Wistarie - na jaké opoře ji pnout



host - 230.193 (?) 
28.4.2011 23:44, zobrazeno: 12823x

Prosím poradíte mi. Koupila jsem si 1m wistárii, ale nevím kde ji zasadit. 1/ kmen starého ořechu vysoký asi 2metry.

2/zabetonované sloupky od plotu 1,5m vysoké a 3m od sebe (jedná se o 3 sloupky bez pletiva), jak je propojit nahoře tyčkou? a je třeba více rostlin?

Moc děkuji, jsem naprostý amatér.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 220.130 (?), 29.4.2011 0:38

Wistárie doroste i délku 10m, kmen starší rostliny je u země silný i 10cm. Je hodně těžká. Ořech by ji unesl, ale 2m je málo. Na ty sloupky byste musela dát nahoru nějakou trubku, tyčka wistárii neunese. Ideální je nechat ji šplhat po domě, známý si v ní pak musel v prvním patře prostříhat okno...

Takže jedna rostlina bohatě stačí... a doporučuji si něco o ní přečíst na netu!

                                                                                                       Lída           

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 230.193 (?), 29.4.2011 7:18

děkuji moc za radu. Ještě bych se chtěla zeptat, pokud ji zasadím k těm sloupkům, udělá mi takovou zeď. Původně jsem chtěla sloupky vytahat a nasadit tam řadu tůji nebo nějaký jiný plot, ale líbila by se mi představa, že místo toho se tam bude pnout ta wistárie, ale nevím nebude dělat clonu jen do vrchu. Neumím to vysvětlit, tak snad pochopíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1575) - 178.81 (?), 29.4.2011 8:16

Wistárie není pnoucí se keř, ale pnoucí se strom. I u nás jsou k vidění starší kusy s kmenem jako mužské stehno. Konstrukce, po které se bude pnout musí být na tuto váhu dimenzovaná. A taky se musí počítat se silným větrem, který se opře do tak velké rostliny. Plotové sloupky vydrží prvních pár let, pak budou slabé.  Jako každá popínavka se i wistárie snaží vyrůst co nejvýš, pro vytvoření neprůhledné clony od země až nahoru není vhodná.

Paní Lído, pouhých deset metrů délky, to wistárii silně podceňujete. V Brně jsou vidění kytky, které po zasazení k hromosvodu za pár let dorostly na střechu pětipatrového domu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
amesiowa - (7) - 139.128 (?), 29.4.2011 9:23
Posílám pár obrázků pro představu.Jinak mám vistárii několikaletou a vždy ji musím hodně krotit zpětným řezem, kmen už má silný jako dětská ruka. Máme ji u altánu ale musí se sem tam přivazovat

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
amesiowa - (7) - 139.128 (?), 29.4.2011 9:26
A další

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 220.130 (?), 29.4.2011 13:40

Pane Jančo,  viděla jsem u nás Wistárií porostlý dvoupodlažní rodinný dům, tak to byl jen odhad . Ale je ještě jedna možnost - viděla jsem na fotkách wistárii pěstovanou a stříhanou jako stromek s kmínkem, vypadalo to pěkně. Ale postup při zapěstování jsem nezjišťovala. Zdraví Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1575) - 178.81 (?), 29.4.2011 13:57

To Ver

Krásný dům s krásnou wistárií, ale udržovat ji v tomto bonsajovitém tvaru musí dát pěknou práci. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 99.122 (?), 30.4.2011 15:03

Dobrý den. Nechtěl bych být zlomyslný a poňoukat vás, aby jste si postavila u vystárie takový 2,5 m sloup jako mám já. Původně byl sloup součástí hospodářského stavení a při bourání mi připadlo škoda jej také zlikvidovat. Zamýšlel jse na měm zbudovat holubník, ale pak jsem k němu zasadil wistárii a té se tam daří výborně. Takto vyzdobený sloup alá hradní zřícenina je zajímavým prvkem dvora i když wistárie zrovna nekvete. Foto 30.4. 2011

HONZA


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 230.193 (?), 1.5.2011 21:51

Díky za radu. Asi jsem se unáhlila s koupi. Wistarie se mi líbí, ale jelikož nemáme ještě dokončenou úpravu zahrady, asi budu muset nechat Wistárii v nádobě.

Chtěla bych se ještě zaptat, jestli je možné Wistárii pěstovat ve veliké nádobě. Bydlíme v kopci, takže jsme pro srovnání pozemku stavěli velikou zeď a já bych chtěla tu zeď nechat porůst nejlépe třeba tou Wistarii (také jsem uvažovala o přísavníku). Jelikož pod tou zdí je terasa, nemám tam hlínu a musím tam nechat růst něco co může být ve velké nádobě. Může to být ta Wistárie?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika