Rychle rostouci strom se stinici korunou



Stránky: 1,  2   
host - 11.137 (?) 
13.9.2008 12:16, zobrazeno: 57296x

Dobry den,

behem vetrne smrsti nedavno mi padla sedesatileta visen. Tato visen byla v centru zahrady a byla jednoznacne jeji ozdobou a vyraznym soliterem. Koruna pokryvala 2/3 "relaxacni casti" zahrady a byla na jare zdojem obdivu kdyz kvetla (turiste si ji chodili fotit) a v lete byla zdrojem prijemneho stinu. Velmi lituji ze neprezila. Nicmene bez ni je zahrada prazdna a hrozi ze se z teto relaxacni casti stane vyschla a horka poust.

Rad bych zde zasadil novy strom ktery by byl schopen v co nekratsi dobe vytvorit stinnou a rozsahlou korunu. O ovoce mi ani tak nejde, spise bych chtel obsadit toto volne misto a vytvorit opet stinne prostredi. Poradite co zasadit? Jedna se o Beskydy, cca 450 m.n.m. Spodni voda je zde dost hluboko - sterkove podlozi, nedaleko je studna s vodou v hloubce 8 m.

Mimochodem - z visne mi zbyl zdravy kmen o obvodu ktery ve vysce cca 150 cm nelze obejmout. Jak jej smysluplne vyuzit? Prohnat jej kotlem mi pripada skoda.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 80.193 (?), 14.9.2008 22:33

jestli vam nezalezi na kvetech a plodech, tak ja bych tam dal kroucenou vrbu. Roste dost rychle a da se tvarovat dle fantazie. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 143.205 (?), 17.9.2008 7:19

Na druhou část otázky bych poradila asi toto: Využít kmen jako základ skupinky rostlin popínavých, kolem by se mohl vytvořit prostor pro zajímavé kameny, oblázky i větší kameny s doplněním travinami a kvetoucími keři (azalky).  vaše fantazie vám nejlépe poradí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Hráběnka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 242.231 (?), 17.9.2008 19:35

Máme takhle u špalku pod střechou už asi pět let opřený celý kmínek staré švestky, kterou bylo nutno vykopat. Je zkroucený, takže na prkna se nehodí. Zatím čeká na nápad. Spálit je hřích. H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 17.9.2008 19:43

Švestka je vhodná na uzení, prý jedno z nevhodnějčích dřev na topení v udírně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 17.9.2008 20:28

Ak nejde o ovocie, ale o rychle rastúci okrasný solitér, tak si pozrite javor červený (Acer rubrum) - turisti si ho budú určite fotiť na jeseň. Potom zelkova pilolistá (Zelkova serrata) - tiež zaujímavá na jeseň. Liliovník - Liriodendron tulipifera - budú ho fotiť, ale až po 10-15 rokov, keď začne kvitnúť. Môj oblúbený strom - zmarličník japonský - Cercidiphyllum japonicum - tiež si ho prídu turisti nafotiť na jeseň - ten ale potrebuje viac vody, kým narastie. Bez zalievania pri dlhom suchu zhodí listy.

Veĺmi rýchlo rastie aj škumpa ocetná - rhus typhina. Má rada sucho. Ale rastie invazívne a to by asi vadilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 11.137 (?), 18.9.2008 6:47

Pane Jekylle, moc Vam dekuji za tipy, okamzite zacnu proverovat dostupnost jednotlivych rostlin. Prozatim u mne vede Javor cerveny, ale ani ostatni tipy zatim nezavthuji. Myslite ze Liliovnik by prosperoval v podminkach Beskyd?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 185.31 (?), 18.9.2008 20:48

A co nádherná Lípa žlutavá? Roste velmi rychle a pekne se pod ní bude sedet. A ta vune. Navíc je to nás národní strom. Mým oblíbencem je Ambroň, která narustá o 1/2m za rok, jenze na tu budete mít asi sucho. Tím pádem bych tam nedávala ani tu vrbu. Sucho má ráda snad jen purpurová vrba a to je spíse ker. Do sucha je zato ideální Pajasan žláznatý, ten prý zvládne za 20 let narust do výse 30 metru. Také taková Moruše roste dost rychle, hlavne ta cervená. Problém s ní bude pouze v léte, protoze barva z jejich plodu nejde vyprat. Rozmyslela bych si to s javorem, jsou to sice krásné stromy, ale sedet pod nimi nevydrzite, porad z nich neco kape. Nekdo na netu doporucoval Javor mléč kulovitý, prý je to o dost lepsí a posezení pod ním nemusíte kazdý den umývat. Osobne bych si zasadila nejakou vetsí sakuru (treba s vínovými kvety), nebo planou hrusen. Mozná jeste hrusen tatarku. Jejich kvety stojí za to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 18.9.2008 21:22

Liliovník by nemal mať problém v Beskydech. Mám jeden asi 6 ročný (zimu s -27stC prežil) a bývam na novojičínsku - liliovník je kóte 337m.n.m. Jeden veľmi starý a krásny exemplár bol u cesty pri vojenských opravárňach v Novom Jičíne - ale udrel do neho blesk a skrátil ho o polovicu. Snáď je tam zbytok dodnes. Školka v Příbore ho tiež predáva, a oni predávajú len veci, ktoré v tejto oblasti "prežijú" (školka je pritom v takej mrazovej kapse).

Javor červený mne osobne príde "krásnejší". Neviem o tom, že by z neho niečo "neustále kapalo", ako sa tu uvádza. Snáď ani v budúcnosti nebude, v literatúre som žiadnu zmienku nenašiel. Je pravda, že moje 2kusy sú zatiaľ mladé - sme niekde okolo výšky 2m, začíname s korunkou. (Kupoval som to v Droždíne v 2006 a mali cca 80cm).

Snáď ešte niekto príde s nejakým stromov. Je dobré to premyslieť, pretože to aj tak sadíte v podstate pre nasledujúcu generáciu.

V Sedlnicích v školke sa mi páčila jedna vec. Majiteľ tam má také privátne posedenie pod stromami. Sú to katalpy nasadené v tvare "podkovy" a v strede je asi 4-5metrový "plácek". Rastie to prirodzene - divoko. Katalpy majú teraz asi 10 rokov a vytvárajú niečo medzi pergolou a jaskyňou, z diaľky to trochu pripomína veĺké zelené iglú.  Mne sa to celkom páči, ale možno iba mne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 162.128 (?), 18.9.2008 23:52

Katalpa je nádherná, ale pokud to má být jediný strom v zahradě, tak vemte v úvahu že listy raší extrémně pozdě (až na konci května) a jako první opadají (konec října), takže mám občas pocit že většinu roku koukáme na holý strom. Pokud se s tímto smíříte, tak vám Katalpa udělá parádu, ale si kupte klasickou,  vyhněte se odrůdě Nana, ta dělá kulatou korunu, sice taky hezká, ale na pozici výrazného solitéru to není.

Acer rubrum máme také, zatím z něj nic nekapalo, je cca 3 metrový. Máme více druhů javorů, všechny v pohodě.  Lípa vám natáhne kvantum včel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika