Pokojová yucca - množení listem?



Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1575) - 71.148 (?)
4.2.2013 12:17

O množení juky listovými řízky jsem nikdy neslyšel. 

Běžné je množení zakořeněním seříznutých vrcholků. Juku tím zcela jistě nezohavíte, ponechané pahýly kmínků do několika týdnů obrazí novými listy. Navíc tím celou rostlinu snížíte a bude vypadat lépe než s vysokými holými kmínky.

Pro řízkování je ideální jaro.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 123.5 (?), 4.2.2013 10:49, zobrazeno: 11280x

Mám vzrostlou yuccu, kterou chci namnožit, nechci ale zničit původní rostlinu tím, že odeberu vrchol-myslím si že bych ji tím dost zohavila Nezkoušel někdo množení z listu? Díky Yvet.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1575) - 71.148 (?), 4.2.2013 12:17

O množení juky listovými řízky jsem nikdy neslyšel. 

Běžné je množení zakořeněním seříznutých vrcholků. Juku tím zcela jistě nezohavíte, ponechané pahýly kmínků do několika týdnů obrazí novými listy. Navíc tím celou rostlinu snížíte a bude vypadat lépe než s vysokými holými kmínky.

Pro řízkování je ideální jaro.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 123.5 (?), 7.2.2013 20:55

Tomu tedy moc nerozumím: moje juka má jenom jeden kmen a je vysoká zhruba 180cm, zespoda má asi 30cm kmen  holý (tam už jí opadaly staré listy a nové určitě ani po seříznutí vršku neobrazí). Po celé zbývající výšce je olistěná.Když jí nahoře ušmiknu vršek, tak předpokládám že z uříznutého kmene nahoře vyrazí více kmínků a to by se mi nelíbilo. Možná že by se to dalo řešit tím, že bych nechala jeden a ostatní vylomila? Yvet

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1575) - 166.4 (?), 7.2.2013 21:31

Tak teď tomu zase nerozumím já. Ta Vaše rostlina má 150 cm kmene obrostlých listy??? V tom případě to téměř jistě není juka. Můžete ji vyfotit? 

Co se toho řízkování týče, nemyslel jsem seříznout ji někde u vrcholku, ale tak 50 cm nad zemí. Z ponechaného kmene vyrazí více kmínků tak v tropech, v našich pokojových podmínkách to nebude více jak jeden, takže vylamování nebude nutné...wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 243.114 (?), 7.2.2013 22:05

Ale je to yucca - pokud si zakoupíte rostlinu bez kmínku, časem doroste do značné výšky, spodní listy ztrácí pozvolna, jak dřevnatí. Pokud se odřízne vršek, obrazí na více místech, známá má takto seříznutou rostlinu se čtyřmi výhony.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 220.186 (?), 7.2.2013 23:24

Není to spíš zelená dracéna? Kdysi jsme takovou měli v práci na schodišti, měla přes dva metry a listy opravdu chyběly jen úplně dole...  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1575) - 71.148 (?), 8.2.2013 6:53

Paní Lído, myslím si totéž, ale bez fotky jsou to jen dohady...wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 123.5 (?), 8.2.2013 21:15

Ještě k mé yuce: dostala jsem jako dárek kousek kmínku, přivezli to z dovolené v cizině. Po zasazení mi vyrostly na kmínku dva další kmínky.To se mi nelíbilo, tak jsem ustřihla vrcholovou růžici a z toho pak vyrostla yuca s jedním kmene. Yvet

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 123.5 (?), 8.2.2013 21:37

yuca


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 123.5 (?), 8.2.2013 22:16

Jo a ještě se musím trochu opravit: špatně jsem odhadla výšku, po přeměření má yucca s bídou 140 cm.Yvet. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika