Co je truskavec?



Stránky: 1,  2   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 128.44 (?) 
28.11.2009 20:10, zobrazeno: 23314x

Zdravím vespolek.

Dnes vpodvečer jsem na obrazovce zahlédl část pořadu taxík. Soutěžící dostali otázku "co je truskavec", nápověda byla "jedlá lesní rostlina". Správná odpověď zněla "jahodník". Je mi to dost divné, takové synonymum pro jahodu jsem nikdy neslyšel. Ví někdo více?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 174.166 (?), 28.11.2009 20:16

To není synonymum, to je druh jednoho z našich planých jahodníků. Slovo truskavec má i další význam, je to také lidový název pro rdesno ptačí. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 128.44 (?), 29.11.2009 7:46

OK, prave ze znam truskavec ve spojeni se rdesnem mi to bylo divne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 15.1.2010 13:02

Dobrý den, jo, u nás na Moravě, na Horňácku, se truskavec říká lesní jahodě (doteď jsem si tedy myslela, že jen říká, ne že je to název odrůdy) Nevím, jestli je těchto jahůdek víc druhů, ale normální, jedlé lesní jahůdce 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 86.187 (?), 15.1.2010 13:06

Je to druh jahodniku - Fragaria moschata aneb Jahodnik truskavec :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 155.12 (?), 15.1.2010 13:25

Truskavec je ten šmejd co mi prorůstá spárami v dlažbě. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 236.242 (?), 16.1.2010 13:26

Kdo se učil ruštinu na ZDŠ, ví, že rusky se řekne truskavec,  česky jahoda, Poláci, Bělorusové, Ukrajinci dtto, truskavcy  =  slovanský výraz pro jahody.

Pavel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
zanpets - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (395) - 146.129 (?), 20.1.2010 20:01
truskavec je jahodnik... polaci pouzivaji pro jahody slovo truskavka... ziju u polskychhranic a mam i sazenice truskavek doma... protoze v cesku se jahody neoplati kupovat... jsem zvedava na letosni urodu... loni jsem mela bujnou mela jsem 300ks sazenic a loni jsem jich asi 100ks udelala mladych uz svych... tak jsem zvedava...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 20.1.2010 20:20

I na Slovensku se rdesnu ptačímu říká lidově "drúzgavec".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 127.63 (?), 16.3.2010 15:42

U nas (jsem z luhacovicka) se truskavec rika druhu plane rostouci jahody. Ne lesni, ale takove co roste na teplych mezich, ma malinkate plody kulateho tvaru a voni i chutna uplne jinak nez lesni nebo zahradni jahody.

Kdyz ji chcete utrhnout, zjistite ze se neda jako u jine jahody utrhnout pouze plod. Kdyz vezmete za normalni jahodu, zustane vam v ruce a stopka i se zelenymi listky (zbytky okveti) zustane na rostline a v plodu je "dira" odkud zacne plod brzo hnit (nebo prestipnete stonek a ten pak trci z jahody). Truskavec jde utrhnout pouze tak, ze se pretrhne stopka a ty zelene listecky zustanou na jahode a prakticky nejdou oddelit, proto se konzumuji s ni :) Pri trhani truskavcu se ozyva takove charakteristicke lupani, tzv. truskani. :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika