Vetrolam



Stránky: 1,  2   
host - 75.62 (?) 
17.3.2011 17:21, zobrazeno: 23310x
Jake dreviny byste doporucovali na vetrolam ve vzdalenosti cca 60 m od domu. Duvodem je otevrena zemedelska krajina. Vitr fouka prevazne od severozapadu, mene od jihozapadu. Prikladam nakres, ktery je orientovany podle svetovych stran. Jaka by mela byt vyska vetrolamu? Uvitam jakekoliv napady a navrhy. Predem diky.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 24.183 (?), 17.3.2011 18:15

Tento víkend jsem větrolam nasázel na severozápadní straně zahrady, také u nás odtud fouká. Vysadil jsem japonské topoly, tak by z toho mělo být i trochu dřeva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 75.62 (?), 17.3.2011 18:56
Ja uvazuju o platanu javorolistem, da se dobre tvarovat. A ve druhe rade nejake nizke vzdyzelene jehlicnany, aby to jako celek vytvorilo kompaktnejsi vrstvu. Ale jako laik uvitam kazdou radu...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 24.183 (?), 17.3.2011 22:29

V zimě jsou jehličnany dobré řešení. Já jsem těch topolů dal šest řad, aby to přes zimu také trošku fungovalo .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.130 (?), 2.4.2011 20:41

Dobrý večer. Jako první nárazovou bariéru bych dal na husto borovice. Za tyto borovcice bych nasázel zase nějaký jehličnan. Proč? Jehličnany jsou nenáročné rychle rostou a hlavně v zimě to bude chránit. Já mám udělalný živý plot smrkový 180 - 200 cm. Je sázený cik- cak. Do jednoho metru 4 kusy smrčků.  Chrání nás od od severo východních a severních větrů a ještě stáčí studený vzduch, který by natékal na zahradu.   Pro ještě lepší větrnou pohodu bych si vytvořil ještě jeden takový mini živý plot kolem letního sezení na zahradě a v bezprostřední blízkosti obytné zahradní zóny.. Do toho mini živého plotu bych zakomponoval rhododendrony, nebo kandaké borůvky. Taky bych zvážl možnost prokombinovat nějakou slušivou mechanickou bariéru / dřevo- zídka atd/. Ná tom pozemku bych zapěstoval ovocný sad na půlkmenech. Ty borovice můžete i drobet přihnojit ať vám lezou rychle nahoru. Zdeněk  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 11.231 (?), 2.4.2011 21:48

Prominte, ale pri cteni vaseho prispevku jsem se musel pousmat, jake nesmysly jsou lide schopny delat a jeste se tim chlubit na foru. Davat do vetrolamu jehlicnany a jeste k tomu borovice muze jen totalni ignorant. V krajine je mnoho jiz vzrostlych vetrolamu z minulosti a ja osobne neznam zadny funkcni z jehlicnanu. Zasadne se do vetrolamu pouzivaji listnate dreviny - duby, javory.... Jehlicnany se nepouzivaji, ponevadz rady odspodu vyholuji, jsou uzsi a celkove mnohem zranitelnejsi pri silnych vetrech. Nedejboze vysazet borovici, ktera se vyznacuje ridkou korunou. Vetrolam neplanujeme pouze na nekolik let, kdy borovicky mohou byt nahusto vedle sebe, ale na nekolik desitek let! V krajinnem planovani jsou idealnim vetrolamem 3 rady hlavne dubu, spolehlive funguji i v zime.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.130 (?), 3.4.2011 21:49

Dobrý večer. Bydlím na Šumavě .Zde je jiné klima, málo úživná a kamenitá půda. Větší množství srážek. Jistě budete se mnou souhlasit, že borovic existuje několik druhů.Zde rostou borovice říká se jim Blaka. Jsou to velice husté vitální porosty do těch 8 metrů.  Fučí do nich a snáší i bez problémů 2 m sněhu. Neuvědomil jsem si, že daný větrolam bude růst někde níže, kde je daleko úživnější půda a měkčí klimatické podmínky. V takových podmínkách opravdu borovice vyletí a je vhodná na stavbu májky. V případě, že ve vašem okolí jsou již osvědčené dřeviny jako větrolam, potom stačí udělat to co vaší předkové. Snažil jsem se jenom poradit /jak jste o to požádal/, ale to co si vysázíte je jenom vaše věc. Jestli se budete někdy potulovat Šumavou zastavte se a já vám ukážu dané porosty. Dneska jsem četl vlákno a tam se jeden čtenář zmínil o tom, že by bylo vhodné uvádět lokalitu a nadmořskou výšku. Hodně by to pomohlo. Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 3.4.2011 22:06

Tak já nejsem z Šumavy jako pan Zdeněk, ale z jihovýchodní Moravy, kde by se dalo použít,,Na větrné hůrce" A není pravda, že nejsou větrolamy s použitím borovic, neboť se celý den na jeden koukám z oken. Není to výmysl této doby vím, že tam byl už za války, děda ho často vzpomínal. Ano, borovice jsou už mezi listnáči vytažené nahoru, za tu dobu snad i obměňované, ale nebýt tam v zimě, vypadá onen větrolam dost uboze. Sama také řeším vysázet na ochranu zahrady větrolam a nevím proč by to nemohly být tři řady borovic cik cak a za nimi pár řad listnáčů + keřová partie - běžný porost tady lesa a okraje lesa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.214 (?), 4.4.2011 14:20

Tak třeba proto že borovice je velmi křehká a neudrží velké množství mokrého sněhu a láme se pod ním jako párátko (a to i v dospělosti)? Nebo třeba proto, že ta její křehkost je problém i při silnějších vichřicích, kdy rozlámané větve borovic létají všude po širokém okolí. Taky je možné, že není nejvhodnější jako větrolam i proto, že v dospělosti odspodu totálně vyholuje větve a vysoko položená koruna borovice na bezvětvém kmeni je jako větrolam vcelku k ničemu. 75.62 - na druhou řadu nízkých vždyzelených jehličnanů je z borovic vhodná tak max. kleč, ovšem musí mít vhodné podmínky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.2 (?), 4.4.2011 14:46

Dobrý den, bohužel si nepamatuji kde jsem četla o přírodních větrolamech, ale co jsem si zapamatovala je, že nefungují jako nárazová stěna - tudíž nemusí být husté, mohou odspodu vyholovat,...Ony přírodní větrolamy vítr nemají odrážet jako zeď, ale částečně propouštět slabší tok a částečně měnit jeho směr.  Proto se doporučuje přírodní větrolam vysázet v širším pásmu - od keřů po vzrostlé stromy, právě aby zmírnění a odklon větru byl postupný. Nemyslím si, že by zakomponování borovic nebylo vhodné. S pozdravem Lenča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika