Rozlámání kamene - trhací prášek?



PedroKV - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (127) - 16.68 (?)
7.6.2008 22:24

tak jsem dnes po dalším neúspěšném pokusu rozklínovat ten balvan (no, asi jsem si toho naložil dost, protože jsem ho navrtával v polovině, tam, kde byla spára, měl jsem to brát asi po menších kouskách) vyzkoušel metodu oheň. Začalo poprchávat (po předchozím pálivém sluníčku), tak šup rozdělat oheň. Byl to fajrák, že se k tomu nedalo na 2 metry přiblížit a výsledek byl ten, že balvan začal pukat. Ovšem víceméně povrchově. Oheň byl na 2 stranách, na druhé straně jsem se neodvážil, protože tam už to bylo blízko plotu a keři. Největší úlomek byl rohový, ale asi jen 15 cm do hloubky kamene. Trochu jsem podcenil vodu, vzhledem k velikosti ohně, měl jsem jen kýble, ne, že bych to s tím neuhasil (to s přehledem), ale chtěl jsem rychlý přísun studené vody a čerpadlo jsem nechal jinde, tak jsem zašel k dobrovolným hasičům, jestli by mi to nepolili. Přijeli, polili, ale už to nebylo v tom největším ohni a tak už to dál nepukalo. Spoléhal jsem na teplotní setrvačnost balvanu, která tam asi byla, ale prostě puknul jen při tom žáru.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
      
host - 155.48 (?), 18.6.2008 21:20

v lomech se to dělalo tak, že se do švíry zatloukl kus suchého dřeva a pak se začal zalívat vodou, dřevo naboptnalo a trhalo, je to funkční a bez rozbitých oken sousedů po trhavinách

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 166.66 (?), 2.6.2008 10:22

"Trhací prášek" je speciální cement, který významně dilatuje při tvrdnutí. Nicméně trhavina není dobrý nápad, proti hovoří skoro vše a to i když si přivedete profesionála - financování možných následných škod by Vám asi nepřidalo. Nicméně kámen není až tak velký, a klasickou cestou - oheň x voda si ho podáte za jedno - dvě odpoledne.

Vzpomínám, jak jsme v dětství likvidovali kámen o něco málo větší než ten Váš. S rodiči jsme rozdělali oheň (to bylo pro nás jako pro děti úžasné) a po několika hodinách polévali vodou, bylo skutečně překvapující, jak rychle pokračovala destrukce balvanu... Nejprve se odloupalo několik menších úlomků a při 4 - 5 cyklu po polití se balvan rozlouskl na několik dílů. Mám pocit, že otec na noc do některerých vzniklých puklin natloukl klíny ze suchého bukového dřeva - naštípal jeden práh, klílny poléval a na některých nechal mokrý hadr.

Po této zkušenosti jsem jako dítě už nikdy na Hanibalův přechod Alp nezapoměl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Hráběnka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 242.231 (?), 2.6.2008 18:56

A použil Hannibal víno, nebo to ve filmu chtěli "vylepšit"?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PedroKV - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (127) - 16.68 (?), 4.6.2008 22:25
jen pro upřesnění-co myslíte těmi 4-5 cykly? Oheň-voda, oheň-voda, oheň-voda, oheň-voda nebo oheň a 4x polít? Já jen že pokud to první tak 4x rozdělávat oheň na rozmáčeném popelu nebude nic moc, nehledě na časovou náročnost (ten šutr se musí přeci jen trochu ohřát, navíc je asi kousek v zemi..)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 166.66 (?), 5.6.2008 12:52

samozřejmě oheň x voda 4 x, 5x, jinak by to bylo asi nesmyslné...

Oheň musí být docela slušný, trocha vody v popelu proto tedy nehraje roli..Ale i tak je klasická, osvědčená cesta oheň x voda a případně dřevěné klíny méně dramatická a pracná, než mechanické prostředky, či trhačská snaha o likvidaci balvanu.Stačí libovolné palivové dřevo, staré rámy oken, cokoliv co pěkně hoří. Kámen obecně má relativně velké teplotní roztažnosti - často začne praskat již při pořádném nahřátí  části balvanu. A to díky rozdílným teplotám a pnutím v mase balvanu. Rozhodně Vás to vyjde levněji , než snaha roztlouci balvan strojově. Navíc to bude víc v klidu.

Kouzlo jednoduchosti - to, že se dnes tato metoda průmyslově nepoužívá ještě neznamená, že je málo efektivní.

Vždy je nutné hodnotitm jakými prostředky a technologiemi pro řešení danného úkolu disponujete. Odpověď je pak triviální.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PedroKV - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (127) - 16.68 (?), 7.6.2008 22:24

tak jsem dnes po dalším neúspěšném pokusu rozklínovat ten balvan (no, asi jsem si toho naložil dost, protože jsem ho navrtával v polovině, tam, kde byla spára, měl jsem to brát asi po menších kouskách) vyzkoušel metodu oheň. Začalo poprchávat (po předchozím pálivém sluníčku), tak šup rozdělat oheň. Byl to fajrák, že se k tomu nedalo na 2 metry přiblížit a výsledek byl ten, že balvan začal pukat. Ovšem víceméně povrchově. Oheň byl na 2 stranách, na druhé straně jsem se neodvážil, protože tam už to bylo blízko plotu a keři. Největší úlomek byl rohový, ale asi jen 15 cm do hloubky kamene. Trochu jsem podcenil vodu, vzhledem k velikosti ohně, měl jsem jen kýble, ne, že bych to s tím neuhasil (to s přehledem), ale chtěl jsem rychlý přísun studené vody a čerpadlo jsem nechal jinde, tak jsem zašel k dobrovolným hasičům, jestli by mi to nepolili. Přijeli, polili, ale už to nebylo v tom největším ohni a tak už to dál nepukalo. Spoléhal jsem na teplotní setrvačnost balvanu, která tam asi byla, ale prostě puknul jen při tom žáru.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 248.54 (?), 9.6.2008 0:07

JSte ďábel, kámen ale začal pěkně pukat :-)), vzpomínám si, že kámen "nepelichal"  lineárně, s dalšími cykly to šlo jednodušeji, ale za výsledek Vám bohužel nemohu ručit.

Držím palce!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 71.8 (?), 9.6.2008 13:00

Dobrý, ale chce to kamen rychle schladit v největším žáru větším množstvím vody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PedroKV - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (127) - 16.68 (?), 10.6.2008 0:02
to jsem chtěl, ale hasiči neměli v tu chvíli řidiče (jsou dobrovolní, tak chodí, kdy chtějí :-)). Dnes mě nový bagrák vybavil vzduchovou sbíječkou/vrtačkou, prý se používá v dolech, teď sháním kompresor a když nepůjde zítra příklepovkou (tatík mi to chce ukázat, jak se na to musí), tak ve středu pokus oheň + sbíječka (když seženu kompresor). Po sbíječce cevamit, asi. Dám echo.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 236.74 (?), 10.6.2008 16:31

Co kdyby jste balvan nerozbíjel, ale vedle něho nechal vyhrabat jámu větší a hlavně hlubší než je kámen a pak ho do ní nějak sesunul, možná by šla podemlít vodou stěna pod kamenem? třeba by to bylo snazší než ho rozbíjet. Hodně zdaru.IT

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika