Likvidace kořenů lísky



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
4.10.2017 9:26

Nechci Vám brát iluze ze studia chemie. Kdybyste rostlinu ponořil do čpavku, tak by možná odumřela, ale čpavek ve zředěné formě je docela dobré dusíkaté hnojivo, ostatně starší močůvka ho obsahuje nemalé množství. Nevím, proč vymýšlíte vymyšlené, když se běžně prodávají arboricidní přípravky, kde je přímo v návodum psáno, že se používají proti kořenové výmladnosti potřením čerstvě uříznutého pařezu. Např. Garlon účinkuje docela spolehlivě. Jinak Roundup se dá použít taky. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 188.54 (?), 1.3.2010 15:42, zobrazeno: 26661x

Dobrý den,

velice bych ocenil pomoc radou, jak zlikvidovat kořenový sysém lísky na okrasné zahradě. Jedná se o to, že přes místo růstu lísky musí být postaven zděný plot. Nadzemní část + tak cca 10 cm pod povrch lísky byla uříznuta motorovou pilou. Kolem kořenového balu s průměrem cca 1 m byla vykopána jáma o celkovém průměru 2,5 m do hloubky cca 1 m ale bohužel s balem nelze hnout. Použití zemní techniky není možné.  Existuje nějaké chemické řešení. V místě liísky bude posléze již zmiňovaná zeď a trávník.Děkuji za jakoukoliv radu. 

Ajšrek     

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 176.18 (?), 1.3.2010 19:13

Viděla jsem v pátek v Tescu "likvidátor pařezů",třeba by to šlo s ním. Ale asi bych bal rozsekala nebo rozřezala na několik kusů, pak už to jde. Tak jsme to tahali my.          Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.18 (?), 1.3.2010 19:14

p.s. - stačí jen střed a silné kořeny, malé časem ztrouchniví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 1.3.2010 21:11

Likvidoval jsem dvě velké lísky (obrovské keře), taky kvůli stavbě a kanalizaci. Předně líska se likviduje blbě, protože má velmi mnoho kořenů ale slabých.  Doporučuji použít ostrý rýč, který dokáže useknout i kořeny 1,5 cm tlusté. Označte kolem lísky kruh asi 1,5 až 2 m v průměru a kopejte dokola drážku a podkopávejte se do středu. Hloubka podle potřeby ale asi 0,7 až 1 m. Potom do drážky založit dlouhé bidlo u nás se tomu říká "brlina" i 5 m dlouhé a páčením to odtrhnout a vyvrátit. Pak se používá tzv. klučící motyka a oseká se to, hlavně hlína a kořínky. Z hlediska statiky stavby stejně žádné vyhnívání nepřichází v úvahu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 5.223 (?), 4.10.2017 9:08

Mám podobný problém. Kamarád to likvidoval Roundapem. Uřízl keř, navrtal dřevo kolmo ze zhora a nalil tam koncentrovaný Roundap. Prý se mu to povedlo, za dva roky   upadly kořeny a líska už tam neroste.. Hodně mě to překvapilo, protože Randaup účinkuje přes listy rostlin a brání fotosyntéze. Ale prý byl úspěšný. Já chci udělat to samé, ale se čpavkem. Studoval jsem chemii a Na škole nás učili, že čpavek je pro kořeny buněčný jed a že kořeny velmi rychle odumřou. Má to ale jednu vadu, že teď nemohu čpavek vůbec sehnat. Držím Vám palce, Petr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 4.10.2017 9:26

Nechci Vám brát iluze ze studia chemie. Kdybyste rostlinu ponořil do čpavku, tak by možná odumřela, ale čpavek ve zředěné formě je docela dobré dusíkaté hnojivo, ostatně starší močůvka ho obsahuje nemalé množství. Nevím, proč vymýšlíte vymyšlené, když se běžně prodávají arboricidní přípravky, kde je přímo v návodum psáno, že se používají proti kořenové výmladnosti potřením čerstvě uříznutého pařezu. Např. Garlon účinkuje docela spolehlivě. Jinak Roundup se dá použít taky. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 213.139 (?), 28.10.2019 21:12

30 let starou lísku jsme zlikvidovali během jednoho dne jen díky tomu, že jsme z obrovského keře nechali tři silnější nakloněné kmeny. Od pařezu jsme postupně odsekávali všechny kořeny do hloubky asi 30 cm (hlouběji už žádné nebyly). Pak stačilo s pomocí lana keř vyvrátit. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika