Jakou popínavku na pergolu?



Stránky: 1,  2   
host - 164.98 (?) 
5.5.2011 21:06, zobrazeno: 22633x

Prosím o radu jakou zvolit popínavku na pergolu? Rozměr pergoly je cca 3x3m a je napojená na kůlnu o stejných rozměrech (časem bych ráda nechala porůst i kůlnu...).Slunce jde na pergolu od rána do nějakých 13-14h a na kůlnu celodenně.

Pergola je nyní nově postavená a není zastřešená. Porost rostliny by měl být bujný, aby co nejvíce stínil. Líbí se mi rostliny kvetoucí, ale nevím jak je to v období květu a návštěvem vos a včel? tak možná z tohoto důvodu bych měla volit něco nekvetoucího...

Děkuji za všechny vaše typy ohledně rostlin + doporučení jak se o rostlinky starat - jsem naprostý ametér, tak si nechám velice ráda poradit!!!

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 220.130 (?), 5.5.2011 23:16

Asi bych volila opletku (rdesno) = Fallopia aubertii. Rychle roste, dělá hustý porost a není to takový "strom" jako třeba wistárie nebo trubač. Kvete, ale to kvetou všechny rostliny, i břečťan, jen některé mají květy nenápadné. Je nenáročné.           Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 236.254 (?), 6.5.2011 6:00

Vyzkoušejte podražec - Aristolochia. Ten také dělá dost pěkný stín.

Josef.

P.S. osobně bych rdesno nikomu nejspíš nedoporučil. Opadávající kvítky nadělají pěkný "svinčík".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 178.235 (?), 6.5.2011 6:13

Spojte okrasné s užitečným.Odolné víno.Kdo to má ví, že kvetoucí víno nádherně a poměrně dlouho voní jemnou a nádhernou vůní.Jak pro koho, ale pro mě je to vždycky zážitek spojený s užitkem velkých stolních hroznů.Bohužel, někdy také omrzne jako letos a bylo by účelné zpomalit rozvinutí pupenů postřikem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 35.114 (?), 6.5.2011 11:54

Ano víno je na pergole krásné, ale pak těch včel a vos! To bych nikomu nedoporučila. Navíc opádávající kuličky dělají pěkný nepořádek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 178.235 (?), 6.5.2011 12:56

Každá kvetoucí okrasná liana jednou odkvete a opadává(lesk i bída).Že by tam chyběly při kvetení včely a vosy také pochybuji.Z vína by žádné kuličky opadávat neměly, pokud zasadíte moderní rezistentní odrůdu a ne např.BAGO. Mám opačné zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Rozinka - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 4.182 (?), 6.5.2011 15:50

A co takhle vistárie? Dělá ozdobu svými květy i dvakrát do roka?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 164.98 (?), 6.5.2011 20:04

Paní Lído, vy i pan Josef jste mi tedy dali brouka do hlavy . Moc děkuji za typy (i ostatním), ale teď se opravdu rozhoduji mezi rdesnem a podražcem. Teď jsem brouzdala po internetu a "studovala" tyto 2 rostliny a pro naše podmínky se mi asi zdá malinko více vhodnější rdesno - paní Lído, máte s ním osobní zkušenost? Jak rychle roste - kolik rostlin by bylo potřeba na pokrytí zmiňovaného prostoru? Jaká je vůně květů - není moc aromatická?? Na druhou stranu pan Josef píše, že z opadavých květů je velký nepořádek - opravdu je to tak hrozné???

No opravdu mám o čem přemýšlet . A také bude záležet, zda v našem zahradnictví jednu z rostlin objevím...

Ještě jednou velké díky!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.130 (?), 6.5.2011 23:30

Na zahrádce ho nemám, ale má ho má dobrá kamarádka právě také na pergole kvůli zastínění a chválí si ho. Nejvíc se jí líbilo, že pergolu rychle porostlo. Vůni a nepořádek nevím (ale ten je při odkvétání běžný - třeba taková sakura). Vzhledově je rdesno takové neutrální a jemné. Ten podražec mne nenapadl, je zajímavý i listem, celkově nápadnější, vzhledem k velikosti listů i květů by se to asi lépe uklízelo...

Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.130 (?), 6.5.2011 23:30

Na zahrádce ho nemám, ale má ho má dobrá kamarádka právě také na pergole kvůli zastínění a chválí si ho. Nejvíc se jí líbilo, že pergolu rychle porostlo. Vůni a nepořádek nevím (ale ten je při odkvétání běžný - třeba taková sakura). Vzhledově je rdesno takové neutrální a jemné. Ten podražec mne nenapadl, je zajímavý i listem, celkově nápadnější, vzhledem k velikosti listů i květů by se to asi lépe uklízelo...        Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika