Likvidace porostu a nové osazení



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 14.199 (?)
13.8.2014 13:26

K příspěvkům nad. IFM má pravdu, post anonyma 77.130 je sice hezký, ale nemá páru, oč jde. Takový pozemek je za trest. Sám mám zahradu blízko potoka ve vyšší poloze a je to hrůza. Zatímco ostatní stále volají po vodě, já do záhonů nemohu, protože jsou samé bláto. Tráva roste o 5 cm za tři dny v srpnu. Kopřivy a slimáci kam oko dohlédne. Prostě spojení takového místa se současným rázem počasí je katastrofa. A rady jak píše kolega, není.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 77.130 (?), 4.8.2014 15:37, zobrazeno: 18839x
Prosim o radu. Už mi došla trpělivost s bujnou vegetací na chatě. Snažíme se pravidelně sekat, ale vzhkedem k stále vlhkosti vše roste víc než jsme schopní zvládat. Už ani nepočítáme kolikrát jsme všechno vytrhali a znovu a znovu to nad námi vítězí. Takže jsem se po letech rozhodla pro radikální řez - chemická likvidace. Rostou tsm ostružiny, kopřivy, bodlaky a podobně radostné bylinky... Poradíte mi prosím co nejšetrnější a nejúčinnější herbicid a potom hlavně jestli osít trávou nebo poradite nějaké rostliny, které by prostor pokryly a nepustily tam znova původní osazenstvo? Díky chtela bych to co nejvíc bezudrzbove, driv jsme melu cas na kytky, ovoce i zeleninu, teď už nemůžeme věnovat péči o zahradu tolik času... Děkuji a prosím nekamenujte mě, doufám, že čas zase bude...
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 4.8.2014 15:55

Před raděním ještě několik doplňujících dotazů:

Jak velký a jak členitý je onen obtížně udržovatelný pozemek? Jak často jste zde nyní i v budoucnu schopni sekat trávu (nechtěnou vegetaci)? Jakou máte k dispozici sekací techniku?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 77.130 (?), 4.8.2014 16:12

Pozemek je na horách, v údolí u potoka, takže se tam drží vlhkost. Jedná se hlavně o okolí chaty, které je obklopené živým plotem z habrů a buků a pod plotem je většinou svah dolů a pak terásky se z rušenými záhonky, odstranily jsme překlady a další materiál co byl na cestičkách a jako hranice záhonků, zůstaly jen vyzděné zídky, které držely terasy. K dispozici máme benzínovou sekačku, tou sekáme rovné plochy kolem domu, ty nejsou tak hrozné a pak křovinořez, srp, kosu a hrábě :-) v okrasné zahradě mi zůstal jeden rododendron a azalka, už jsou dost velké na přesazení... a v tom svažitém terénu je kromě živého plotu vlastně jen jedna třešeň, švestka a dvě jabloně. Snažíme se jezdit jak to vyjde, buď jednou za 14 dní na sobotu a neděli nebo jednou za tři týdny, ale stane se, že v mezeře do toho něco vleze a neobjevíme se tam měsíc. Dřív jsme jezdili od pátku do neděle nebo do pondělí...  Teď je právě ta situace, že jsme tam nebyly měsíc a kousek a já jsem se rozbrečela, "tráva" ne po pás, ale po krk, jak bylo teplo a je tam vlhko... Kopřivy znovu kvetoucí a odkvetlé... Prostě žalost. Pokud něco vymyslíte, tak budu vděčná. Na jednom svahu, který není vůbec přístupný kvůli kůlně mi roste barvínek, tak ten je docela úspěšný, ale tady na tu další část se mi ho nepodařilo rozšířit, je tam asi jiná půda, více písčitá... Za každou radu budu vděčná...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 4.8.2014 16:23

že jsme tam nebyly měsíc a kousek...tak to pomůže jen vybetonovat nebo najmout zahradníka nebo se s tím smířit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 77.130 (?), 4.8.2014 16:49

Tak něco fungovat přece musí, takových břehů je spousty... Jen mě třeba nenapadá žádná rada. Břeh a svah moc nevybetonujete...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 14.199 (?), 13.8.2014 13:26

K příspěvkům nad. IFM má pravdu, post anonyma 77.130 je sice hezký, ale nemá páru, oč jde. Takový pozemek je za trest. Sám mám zahradu blízko potoka ve vyšší poloze a je to hrůza. Zatímco ostatní stále volají po vodě, já do záhonů nemohu, protože jsou samé bláto. Tráva roste o 5 cm za tři dny v srpnu. Kopřivy a slimáci kam oko dohlédne. Prostě spojení takového místa se současným rázem počasí je katastrofa. A rady jak píše kolega, není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.88 (?), 4.8.2014 21:56

Po použití herbicidu bych na osetí plochy asi použila směs na květnatou louku, sice je o něco dražší, ale působí přirozeně a téměř se neseká..  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 5.8.2014 12:37

Co smysluplného poradit?... Problém. Určitě bych se klonil k tomu, co navrhuje paní Lída, tedy osít volné plochy směsí lučních travin a bylin. Ale i v tomto případě je nutno počítat s tím, že některé luční traviny ze směsi budou přirozeně dorůstat do výšky nejméně půl metru. Ale po takové nekosené louce bude možno chodit, narozdíl od porostu kopřiv a trní z malin a ostružin. Luční traviny a byliny není vhodné příliš často sekat, takže v toto by Vám mohlo naopak vyhovovat. (Na vysokou trávu se bohužel příliš nehodí běžná rotační sekačka). Před vysetím louky je třeba pozemek očistit a zcela zbavit pokud možno veškeré vegetace, tedy jak trní, tak i stávajícíh travin. Jinak vysetá semena lučních rostlin nevzejdou nebo jen některá. K tomu je účelné použít některý dostupný totální herbicid, například Roundup, Dominator, Touch Down Quattro (zadejte si do internetového vyledávače například heslo "herbicidy pro lesnictví"). S přihlédnutím k tomu, co píšte o uvadající frekvenci návštěv vaší chaty bych ještě zvážil, zda jste do budoucna schopni účelně využívat vešketé plochy v okolí chaty a na jejichž údržbu vám nezbývá čas Pokud ne, jejich redukcí by vám ubylo starostí. Takže se na těchto nevyužívaných plochách nabízí výsadba lesních stromků, například smrčků. Ty jsou při hustší výsadbě schopny zcela pokrýt povrch a zastíněním i přisušením půdy zabránit rozrůstání nežádoucího rostlinstva. Takový minilesík je pak možno udržovat v požadované nižší výšce průběžnou obměnou (vyřezávání - dosadba).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 5.8.2014 13:55

Já mám trochu problém s myšlenkou, že výsev čehokoli zabrání návratu náletových a invazních rostlin ...poradite nějaké rostliny, které by prostor pokryly a nepustily tam znova původní osazenstvo?...Rostou tam ostružiny, kopřivy, bodlaky...  To jsou rostliny, které jsou náročné na dusík a vláhu, naopak nenáročné na světlo. Když se jim podmínky nezmění, nelze čekat, že jakýkoli herbicid a poté květnatá louka (mimochodem s přesně opačnými nároky) přinesou trvalé řešení. Jak píše Wimpi, zvažoval bych výsadbu pomaleji rostoucích dřevin, kterým se ve Vašich podmínkách daří a budou snesitelnější alternativou než kopřivy, ostružiny a bodlák.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 5.8.2014 16:17

Ono se těžko radí na dálku, aniž bychom přesně viděli místní podmínky a situaci. Pokud je okolo chaty po většinu dne stín a sluníčko se sem dostane jen málo, je pravdou, že vytvořit kvetoucí louku bude obtížné. V každém případě si myslím, že zdroj problému tkví v těch zrušených záhonech. Jestliže po ukončení pěstební činnosti nebyly osety trávníkem a byly ponechány jen tak, není divu, že se na uvolněné humózní a vlhké půdě ihned prosadily kopřivy, následované trním v podobě ostružiní a maliní. Je to podobné, jako když se vykácí starší les a vznikne holina. Tady tyto rostliny v prvých letech také dominují. Naopak v hustém trávníku se jim nedaří vůbec. Konkurence travin jim znemožní zdárně vegetovat

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika