Jak levně zvelebit velikou a nudnou zahradu



host - 243.244 (?)
29.7.2019 18:20

No, můj mažel je básník, takže u nás to funguje tak, že on poslouchá ty ptáčky a já makám :-)
Jsem tak trochu divoženka, takže vzít do ruky lopatu nebo krumpáč pro mne není ani trochu problém a pracuju ráda, i když teda sedět někde na kolenou a trhat plevelíčky asi není úplně pro mne, já jsem spíš ten typ, co jde na věci s motorovou pilou :-)
I proto se pokouším tu zahradu vymyslet tak, aby ta "kostra" byla spíš ve stavbách, stromech a keřích, určitě neplánuju záhonky s kytičkami... Mnohem raději budu stavět altány, stříhat větve a rozvážet mulč na kolečku než dolovat plevel - což ostatně je v té vyschlé jílovité půdě skoro silová disciplína :-)

Pro někoho jiného by asi bylo skvělým řešením tu zahradu rozčlenit stavbičkami a plůtky z vrbového proutí, s tím se dá dělat spousta kouzel, ale zrovna to je jako na potvoru na mne trochu moc rustikální, pokouším se vymyslet nějaký jiný podobný koncept, jak se dá do velké zahrady dostat nějaká struktura a něco zajímavého, aniž by za to člověk utratil miliony...

Jsem moc ráda, že jsem našla tyto stránky, tady v diskusi už padla spousta super nápadů, které ráda využiju...
(Díky všem!)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
         
Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 84.3 (?), 29.7.2019 16:56

Měl jsem na mysli to, co spadá do kategorie "náletové dřeviny".

Ať již se zeptáte hajného, nebo ne (a uvidí Vás se sazeničkami stromků jít z lesa), nebude mít nic proti tomu, že jste na pokraji lesa, či dokonce tam, kde začíná louka vyryli náletové sazeničky (jasan, smrk, lípa, bříza, jeřabina, akát...),

protože by je museli stejně likvidovat (ať již majitelé lesa nebo hospodáři na vedlejší louce). Zeptat se je lepší (... s kloboukem v ruce přes celý svět...) už jen proto, že uvnitř lesa je také dost příležitostí, ale je třeba bedlivě uvažovat. Místní lidé, znalí toho co les vyžaduje ani hajný, se nespletou a neodstraní stromek, který by tam měl zůstat, nebo má jinou hodnotu.

Po přísně právní stránce je to možná jinak.

P.S.: Při plánování změn na zahradě neškodí se postavit ke vchodu, kudy chodí návštěvy a představit si, co by bylo krásné, kdyby viděli uplně vzadu proti obzoru - jestli nebe, hory solitérní lípu nebo řadu bříz či smrčků. Já se občas také podívám na cuzk (nahlížení do katastru) nebo na google, zapnu si reálný pohled na zeleň a také uvažuji kde padá stín domu (na pohyb stínu dle slunce jsou též stránky) a jak to celkově vypadá vůči jiným zahradám.

No a nakonec existuje spousta možností, pokud chci třeba dub (roste pomalu) vysadím jasan -(roste rychle), 3 metry od něj dub. Prvních 15 let udělá trochu parády jasan, pak se pokácí a vynikne dub (ten je znát až po 12 roce).

hodně štěstí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.151 (?), 29.7.2019 17:25

Teď je konec července. Nikdo z nás tady asi není zahradním architektem a pokud ano, tak asi zadarmo nedělá. Chtělo by to začít se nějak vzdělávat, zajít do knihovny nebo si od přátel půjčit nějakou literaturu ve které se něco píše o navrhování zahrad. Čím více toho budete vědět, tím méně chyb uděláte. Pokud tomu dobře rozumím, tak by ta zahrada měla vydržet i pro další generaci. Také miluji zámecké zahrady, takové ty anglické parky s krásnými buky a jinými i cizokrajnými vzrostlými stromy. Když se to sázelo, také to nic moc pěkného nebylo. Vyrýpnout si někde u lesa smrček nebo i tu jeřabinu asi řešením nebude. Pronajal jsem pole, prý proto, že by chtěl nájemce pěstovat poštovní holuby. Aby tam měl posezení ve stínu, tak tam vysadil osm smrků. Přesto, že pole je dost vzdálené od lesa a nájemce už nemá zájem, tak teď mám problém s tím vykácet osm vzrostlých smrků, které uschly po napadení kůrovcem. Rychlé řešení bývá špatné řešení. Ještě bych chtěl doporučit knížku, která pojednává o množení dřevin (stromů a keřů) často vegetativním způsobem (např. zakořeňováním řízků, apod.). Nevím přesně jak se ta kniha jmenuje, mám ji někde hozenou v boudě na zahradě, pokud ji najdu, mohl bych ji případně i půjčit. Moc tomu nerozumím, ale to řízkování se asi většinou dělá na podzim.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 182.227 (?), 29.7.2019 17:54

Rozdělit 5000 m2 na jednotlivé sekce, zvelebovat je o víkendech a pak se procházet, číst knížku, poslouchat ptáčky,,,, jde to. Mít manžela, který to udělá. Ale ten, kdo to bude dělat, že by měl po celodenní dřině chuť poslouchat ptáčky? Taková plocha je především pořádná práce. Budujte to postupně, třeba s nějakým výhledem, ať víte co zvládnete. Udělat vše najednou může být cesta do pekel.

p.Konvalinka má velkou, hezkou zahradu, ale určitě se o ni stará každý den.  P.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 243.244 (?), 29.7.2019 18:20

No, můj mažel je básník, takže u nás to funguje tak, že on poslouchá ty ptáčky a já makám :-)
Jsem tak trochu divoženka, takže vzít do ruky lopatu nebo krumpáč pro mne není ani trochu problém a pracuju ráda, i když teda sedět někde na kolenou a trhat plevelíčky asi není úplně pro mne, já jsem spíš ten typ, co jde na věci s motorovou pilou :-)
I proto se pokouším tu zahradu vymyslet tak, aby ta "kostra" byla spíš ve stavbách, stromech a keřích, určitě neplánuju záhonky s kytičkami... Mnohem raději budu stavět altány, stříhat větve a rozvážet mulč na kolečku než dolovat plevel - což ostatně je v té vyschlé jílovité půdě skoro silová disciplína :-)

Pro někoho jiného by asi bylo skvělým řešením tu zahradu rozčlenit stavbičkami a plůtky z vrbového proutí, s tím se dá dělat spousta kouzel, ale zrovna to je jako na potvoru na mne trochu moc rustikální, pokouším se vymyslet nějaký jiný podobný koncept, jak se dá do velké zahrady dostat nějaká struktura a něco zajímavého, aniž by za to člověk utratil miliony...

Jsem moc ráda, že jsem našla tyto stránky, tady v diskusi už padla spousta super nápadů, které ráda využiju...
(Díky všem!)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.197 (?), 29.7.2019 22:14

Ad plot z habru - asi bych jednolitý plot nevolila, spíš míchaný z různých keřů (ani by se nemusely stříhat)..., navíc by kvetly v různou dobu, některé mají i jedlé plody, a nebylo by to tak jednotvárné...      Lída

ps - a ze stromů nezapomeňte na břízky, jsou také pěkné a bílou kůrou zeleň prosvětlí.          

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
evap21 - (7) - 243.244 (?), 29.7.2019 22:52

Děkuju! S břízkami určitě počítám, mám je ráda, jsou krásné. A možná to není špatný nápad s tím plotem "trochu tak a trochu jinak", že by se to opticky rozbilo - habr jsem si vybrala, protože tomu prd rozumím; podle debat na internetu; protože je neprůhledný i v zimě, což je pro nás dost důležité, a zároveň to nejsou thuje, které nemáme rádi.
Na jinou stranu, kde nejsou sousedi a nikoho tím nenaštvu, plánuju lísky a nechat je vyrůst, nestříhat je a udělat z nich takovou 4 m vysokou pohledovou zábranu, na níž se bude vyjímat to moje slavné impozantní dílo před. :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.14 (?), 29.7.2019 18:01

5 tis. metrů je docela pěknej flák. Možná by bylo lepší toho kus prodat. Jestli na tom chcete dělat Průhonický park, výsledky uvidíte tak za dvěstě roků a budete do toho muset dát hraběcí peníze. Uvědomujete si, že ty semenáčky, co vám teď živoří v kyblíkách, udělají stín tak nejdřív za dvacet, třicet roků? Sníte o potůčku, ale voda v potoce obvykle teče odněkud kamsi jinam. Samozřejmě, abyste "rozbili" ten plochý pohled můžete doprostřed vsadit pomocí několika jeřábů ten největší balvan, který to unese. To je dnes velká móda. Řekl bych, že byste si něměli dělat předčasné naděje. Ono snít je hezké. Ale co se zdá, je sen. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 243.244 (?), 29.7.2019 18:27

Já si uvědmuju, že je to pořádné sousto a že spoustu toho, co udělám, si pořádně užije až někdo jiný, a že bez práce to nebude... Hraběcí peníze nemám, ale elán a chuť makat mi nechybí, ani optimismus :-)
Bez toho by to ani nešlo, to bych si mohla doprostřed toho "fotbalového hřiště" lehnout na vypražený trávník a zoufale plakat :-))))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 29.7.2019 18:55

Zdravímlaugh Jak už tu bylo zmíněno, zahradu mám obří (víc, než jednou tolik co Vy) a byla mým snem od dětství. Je to něco mezi anglickým parkem a džunglícheeky protože se to všechno postupně rozrůstá a muž má averzi k tomu, něco uřezat, ukopnout. Zahrada je vybudovaná na širém poli, takže rovina, jen mírně svažitá z kopce. Těžko můžu radit, měla jsem dost financí, takže se navezly tuny zeminy na,,kopečky" a vysadily tisíce rostlin. Návrh jsem si udělala sama, rostliny do něj doplnila zahradní architektka dle mých požadavků(a navíc, co já třeba ani neznala) Návrh... není to až tak složité. Tedy to jak nevím, ale lidi, co umí s compem jistě ano: stáhnout mapu pozemku s domem, přenést si to na papír, zvětšit v měřítku a máte to před sebou. A zkoušt si tam, malovat(a zase mazatwink) jak by mohly jít cestičky, představit si, na co by bylo hezké se z nich dívat, udělat si ta zákoutí. A osázení si tam domyslíte zase až pak. Trvalo mi to zhruba rok. Stromy jste myslím říkala, že tam máte. Zkuste je tam zakoponovat, které už vůbec nejsou k užitku, třeba i polomrtvé se dají krásně osázet bujnou růží(teď budu jednu přebujelou muset zpoloviny zrušit, neb mi zarostla jak polovinu zahradního domku, tak zalehla a vyhubila většinu skalkysad) Mám tu jezero, u něj dvě smuteční vrby, které vyrostly do nádherných obřích rozměrů za 12let. Jak už někdo psal, je to strašně moc práce, jeden člověk(ani dvawink) nemá šanci to zvládat, budete muset po kouskách. Napište mi do soukromé zprávy mailovou adresu, ráda vám pošlu fotky pro inspiraci a ráda poradím, když budu vědětsmiley 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 243.244 (?), 29.7.2019 19:33

Vy jste zlatá. Koukala jsem na tu Vaši zahradu a je fakt úžasná, k něčemu přesně takovému bych se ráda dopracovala... heart
Nějaké finance na to mám, ale v tom objemu musím zvažovat, kde je utratit a kde je nevyhazovat, proto se pokouším vymyslet věci, které mají dramatický efekt a nestojí miliony.
Rybníček ani jiné vodní prvky bohužel nepřipadají v úvahu, můžu mít jen věci, co se mohu vypustit nebo vylít, protože můj malý synovec, který sem často jezdí, má cystickou fibrózu a nesmí být kolem žádné stojaté vody.

Uvažovala jsem třeba o "suché řece", což je potok z kamenů, do kterého by se dala zapustit nějaká menší fontánka, která by se v případě potřeby prostě vypustila. Přes to by mohla být třeba nějaká lávka a u toho ta smuteční vrba, kterou jako strom miluju... prostě teď jsem ve fázi, kdy kuju pikle a vymýšlím...

Virtuálně si to zobrazit umím, jsem profesí webdesigner, takže to je ten nejmenší problém... spíš hledám ty nápady s dramatickým dopadem a nějakou realistickou dobou, kdy se efekt projeví :-)

Ještě jednou moc děkuji, napíšu soukromou zprávu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika