Zahrada bez chemie - tipy a triky



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 81.96 (?) 
12.10.2009 11:52, zobrazeno: 78153x

Na jiném vlákně zazněl dotaz, co na své zahradě pěstuji, že mi to roste i bez chemických postřiků. Protože výměna informací o odolnosti jednotlivých odrůd zeleniny, ale i květin mi přijde velice užitečná, zakládám toto vlákno. Má být určeno pro ty, kteří už zahradničí nebo by chtěli zahradničit ekologicky, takže tímto prosím všechny příznivce zahradní chemie, aby nezaplevelovali tuto diskusi teoriemi o tom, proč ji podle svého názoru potřebují - na to jsou jiná vlákna. Tady by měl být prostor pro nejrůznější tipy a vychytávky, abychom chemii na zahradě nepotřebovali.

A teď už k dotazu: pěstuji širokou škálu zeleniny, snažím se hledat odolné odrůdy, hodně experimentuji. Začnu u rajčat: aby rajčata netrpěla plísní, ideální je, když jim neprší na listy. Léta jsem pěstovala rajčata pod přesahem střechy kůlny u jižní zdi - vláha jen ke kořenům - vždy perfektní úroda bez plísně, různé odrůdy. Letos jsem výhodné teplé místečko obětovala paprikám (doporučuji: zeleninová odrůda Severka - i ve 420 mnm v klimaticky chladné oblasti bez skleníku - zdravé, dobrá úroda). S rajčaty jsem letos hodně pokusničila: Běžné odrůdy na záhonech více či méně napadeny plísní bramborovou, ale dokonale zdravá zůstala odrůda San Marzano - výborná úroda, a samozřejmě i droboučká divoká rajčata červená i žlutá, na která vůbec nedám dopustit - nemusí se vyvazovat, plít ani zalévat, prostě je necháte růst, jak jsou - z devíti rostlin kyblíky rajčat. pokračování příště Lenka

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Eva Kaš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (124) - 209.6 (?), 12.10.2009 12:58

Já například rajčata vůbec nepěstuji, právě pro tu plíseň, místo nich mám ve foliovníku papriky, ty jen hnojím a vrátím se hnojením k tradičnímu hnoji a skvašeným slepičincům, né kvůli chemii, ale protože se mi zdá, že mi lépe dřív vše rostlo.

Slepice chová soused naproti a hnůj od soukromého zemědělce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 191.158 (?), 12.10.2009 14:15
Zeptám se Vás, jíte rajčata i když je nepěstujete?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 191.158 (?), 12.10.2009 14:13
Zahrada bez chemie? Lze to vůbec? I když bych ji vybetonoval tak to nebude bez údržby s pomocí chemie - bohužel.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 3.83 (?), 12.10.2009 14:36

Hele Mirku,   porozuměl jste zadání tématu nebo jste ho vůbec nečetl a plkáte???    Zakladatelka vlákna zcela jasně žádá Vám podobné, abyste sem radši nic    n e p s a l i  !!!   Váš názor příznivce zahrady bez chemie nezajímá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 165.54 (?), 12.10.2009 16:10

Nelze, ale některé nepřesvědčíte, že i zkvašený slepičák je to, čemu říkají "chemie" a co považují za jed.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 12.10.2009 18:24

Zahradničit bez chemie lze, i když jistě ne pro výnos. Moji rodiče měli chatu na Vysočině (bez elektřiny, 1,5 km pěšky od auta) a vedle chaty - pro radost - pár záhonků. Zemina se vylepšovala krtinci z nejbližší louky a trochou kompostu z rostlinných zbytků. Ne že by měli něco proti chemii, ale jaksi je to nenapadlo, vychovaní byli za války, kdy hnojiv nebylo.
   Abych se přiznal, úplně čisté to asi nebylo. Jednou mě matka sázejíc jahody poslala s lopatkou a kyblíkem na polní cestu za lesem, kde koňský povoz zanechal nějaké koblížky...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
babima - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (98) - 143.253 (?), 12.10.2009 19:02

Dobrý večer, p Vysloužil vím, že jste vzdělaný člověk, ale musím reagovat, na začátek Vašeho příspěvku zahradničit bez chemie jde, ale ne pro výnos.Přece nebudu něco sadit co mě nedá užitek nebo potěšení, musím přece zasáhnout když se projeví nemoci, je to jako u lidí taky když onemocníme určitě většina z nás sahá po bylinkách a jak nepomohou musíme sáhnout po chemii.Určitě, pokud nemusím tak ji používat nebudu.Asi se tento příspěvek nebude p.Lence líbit, ale já to tak vidím.Zdraví Marie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 12.10.2009 19:20

   Máte jistě pravdu. Užitek a potěšení ale může být nejen z výnosu, ale i z pohybu na vzduchu a fyzické práce jako takové (rodiče  - VŠ učitelé toho pohybu jinak moc neměli).
    Situaci ale nelze srovnávat s dneškem.  Zahrádka byla daleko od civilizace, tedy i od běžných chorob plodin. Nevím, jestli tehdy bylo tolik škůdců a mykóz jako dnes, připadá mi, že ne,  problémem bylo snad jen drsnější klima. 
    Dnes se na jejich tehdejší počínání dívám s úsměvem. Nejsem zavilým odpůrcem hnojiv a přiznám se i sem tam k pesticidům (kadeřavost, m. spála, pilatka) .  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
babima - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (98) - 143.253 (?), 12.10.2009 21:35

P. Vysloužil za tento příspěvek máte od mne Zdraví Marie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika