Pěstování strelície



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
   
host - 72.226 (?) 
12.7.2008 23:34

Já mám strelitzie dvě, větší z nich jsem koupil myslim v bauhausu stredne vzrostlou (cca 40cm) a zacala mi kvést cca za 3 roky. V létě jí dávám na terasu (jih) kde praží celý den přímé slunce. Konce listů osychají protože u nás není velká vlhkost. Přes zimu jí mám v pokoji u okna (není tam ale úplně vedro), takže moc zimního klidu nemá. Kvete ale normálně, teď mívá tak 5-7 květů.

Myslím že dospělé mají sluníčko docela rády, akorát malé musejí být ve stínu (malá cca < 40 cm). Přesazuju je vždy až vytlačí hlínu z květináče - jak jim narostou hlízy, tak to celé zvednou. Kytka vyleze třeba i o 10 cm. Přijde mi že chce vyšší a užší květináč. Bohužel se blbě schánějí. Hlínu používám na pelargonie (hodně živin) s trochou na orchidee, aby byla lehčí a nebylo to takové bahno.

Myslim že strelitzia je cizosprašná - nebo jak se to jmenuje - semena se objevily až když vykvetly obě. Navíc jsem tomu musel trochu pomoct, protože v čechách nežije ten správný druh ptáků, který je opilovává ;-)

Semena zrála docela dlouho -  od rozkvětu v lednu až cca do září (3/4 roku). Z jednoho klasu jich bylo asi 50 (už nevim přesně). Slyšel jsem že se musí hned zasít, protože jim prudce klesá klíčivost. Za půl roku jsou už akorát navyhození...

A když už to teda vyrostlo tak jsem je zkusil zasít... Zasel jsem je do půdy na výsevy (hodně písku) asi 3mm pod povrch. Semeno je černá kulička, vypadá velmi podobně jako nové koření. Misku jsem dal na parapet nad topení (semena chtějí prý teplo - cca 28 stupnu, taky už si nepamatuju) a hlínu udržoval stále vlhkou. Dlouho se nic nedělo - už jsem myslel že to nevyjde ale cca za 2 měsíce (nebo 3??) začaly klíčit. Taky jsem slyšel že se tato fáze dá urychlit, když se před setím na 24 hodin ponoří do vody.

Dneska mám asi 30-40 rostlinek (taky nevim přesně ;-), docela rostou.

Mějte se
-- stepan (solamyl@seznam.cz)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
      
host - 24.150 (?), 21.7.2008 17:10

Tak teď docela lituji, že jsem si nějakou nepřivezla z Madeiry, kde jsme byli letos v květnu na dovolené. Tam rostou zcela normálně před domy. Ke koupi tam byly nějaké kořenové odkopky nebo něco podobného - cenu už nevím přesně, ale něco kolem 5 eur. Hana 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 183.34 (?), 14.10.2010 16:11

tento rok sme boli na s manzelkou na dovolenke na Madeire a musim poveda ze to tam rastie ako burina. No kedze sa nam to velmi zapacilo tak sme si pri jednej z nasich prechadzok popri zakupili koren za 3 eur. Doma som ju zasadil a kedze vela korenov bolo takych zoschnutych tak som zostrihal a dal celu rastlinu do vody. Tak za 3 - 4 dni pustila malinke korienky tenke ako vlas, tak som ju zasadil a teraz cakame ci z nej nieco vobec bude. Drzime jej palce. :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 140.225 (?), 27.8.2008 11:00

ahoj, užší a vyšší květináč? zakoupila jsem dva odpadkové plastové koše v Praze v IKEi a dělá to parádu. zdraví Míla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 163.78 (?), 7.9.2008 22:11

...taky mám už asi rok strelícii, ale zatím přibyly jen dva listy, dočetla jsem se tady zajímavé postřehy, vyzkouším,díky...,hodně zdaru v pědtování Hanka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 18.9.2008 18:51

My máme ve škole strelície ve skleníku, který se v zimě vytápí a kvete jako splašená, prales to je ale šílenej,3,5 m do výšky a šířky, prý jsou tam už přez 20 let.Rostlina je to nádherná, ale na mě trochu veliká.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 188.214 (?), 26.9.2008 15:13

Přeji krásné a slunečné odpoledne všem pěstitelům strelície. Tak tady máme podzim a opět jsem svoji krásnou strelícii uklidila ze slunné terasy do zimní zahrady. Ĺoni se ji na sluníčku mooooc líbilo, tak doufám, že se mi v zimě odmění aspoň jedním květem, tak jako v březnu. jen mi mrška povyrostla a skošatěla... opravdu vytlačuje hlínu z květináčem takže příšti rok se uvidí co s tím. Děkuji za tip, budu se rozhlížet po hlubším a vyšším květináči (ten odpadkový koš s Ikei mám, vůbec mě ale nenapadlo, že může vlastně posloužit jako květináč). Super! Tak jdu hlídat ten květ, ju? No a pak dám vědet... pěstitelka Danulka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
mirdik - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (212) - 48.29 (?), 28.11.2008 17:58
zdravim, a v jake to skole je ta strelicie?take sem nedavno jeste chodil na praxi a meli jsme ji tam..:-))
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 28.11.2008 18:05

Škola se streliciemi je na odloučeném pracovišti SOŠ, SOU A OU Praha 9 Učňovská 1,je to botanická zahrada, ul Pod Táborem, popisné číslo nevim.Láďa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mirdik - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (212) - 48.29 (?), 28.11.2008 18:13
no to znam..sem tam chodil jeste pred rokem a pul:-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika