Postup před rozhrnutím nové ornice



Stránky: 1,  2   
host - 219.246 (?) 
9.6.2015 17:00, zobrazeno: 9432x

Dobrý den,

Po dokončení rekonstrukce domu a všech stavebních úprav na mě čeká úprava zahrady. Půda v okolí domu je klasická katastrofa po stavebních úpravach. Na 70% zahrady jilovitá půda smíchána se zbytky cihel štěrku atp. Jediným možným řešením je dle mého na tuto hrůzu návoz nové ornice (10-15cm?).

Moje otázka zní stačí navést a rozhrnout ornici (plevel již herbicidem zničen) nebo je potřeba před rozhrnutím nové ornice stávající uježděnou tvrdou jilovitou zeminu prokypřit (zkultivovat)?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 219.246 (?), 9.6.2015 17:23

Pro názornost aktuální stav zeminy

Půda
Půda
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.116 (?), 9.6.2015 19:06

Aby jste neměl v porostech mapy, nestačí jen prokypřit a zkultivovat. ale i plošně homogenizovat. Tj aby nebyly ostrůvky silně alkalické (kde byla míchačka) kyselé, nepropustné, žíznivé,....  Nebo si naopak nakreslit mapu a tomu přizpůsobit výsadby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 104.15 (?), 9.6.2015 19:50

Ten sposob uvazovania je uzasny. Narobim si okolo domu bordel, vsetko zasvinim a potom sa pricinim, aby niekde zmizla kvalitna ornica zo svojho povodneho prostredia, najlepsie cernozem, aby som si mohol urobit anglicky travnicek. Si uvedomte, ze poda sa neda vyrobit.

Bez ohladu na tento postoj vsak nema zmysel navazat kvalitnu zeminu na ten bordel tak ako je, obzlast ak to je ilovita poda. Najvacsi bordel z vrchu zobrat a pretriedit, ocistit od kamenov, pripadne inych veci co tam nepatria. Zbytok poriadne porylovat, prekyprit, obnovit strukturnost. Nechat narast burinu, prip. zelene hnojenie, aby sa uvidelo, v ktorych miestach je problem s rastom a na tie sa zamerat. Ak to dopadne dobre a bude tam len travnik, tak podla mna nema zmysel navazat tam kvalitnu ornicu. Ja mam ilovitu poda a travnik s tym problem nema. A ak to nedopadne idealne, staci pridat cistu zltu spras. Mam overene, ze zmiesanim s ilovitou podou vznika kvalitna poda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 219.246 (?), 9.6.2015 20:13

Děkuji za Váš v jisté míře arogantní příspěvek.
Bohužel když se na relativně malém pozemku (360m2 celkem) provádí celková rekonstrukce domu od prohlubování základu, výkopu kanalizace po novou střechu, tak se tomuto bordelu jen těžko vyhýbá. Každopádně toto není předmětem tématu a nerad bych tu řešil věci které sem nepatří.

Za Vaši radu ohledně postupu děkuji, vypadá to rozumně :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 9.6.2015 20:17

104.15: Zbytečně se na tazatele utrhujete. Navezení ornice je běžný způsob pozemkových úprav. Kde ji vezme, není tématem diskuse. Řešil bych to kompromisem, abyste na tom nestrávil mládí. S podložím stejně nic neuděláte, o zbytek se postarají žížaly. Odstraňte největší nepořádek, navezte a je hotovo. Tam kde budou záhony, pokud budou, se to musí zpracovat do hloubky, ale stejně to jednorázově neuděláte. Ovšem kdybyste chtěl zakládat dvorec ala Wimbledon, musí se na to asi trochu jinak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 219.246 (?), 9.6.2015 19:58

Nevím jestli jsme se správně pochopili. Spíše jestli jsem správně pochopil já Váš příspěvek. Jsem v tomto směru absolutní amatér.

Kdybych to měl udělat po svém vyhraba, vyhrabal bych kameny a jiné "nečistoty" co jsou vidět na povrchu, navezl 10-15cm ornice rozhrnul, nechal usadit a provedl výsev trávy - což asi nebude správný postup laugh

Abych ještě upřesnil stávající stav - původní pozemek byl rovný (klasická neudržovaná zahrada), rekonstrukcí se krom všeho postavila nová přístavba a terasa, jelikož u terasy vzniklo velké převýšení musela být terasa "zahrabaná" do postupně ztraceného svahu - tento svah byl vytvořen hlínou, která se brala s výkopu základu pro přístavbu - stavaři nehleděli na povahu hlíny a tak to teď vypadá jak to vypadá - na povrchu nepoužitelný jil s kameny.

Vím, že kolem výsevů je dalších X faktorů ovlivňující kvalitu trávníku, o kterých nemám ani páru. Nevyžaduju anglický trávník, postačí mi klasický pěkně vypadající trávník.

Neplánuji a doufám že nebude nutné provést více než:
1. Navést ornici, rozhrnout a zasít trávu
nebo
2. Kultivátorem zkultivovat stávající jil, navést ornici, rozhrnout, zasít trávu

Otázkou je jestli to stačí odbít 1. možností?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 48.212 (?), 9.6.2015 21:06

Jestli máte 360 m2 pozemku (a ne 3600 m2 :-)  ) dala bych si tu práci a napřed ho vyčistila ručně, pak nechala přeorat rotavátorem a opět ručně dočistila, případně pak vylepšila pískem, kompostem (mezitím si ho můžete vyrobit) nebo zahradnickym substrátem. Kvalitní půda na pozemku je poklad a je možné, že se časem nespokojíte s trávníkem a popadne vás zahrádkářská vášeň. Pak se kvalitní půda bude hodit.

I když to, co popisuju, se dá udělat i dodatečně - jenom byste navíc musel likvidovat všelijaký trávník.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 219.246 (?), 9.6.2015 21:46

Ano 360 m2 včetně zastavěných ploch (dům, terasa, garáž, příjezdovka) co se "zelené" plochy týče dá to dohromady jen cca 220 m2.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 48.212 (?), 10.6.2015 6:40
Tak se do toho pustte! Zhruba takto velkou plochu po stavarich jsem ručně vyčistila sama za několik dni, a to jsem jenom ženská :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika