Rozlámání kamene - trhací prášek?



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
PedroKV - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (127) - 16.68 (?) 
1.6.2008 22:22, zobrazeno: 98015x
Ahoj, mám na zahradě balvan o rozměrech asi 1,3m hloubka, 2m délka a 1,3m šířka, odhaduju ho asi na 4-6t. Možná víc. Bagr s ním nehne, nenaloží, neposune, utopit nejspíš nepůjde, protože pod ním buď budou bráchové nebo rovnou skála.

Dnes jsem ho zkoušel navrtat příklepovkou s vidiákem, objevil jsem spáru, tak jsem vrtal v ní a zkoušel do toho dát ocelové klíny a rozklínovat to, možná se to povede, ale spára je na šířku a v polovině balvanu končí, možná jen už není tak zřejmá. Znamená to ještě dost vrtat (aby měly klíny kam jet) a tlouct.

Slyšel jsem o elegantním řešení, nevím, jestli to není JPP, ale prý se někde (kde?) dá sehnat trhací prášek, nasype se do vyvrtaného otvoru a zaleje vodou a do 12h balvan pukne. Někdo říkal díru zadělat cementem s vodou.

Víte o tom někdo něco? Dost na to spěchám, možná už ve středu tam bude znova bagr a potřebuju, aby s tím pohnul, nejlépe rovnou na tatru.. Všem moc díky.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 84.188 (?), 1.6.2008 22:34

Pravděpodobně jde o Cevamit:

https://www.zahrada.cz/forum/zahradni-cesty/jak-delit-a-opracovavat-kamen-46310/?retezec=trhaviny

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PedroKV - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (127) - 16.68 (?), 1.6.2008 23:07
díky, už jsem se chytil, teď už vím, jak pokračovat. Cevamit má ale nevýhodu-průměr min. 30mm nevím čím udělám a hloubka 80% je neřešitelný rébus. Budu schopný udělat tak 12mm díru a hloubka počítám do 15 cm maximálně.. :-(

nakonec to dopadne tak, že si koupím střelný prach, podsypu kámen a pošlu ho zpět tam, odkud přišel.. :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 209.65 (?), 1.6.2008 23:30

Pokud nejste schopen vyvrtat 30 mm díru do hloubky min. 50%, pak Vám zřejmě nepomůže ani trhavina. Pak jedině bagr s kladivem nebo kompresor a sbíječku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 84.188 (?), 2.6.2008 0:06

V tom případě doporučuju předem nastudovat odbornou literaturu - např. "Příručka pro střelmistry", Bartoš - Mečíř, SNTL 1970

Trhavinu DAP (anglicky se jmenuje ANFO) vyrobíte snadno, hůř budete sousedům a policajtům vysvětlovat okna rozbitá tlakovou vlnou .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 120.31 (?), 2.6.2008 7:31

Někde jsem četl že naši předkové to dělali tak, že na kameni rozdělali oheň a až byl hodně žhavý tak ho prudce zchladily. a nebo do něj udělat díry nalít vodu a počkat do zimi až to roztrhá mráz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 180.85 (?), 2.6.2008 8:34

A když bude mírná zíima, tak čekat na další rok..

Takový balvan na zahradě, to musí být krásná solitera, docela vám ho závidím, poud nění nějak moc nevhledný. Já si dělám práci jak dostat co největší kámen na zahradu..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 99.35 (?), 16.3.2012 7:24

K šetrnému trhání kamene a mramoru se používá černý prach (střelný prach) Má menší detonační rychlost než trhaviny jako je TNT nebo hexogen s pentritem. A také ta detonační vlna je delší a ploší než výše zmíněné trhaviny. Lom je jemnější a žádný štěrk.

Pokud máte blízko kamenolom a používají tam Černý prach, tak požádejte o pomoc je. Jinak Vám hrozí trest za nedovolené ozbrojování. I výroba ČP doma je velmi nebezpečná. Statická elektřina je prevít. Ve výrobě musí být i lidé uzemněni.  smileySemtex také nepoužívjete. Je to sice vysoce bezpečná trhavina - modelína , ale po iniciaci dokáže to co hexogen. smiley  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.167 (?), 2.6.2008 8:33

asi by opravdu stálo za pokus použití staré osvědčené technologie oheň/voda. Pokud je v kamenu trhlina, mohlo by to být celkem rychlé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 71.8 (?), 2.6.2008 8:50

Po staru se trhali balvany v zimě zmrzlou vodou, ale má to své podmínky navrtání podobné jako pro trhací cement.Nejjednoduší by bylo asi kladivo na bagru. Když nepůjde rozbít na půl tak ho alespoň olámat do patřičné velikosti pro naložení bagrem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika