Břečťan jako příčina?



Stránky: 1,  2   
Natalka - (1) - 175.210 (?) 
8.9.2012 16:34, zobrazeno: 9342x

Dobrý den, mohl by mi prosím někdo odpovědět na můj, možná mylný názor,  zda je možné, aby příčinou úhynu stříbrného smrku 40 let starého, 15 metrů vysokého v dobré kondici,  byl silný porost břečťanem?  (větve i kmen)           Děkuji za odpověď.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 57.24 (?), 23.11.2012 18:55

Samozřejmě.  Šlahouny břečťanu jsouvelmi pevné, a pokud několik let obepínají kmen jakéhokoli stromu, dojde k tomu že strom který se rozrůstá nejen do výšky ale jak známo i do šířky je břečťanem více méně uškrcen. Je to stejné jako když kolem kmenu uvážete drát. Když je to na jednom místě, většina zdravých stromů to přežije, ale pokud takto ovážete pevně kmen v délce několika metrů, jak to dělá břečťan, nemá žádný strom v podstatě šanci.  (většina lesníků to v praxi viděla)  J.N 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 18.68 (?), 23.11.2012 21:31

Dobrý den. Zabývám se profesně přírodou už více jak 40 roků a ještě jsem neviděl strom uškrcený břečťanem. Dokonce to považuji za nemožné a to jsem viděl obrostlých stromů skutečně hodně. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.182 (?), 23.11.2012 23:22

Kousek od našeho domu je v ulici smrk, ke kterému někdo před cca 15ti lety vysadil břečťan - nyní už je až v koruně. Čím víc se břečťan rozrůstá, tím víc smrk chřadne...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 18.68 (?), 24.11.2012 7:31

Dobrý den paní Lído. Sice nevím, jak vypadá ulice ve které roste ten smrk, ale asi tam bych hledal příčinu, proč ten strom chřadne. Ten břečťan už může být jen závěr díky např. odběru vody. Ale přímo zaškrtit strom, to bych skutečně považoval za něco hodně raritního. Pokud mohu poprosit, tak jedno foto zaškrceného kmene. Díky moc. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 220.182 (?), 24.11.2012 22:08

Dobrý večer, pane Stanislawe - neříkám, že je ten smrk zaškrcený. Je ale fakt, že pomalu odchází, prosychá - asi to bude spíš tím, že mu břečťan bere vodu. Jinak ostatní stromy v trávě okolo rostou normálně, jen ten smrk má korunu zelenou spíš břečťanovým listím, než jehličím...     Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 178.235 (?), 25.11.2012 6:00

Kořenový systém břečťanu může vytvořit silného konkurenta kořenům smrku jak v souboji o vodu tak i živiny.Dokáže se přikájet a přiživovat na kmenech hostitele svými rosnými kořínky(viz staré stromy v parcích).Za určitých okolností jde o mocný živel(mně rozebral střechu). Nepodceňoval bych ho.   AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 176.214 (?), 23.11.2012 21:35

Břečťanem možná za odumření smrku mohl zapříčinit, ale exitují i jiné možnosti (např. napadení václavkou). Břečťan také mohl přispět k odumření stromu tím, že odebíral smrku část vody z půdy. Pouhé zaškrcení kveme břečťanem by asi smrk nezahubilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 52.88 (?), 24.11.2012 8:39

na hřbitovech to je normální věc a taky tam stromy nehynou.Stromy nejsou lidi aby se navzájem škrtily

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 216.226 (?), 24.11.2012 18:10

A taky břečťan není ovíjivá popínavka, jako třeba vistárie, takže si nějaké škrcení neumím představit. Například starý malostranský hřbitov v Praze (na Smíchově) je spoustu let komplet zarostlý břečťanem a stromy tedy nejeví známky nějaké újmy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika