Popínavka Vistárie - podmínky pěstování



konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?)
1.6.2019 22:34

Myslím, že by to šlo. Dejte ji od domu alespoň půl metru. Vím, nevypadá to tak hezky, když bude k němu naklopená, ale ten kmen naroste opravdu velký. Když ji povedete dejme tomu na tlustém roxoru, ona ho tak obepne, že se úplně ztratí. Takže by možná stačilo ocelové lanko, protože pak už to bude kmen prakticky samonosný. Stejně tak bych natahala lanka na vikýři a bude to chtím ne jeden, ale minimálně dva řezy ročně, aby jste ji udržel v mezích. Já jí trochu povolilawink já tedy ani tak ne, ale muži se nechtělo stříhat, až nás málem zahlušila. Na podzim jsem na ni musela vlítnout a radikálně vyřezat zpod podhledu a už ji tam nepustím. Za chvíli opadají poslední květy a jde pod kudlu zase, teď z ní musím ještě hodně ubratsmiley




Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
      
host - 93.9 (?), 26.7.2009 19:32

Dobrý den, nejsem žádnou zkušenou zahradnicí, ale již nějaký čas řeším dilema, co zasadit k nové pergole, aby rostlina splnila požadavek zastínění a pokud možno i pěkně kvetla. Wistárie mě uchvátila svým nádherným květenstvím, ale velmi záhy jsem tuto myšlenku zapudila vzhledem k tomu, že máme kyselou zeminu a o wistárii jsem se z různých časopisů dozvěděla, že má raději vápenatou půdu. Takže jsem přesvědčena, že problém vaší wistárie je opravdu v rašelině.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
papaya - (27) - 147.174 (?), 3.6.2011 19:54
připojím i svůj dotaz ohledně Vistárie, letos jsme ji zakoupili také, a dali k pevné stěně (kari síť) myslím že se "cítí" dobře páč má celý den plné slunce. Chtěl jsem se zeptat ohledně rozmnožování. Dočetl jsem se že řez snáší velmi dobře. Je možné ji rozmnožovat řízky? Vhodná doba pro řízkování, a stručný postup? Chtěl bych ji vysadit i na jiná místa. děkuji za každé informace.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 184.139 (?), 14.6.2011 23:31

vistárie je u mne problém, loni hezky kvetla a letos mi omrzla, ale jednoduše jsem ustříhla silnější větvičku, dala ji na hodinku do vody, pak dala do země a roste, od loňska má metr, tak přeju hodně štěstí

vistárie
vistárie
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 184.14 (?), 12.10.2011 22:39

Asi máme všichni stejný problém s vistárií, že nekvete, dostali sme rady od pani, která má nádhernou vistárii a říká: na slunce a stříhat hodně na podzim, posílám foto

vistárie
vistárie
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 184.14 (?), 12.10.2011 22:41

Jo a vistárii hnojí sušeným kravským hnojivem a hodně zalévá

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 220.30 (?), 1.4.2014 22:57

Už se moc těším na letošní kvetoucí vistárii. Podle rady jsem ji v srpnu řádně ostříhala a teď má nasazeno moře kvetních pupenů tak uvidíme co to bude za nádheru, pak pošlu foto. Mám jí pět let ze semene. Někdo mi radil, že ji mám ostříhat v únoru na dvě očka ale to bych ostříhala asi budoucí květenství? Prej kvete dvakrát do roka, a to se po prvním odkvětu na jaře taky stříhá? Rozinka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petra P. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 142.13 (?), 2.4.2014 7:58

Kamarádka dostala takovou chudinku vistárii od známé, která ji nechtěla, že to stejně neporoste, a sama si nechala jednu lepší. Kamarádka s manželem si pak pořídili jezírko a rybičky a vždycky, když ho čistí, tak tu špinavou vodu nanosí k té vistárii, může to být tak 10 až 15 větších kýblů. Rostlina se vzpamatovala, rozrostla se a nádherně kvete. A té známé ta hezčí uhynula smiley Takže i "rybí hnůj" je asi dobrý laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 142.13 (?), 2.4.2014 8:36

A ještě jsem našla toto, zdroj Wikipedie:

Vistárie, zejména Wisteria sinensis, je velmi odolná a rychle rostoucí dřevina. Stejně jako ostatní bobovité může růst v poměrně chudé půdě, ale preferuje úrodné, vlhké, spíše vápenité půdy, ale především půdy propustné. Vistárii se daří na výsluní i v polostínu.

Množí se vegetativně řízkováním, vyzrálými i bylinnými řízky, hřížením výhonů na jaře, odrůdy štěpujeme (kopulace, nebo na kozí nožku). Wisteria chinensis se snadno množí i generativně, semeny.[L 2]

Zahradníci častěji pěstují a prodávají rostliny, které byly množeny řízkováním, protože ušetří nejméně dva roky práce, nebo atraktivní kultivary které jsou zpravidla naštěpované. Semenáčům běžně trvá deset let, než poprvé vykvetou. Vistárie obvykle nekvetou, dokud nejsou dospělé. Dospívání může trvat jen pár let, jako u amerických druhů vistárie, nebo téměř dvacet, u čínské vistárie. Zrání může být vynuceno fyzicky, poškozením hlavního kmene, prořezáváním kořenů, nebo vlivem stresu ze sucha.[p 3] vistárie spolupracuje s bakteriemi, které mají schopnost vázat vzdušný dusík, takže rostliny mohou mít prospěch z přihnojování draslíkem a fosforem, ale ne dusíkem. Za přihnojování fosforečnými hnojivy se odmění dobrou násadou květů.

Vistárie lze sice pěstovat bez opory jako keř, ale je nejlepší, když dovolíme vistárii šplhat nahoru po stromech, obloucích, pergolách, zdech, trelážích nebo jiných nosných konstrukcích. Na její visící hrozny je nejlepší pohled zespodu. Opora, opěrná konstrukce musí být ale velmi pevná, protože staré vistárie mají nesmírně silné a těžké větve s tlustými kmeny. Rozerve dřevěné mřížoví a může dokonce zardousit velké stromy. Vistárie na domech mohou způsobit poškození okapových žlabů, střešní krytiny a podobných struktur. Vistárie mohou být pěstovány i v nádobách. V takovém případě je třeba ji pravidelně řezat.[6]

Vistárie můžeme řezat dvakrát v roce. Květní pupeny vistárie se tvoří na začátku loňských větví, takže prořezávání postranních výhonů na počátku jara zviditelní květy. V lednu řežeme výhony kolem hlavní větve a silných větví na 2–4 cm, nebo na tři až čtyři očka.[L 3] Pokud je žádoucí kontrolovat velikost rostliny, boční výhonky lze zkrátit na délku 20 až 40 cm v polovině léta, a poté ještě jednou silně zkrátíme na 10 až 20 cm koncem léta. Květy se u Wistaria sinensis objevují vždy na slabých postranních větévkách, které je třeba chránit hlavně při prořezávání.[L 4] U starších, dlouho neošetřovaných vistárií koncem zimy odstraníme všechny vedlejší výhony, necháme jen silné větve omotané okolo opory. Když jarní výhonky dosáhnou délky 40–60 cm, seřízneme je nad třetím nebo pátým pupenem, terminální výhonky seřízneme kolem 20. července, když už přestaly růst.

Petra P.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 250.248 (?), 1.6.2019 18:23

Dovolim si ozivit stare tema. Zvazuji, ze necham porust Wistarii velky vikyr v 1. patre (je siroky asi 5m, zelena/ruzova barva na obrazku). Tedy, zasadil bych ji u jedne ze sten a nechal ovijet nejake zelezo (pasovina, roxor, atd.) az vyroste cca 6m (hneda barva na obrazku), potom bych ji horizontalne vedl po vikyri (udelal bych ji nejake uchyty). Pocitam s tim, ze to je beh na velmi dlouhou dobu, ale to nevadi.

Me otazky:

- je tato predstava vubec realna? S vinnou revou kterou mam nedaleko by to slo realizovat snadno, bezne doroste 3-4 m kazdy rok

- mam se nejak bat o zaklady domu, bude-li vysazena v tesne blizkosti, rekneme 10cm od nich? Samozrejme ji zasadim tak, aby byla pod uhlem smerem k domu (stejne tak mam prisavnik i vinnou revu a nezda se v tom byt problem).

- mam se nejak bat o krov? Bude-li mit delku 6+5m (prvni delka je vertikalni - hneda, kde bych se snazil omezit mnozstvi "zeleneho" a tvaroval ji do kmene), jaka asi bude jeji vaha? Strihal bych ji pravidelne jednou rocne.

- mam ocekavat, ze mi bude agresivne vrustat do stresnich tasek (pri vertikalnim vedeni k vikyri), tak jak to rad dela prisavnik? Prisavnikem mam porostlou jednu celou stenu a musi se pravidelne strihat aby nedosahl urovne strechy.

Dum je z roku ~ 2003.

Predstava
Predstava
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 1.6.2019 22:34

Myslím, že by to šlo. Dejte ji od domu alespoň půl metru. Vím, nevypadá to tak hezky, když bude k němu naklopená, ale ten kmen naroste opravdu velký. Když ji povedete dejme tomu na tlustém roxoru, ona ho tak obepne, že se úplně ztratí. Takže by možná stačilo ocelové lanko, protože pak už to bude kmen prakticky samonosný. Stejně tak bych natahala lanka na vikýři a bude to chtím ne jeden, ale minimálně dva řezy ročně, aby jste ji udržel v mezích. Já jí trochu povolilawink já tedy ani tak ne, ale muži se nechtělo stříhat, až nás málem zahlušila. Na podzim jsem na ni musela vlítnout a radikálně vyřezat zpod podhledu a už ji tam nepustím. Za chvíli opadají poslední květy a jde pod kudlu zase, teď z ní musím ještě hodně ubratsmiley




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika