než zahrada. Při trojím posečení za rok bude v mezidobí bohatě postačovat i horizontátor. JG wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 9.129 (?), 11.5.2017 15:09

Vertikutátor určitě velmi pomůže, zejména proti mechu - nemá rád provzdušněný a ne tolik vlhký trávník. Vím, že jste psala, že mech Vám nevadí, ale mech vadí trávě, kterou vytlačuje. Takže si asi budete muset vybrat, jestli mech nebo trávu. Pokud si vybetere trávu, tak také počítejte s tím, že ji budete muset hnojit. V chudé půdě má navrch mech, který se s tím vypořádá, na rozdíl od trávy, která v chudé, vyčerpané půdě roste slabě a mech ji časem úplně přeroste. Ale není potřeba to zase přehánět - když i jen jednou ročně pohnojíte hnojivem s dlouhodobým uvolňováním (trávníková hnojiva), tak pro tento trávník to spolu s pravidelným sekáním, vertikutací jednou ročně, případně ošetřením selektivním herbicidem a na některých místech třeba i dosetím travním semenem určitě bude stačit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika