Lze tuto rostlinu vůbec nějak zneškodnit?



Xann - (2) - 78.41 (?) 
12.7.2017 19:40, zobrazeno: 5033x

Dobrý den,

máme zahradu v břehu, která postupem času zarostla rostlinou jako je v příloze a zde na odkazu.

Absolutně netušíme, co to je za rostlinu, nicméně stoprocentně víme, že je s ní hodně těžký boj. 

Před týdnem jsme si dali práci a všechny rostliny dali ze země pryč, snažili jsme se to dostat i s kořeny. Některé dosahovaly výšky i skoro dvou metrů a měli obrovský stonek, který připomínal "bambus"

Z dobře odvedené práce jsme měli radost, nicméně ta skončila po čtyřech dnech, kdy rostlina byla zpět a už ve výšce 30 cm...

Víte prosím někdo, co to je a případně jak se toho zbavit? Moc by nám to pomohlo.

Děkujeme


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Mr.Fazole - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 68.60 (?), 12.7.2017 20:51

Nejsem žádný botanik, ale zkuste zadat do vyhledávače šípatka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 12.7.2017 20:53

Je to křídlatka. Boj s ní je těžký, ale jde to. Kořeny vykopávat nemá smysl. Stačí ustřihnout každý stonek a ránu ještě začerstva potřít nějakým herbicidem - Roundup v ředění 1:1 nebo Garlon v předepsané koncentraci. Některé rostliny se po prvním zásahu vzpamatují, druhý je většinou definitivní.
   Bambus křídlatka vzdáleně připomíná, ale je dvouděložná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.62 (?), 12.7.2017 21:27

Bojoval jsem s ní bez chemie. Poté, co jsem ji z naší původně zanedbané zahrady po 7 (!) letech vykosil (kosena tak 4x-5x za sezónu, vždy obrazila) jsem zjistil, že se extrakt z ní používá jako organický fungicid. Viz např. zde.

Takže jsem našel zapomenutou rostlinku, udělal kolem ní bariéru ze zbytků nopové fólie (půl metru v zemi). Křídlatka se totiž podobně jako bambusy šíří podzemními oddenky. Rostlina je to jinak celkem hezká (zvláště když kvete) a je to zároveň vynikající zdroj dutých dřívek (místo bambusu např. při tvorbě obydlí pro včelky samotářky). V následujících letech hodlám testovat právě ten extrakt proti plísním a houbám na zelenině. Dělá se buď extrakt v alkoholu, nebo výluh z usušených listů (ten je méně koncentrovaný, ale zase se to dá dohnat kvantitou...). V zahraničí se prodává extrakt z křídlatky jako prostředek proti plísním za poměrně velké peníze...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika