Zákaz kácení



host - 158.118 (?) 
21.9.2009 19:00, zobrazeno: 6676x

Dobrý den.Blíží se doba kácení list. stromů. Dostal jsem se do situace, že jsem slibil kamarádovi pokácet asi čtyři topoly na jeho pozemku. Mám ale podezření že chce po mě řezat i když nebude mít povolení od uřadu. Vím že nejlepší rada je to nedělat ale chtěl bych se přesto zeptat jestli se případná sankce týká i toho kdo držel pilu v ruce nebo je to věc majitele pozemku. Dík za odpověd. Franta

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 231.110 (?), 21.9.2009 20:07

Vzdycky toho kdo drzi pilu v ruce!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 21.9.2009 20:33

Tak, tak. Myslím, že je nutno mít povolení u stromů, které ve výšce 130 mají po obvodu více jak 80 cm. Kácení topolů nebude pak žádný problém, není to trvanlivá a hodnotná dřevina...
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 21.230 (?), 22.9.2009 19:46

Martine, cítíte ten rozpor? Vy "myslíte" že..., ale jisto jistě víte kdo je zodpovědný!?  Takže logika věci je jednoduchá. Kdo je ze zákona povinen žádat o povolení ke kácení u stromů s obvodem více než 80 cm měřeno ve výčetní výšce, tedy 130 cm nad zemí nebo křovin o ploše více než 40 m2? Fyzická osoba - vlastník pozemku, nájemce pouze s písemným souhlasem vlastníka. Právnická osoba vždy! Logicky tedy vyplývá, že zodpovědný je vlastník pozemku! Jedinou možností k postihu je, že tazatel je místně povědomý jako osoba prokazatelně znalá (což jistě vzhledem k jeho dotazu není), měl tedy vědět co je ke kácení potřeba.

Kácení, obecně, je pro některé úřady problematické vždy, sedí-li na odboru živ. prostředí, nebo je starostou eko... (doplňte dle uvážení). Setkal jsem se již i s člověkem, který odmítal povolit odstranění zbytku velkého jasanu, jehož část výrazně poškodila přilehlou nemovitost! A větrem to nebylo!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 22.9.2009 20:40

Jisto jistě vím. Ale o tom jsem ve svém příspěvku nepsal . A rozpor tam opravdu necítím...
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 231.110 (?), 22.9.2009 20:48

Za pokácení stromu je vzdycky trestan ten co kácí tj. ten co ma pilu v ruce, ikdyz povoleni zajistuje vlastník. Drevorubec se vzdy musi presvedcit o tom, ze vlastnik ma platne povoleni jinak muze mit dost slusny prusvih. Pokud o tom vlastnik pozemku ví, je v te kasi taky. Od jak velkeho prumeru stromu v referencni vysce je mozne kacet bez povoleni ma kazdy zivotni urad dle sveho, existuje sice jakesi doporuceni, ale kazdy urad si jej muze upravit tak, ze muze chtit povoleni i na mnohem slabsi stromy. Povoleni je nutne i na vyrezani krovin od urcite souvisle plochy. Nekolikrat jsem toto resil a jsem si jist ze to takhle je minimalne u nas. Takze pozor s pilou!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 21.230 (?), 23.9.2009 21:08

To pak chápu váš názor, " Od jak velkeho prumeru stromu v referencni vysce je mozne kacet bez povoleni ma kazdy zivotni urad dle sveho, existuje sice jakesi doporuceni, ale kazdy urad si jej muze upravit tak, ze muze chtit povoleni i na mnohem slabsi stromy. " - že to tak je u vás, je jen chyba lidí u vás! Nejen že kácející nemusí být nutně dřevorubec, dnes může s pilou dělat každý a nemusí být ani "poučená osoba", ale na " Povolení ke kácení neovocných stromů rostoucích mimo les a křovin rostoucích na souvislé ploše větší než 40 m2 " není jen "doporučení ", ale zákonná norma! Jediné co nestanovuje pevně, je doba vhodná pro kácení! Pokud u vás úředníci ŽP "hází " jakési smyšlené míry, není mi ani jasný výraz "referenční výška ", je třeba s nimi zatřást a vzbudit je! Jedná se o zákon č. 114/1992 Sb. o ochraně krajiny a přírody a § 8 odst.1 a 3 vyhlášky č. 395/1992. Osobně jsem osoba více než poučená, s oprávněním k těžbě a službám v lesnictví, ač to tak nedělám a sám většinou vlastníkům povolení zajišťuji, věřte, že by mi to mohlo být zcela fuk, zda vlastník má, či nemá povolení! Myslím, že si to pletete s neoprávněnou těžbou v lese, kde při přistižení je kácející tím kdo je vinen. A ani tady to není až tak jednoduché, naštěstí již jsou nějaké judikatury na kterých se dá případně točit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 158.118 (?), 24.9.2009 19:58

Díky všem za názory. Vyvozuji z toho, že vždy je odpovědný pilař.Pokud by měl ještě někdo z profesionalů podobnou zkušenost díky za zveřejnění.Franta

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika