Akebie



host - 60.158 (?) 
27.3.2011 13:41, zobrazeno: 11279x

Dobrý den,

můj dotaz se týká akebie pětičetné. Chtěla bych zasadit k plotu cca 8m a nevím jak daleko od sebe. V jednom zahradnitví poradili nejméně metr a půl a v druhém jen půl metru. Což vzhedem k tomu, že je to lijána, mi připadá hodně blízko. Moc děkuji za případnou radu.

Soňa

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 169.164 (?), 27.3.2011 20:12

První varianta postačí. Na uvedenou vzdálenost 4-5 ks. Počítejte ovšen s tím, že jako (každá) liána poroste předevěím (po pletivu) nahoru a až v době, kdy ho přeroste a nebude mít čeho se výše chytit, pak se překloní a v především v horní části plotu udělá hustou změť proplétajících se větviček.

A byť se někdy považuje za stálezelenou nebo pooopadavou, podle mích zkušeností jí přetrvá jen minimum listů.

Hezké jsou její purpurové květy zjara (již nyní jsou vidět drobná poupata). Pokud plodí (což jsem ovšem ještě nezažil), jsou prý její plody jedlé.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 58.254 (?), 27.3.2011 22:02

K téplodnosti akébie pětičetné: zřejmě to bude tím, že se u nás pěstuje pouze jeden klon a při cizosprašnosti této rostliny těžko plody získáme.Trvalo mi hodně let, než jsem získal druhý klon, takže teď budu moci potvrdit tuto domněnku, zdůrazňuji, že jde jen o domněnku, ale vím o případu, kde mají oba klony vedle sebe a plody už měli, ale žádná bohatá úroda, kdyby na tom chtěl nějaký podvodník vydělat. pH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 163.114 (?), 2.5.2011 10:18

Dostala jsem větvičky akebie a mám je zatím ve vodě na zakořenění. Je možné ji tímto způsobem vypěstovat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 220.130 (?), 2.5.2011 11:00

Ve vodě těžko, spíš je smočit ve stimulátoru a dát do země do polostínu pod petku. Uváděno je semenem, polovyzrálými letními řízky, kořenovými řízky a hřížením.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 163.114 (?), 2.5.2011 13:26

Moc děkuji - už jdu na to!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Amelik - (6) - 100.123 (?), 18.6.2017 18:03
Dobrý den, koupil jsem akébii pětičetnou obyčejnou s vínovými květy a silver bells. Chtěl bych ji k pokrytí pergoly. A chtěl bych se zeptat, kdy začnou asi tak kvést, myslíte že budou v této kombinaci plodit? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 144.38 (?), 18.6.2017 19:18

Dobrý den. Jak někdo nahoře píše o cizosprašnost, tak to není pravda, akébie má květy různopohlavné. Mám známou, u altánu má jednu rostlinu a ta pravidelně přináší plody. Takže plodnost by se u vás mohla dostavit bez problémů, asi bude záležet na dobrých půdních podmínkách. Jinak je otužilá a taky to není žádný lenoch, dokáže krásně narůstat. Taky se nebát řezu, ráda totiž odspodu odlisťuje. Je to ale nádherná liána. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.58 (?), 18.6.2017 20:02

Jen pro doplnění - v literatuře uvádějí, že ač má rostlina oboje květy, plodů se zpravidla nedočkáme, ani když vysadíme dvě rostliny stejné odrůdy. Doporučují výsadbu dvou různých odrůd, což tazatel má - takže by mohl uspět i s plody wink.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.58 (?), 18.6.2017 19:52

Moje začla kvést cca 3.-4.rokem, když předtím hustě porostla oblouk a dostala se nahoru. Od třetího roku kvetení kvete bohatě, ale plody nedělá.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika