Léčba klematisu



host - 156.239 (?) 
8.9.2008 14:15, zobrazeno: 21676x

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou: prvním rokem pěstuji klematis a v současné době má velké množství hnědých, suchých listů a poměrně tvrdý stonek, přestože je pravidelně zaléván.  Potřebovala bych dobrou radu, jak rostlině pomoci.

Děkuji Olga

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 162.128 (?), 8.9.2008 16:46

je to pravdepodobne houbova choroba, myslim ze se tomu rika verticiliove vadnuti plamenku. Neudelate s tim nic, plamenek cely uschne, protoze ta houba ucpava cevy, take zalivka se do vetvicek nedostane. V lepsim pripade vam plamenek pristi rok vyrazi znovu z korenu, ale nepokvete vam, nebo az na podzim. Nachylne k teto chorobe jsou velkokvete plamenky (jackmontii). Ja jsem v prvnim nadseni zasadila asi deset druhu plamenku, polovina mi timto zpusobem kazdy rok uschne, druha polovina - coz jsou ty s drobnejsimi kvety, nebo Tangutzke, ty rostou v pohode. Peci, pudu, zalivku maji vsechny stejnou, a rostou dokonce vedle sebe. Ted uz s plamenkem neudelate nic, pristi rok by mel znovu vyrazit, tak zkuste jestli by nepomohlo proventivne strikat fungicidy.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 162.128 (?), 8.9.2008 19:00

ještě jsem zapátrala v literatuře, říká se tomu Vadnutí plamenku. Jako pomoc doporučují odstřihnout co nejdřív u země výhony které uschly. Další krok co můžete udělat je přesadit plamének na jiné místo a vyměnit mu přitom zeminu. Doplnit postřik fungicidy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
panidana - (29) - 96.2 (?), 3.12.2009 18:43

dobrý den, narazila jsem na Váš dotaz až nyní po roce...

Ty hnědé a suché listy mohou být také tím, že je podzim. Hodně plaménků začíná žloutnout a hnědnout poměrně brzy a listy se jim nijak nezabarvují, prostě jen jakoby uschnou, zhnědnou a neopadají.

Houbové vadnutí plaménku se projevuje tak, že listy a měkké výhony se úplně svěsí, uvadnou, ale uvadnou ještě zelené. Prostě jako když vám zvadne kytka ve váze. Uschnou až následně. Sama posudte, co je váš případ.

Přeji vám hodně radosti z plaménků, Dana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
panidana - (29) - 96.2 (?), 3.12.2009 18:46

p.s. plamenky zespodu dřevnatí, ten tvrdý stonek je v pořádku!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 58.225 (?), 12.12.2009 12:47

Plaménky obacně vyžadují dostatek vápna v půdě, pak se onemocnění prakticky nevyskytuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
panidana. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (149) - 96.2 (?), 12.12.2009 23:17

Dobrý den, Plaménky jsou skutečně vápnomilné, ale vadnutí plaménku je houbová choroba, vniká do rostliny většinou poraněním kmínku. Kvalitní zem, správné hnojení a zálivka samozřejmě pomáhá dobrému zdraví rostliny. Samotné vápno v půdě onemocnění nezastaví. Prevence tohoto onemocnění je nejen dobrá péče ale i výběr rezistentní odrůdy.To jsou např. kultivary plaménku vlašského. (Clematis viticella). Pokud se vadnutí objeví, neztrácejte hlavu. Plamének ustřihněte těsně nad zemí a rozhodně ho nepřesazujte. Většinou zase obrazí ale třeba až za rok. Mimo jiné i proto je tak důležité sázet plaménky asi o 10 cm hlouběji než byl v květináčku.

Přidám foto naprosto zdravého plaménku Jackmanii na podzim. To aby nezmatkovali ti, kteří by si mohli myslet, že jim plamének odešel. Většina plaménků nevypadá na podzim o nic lépe. Ale všimněte si, že stonky a řapíky jsou pevné a kdybyste odstřihli větvičku, viděli byste zdravé, zelené dřevo.

Zdravím!

To je podzim.
To je podzim.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 108.12 (?), 19.7.2017 22:58

Letos jsem přijela na zahradu až začátkem července a plamének, který vždy krásně kvetl vypadá tak jako je na uvedeném obrázku z podzimu. Je celý až do 3/4 suchý, ale ustřihnout se bojím, protože z těch uschlých výhonů vyrašily listy. Vizuelně plamének vypadá ošklivě.Jedná se o plamének starý cca 8let, je vysoký skoro 3 metry.  Snažila jsem v tom propletenci najít větvičky zcela uschlé, ty jsem ustřihla až u země, ale většina má zelené výhony což znamená, že od země 2 metry je vše uschlé a z té sušiny nahoře vyra zily zelené lístky.Váhám zda celý plamének zlikvidovat nebo ustřihnout u země a počkat do příštího roku zda se vzpamaatuje. Děkuji za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika