Usychání listů u cykasu



Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.111 (?)
25.8.2017 13:18

Cykas je v tomto ohledu potvora. Můj například nyní sedí už druhým rokem bez nových listů. Předtím vyrašilo naráz 8 listů opět po 16 měsíční pauze. Mám obavu, že čím je starší, tím se intervaly prodlužují. Když jsem jej kupoval, byl to sotva zakořeněný řízkovanec s 2listy a kmínkem menším než pingpongový míček, Nyní má kmínek velikost pštrosího vejce a také doufám, že listy nezačnou naráz rašit na období krátkého dne. Tedy že pauza mezi rašením listů se natáhne na nezvyklých 30-36 měsíců.

Pro markety je to sezení bez nových listů výhoda - netrpí vzhled i při nedostatečném světle; listy se po ukončení cca 5 týdenního vývoje už nemění jak co do tvaru tak co do barvy.
Staré listy usychají cca až po 6 letech a nebo v důsledku přelití. Proto jej mám ve velmi propustném substrátu a v samozavlažovacím květníku Floria. Vodu tak má dostupnou pouze sáním přes knoty. zalívám cca 2 dl 1× za měsíc (v zimě i méně).

SfK.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 19.88 (?), 24.8.2017 14:32, zobrazeno: 13426x

Prosím o pomoc, mám cykas, už skoro rok, a začaly mu usychat listy, zalívám ho jednou za čtyři dny.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vvd - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (90) - 208.154 (?), 24.8.2017 14:49

I to může být příliš často. Já ho zalévám jednou za týden, pokud ho mám doma. Přes léto mu ale vyhovuje letnění na plném slunci - mám ho na terase, kterou sluníčko rozpaluje na strašné teploty. Vše je odpoledne zdechlé kromě cykasu. Naopak mu tam začaly konečně růst malé a kompaktní listy. Na terase ho zalévám obden, ale je tam opravdu výheň.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 19.88 (?), 24.8.2017 14:57

Mám ho na plném slunci, svítí tam 10 hodin deně, teplotam je kolem 25-30°C

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 24.8.2017 21:14

Obnova listů je běžná...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 19.88 (?), 24.8.2017 21:46

Já se jen bojím, že nové listy vyračí na zimu a uschnou

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 24.8.2017 23:00

To se z počátku někdy stává (než chytne správný rytmus). Pak je nutné ho zimovat v teple u světlého okna a pravidelně ho pootáčet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
sivon558 - (20) - 19.88 (?), 25.8.2017 12:11

Dobrá, a mohu nějak docílit toho, aby kdyžtak listy vyrašil dřív? Mám se pokusit dát ho pod vrbu u rybníka, a nechat ho napospas živlů? Třeba se tak může spravit...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.111 (?), 25.8.2017 13:18

Cykas je v tomto ohledu potvora. Můj například nyní sedí už druhým rokem bez nových listů. Předtím vyrašilo naráz 8 listů opět po 16 měsíční pauze. Mám obavu, že čím je starší, tím se intervaly prodlužují. Když jsem jej kupoval, byl to sotva zakořeněný řízkovanec s 2listy a kmínkem menším než pingpongový míček, Nyní má kmínek velikost pštrosího vejce a také doufám, že listy nezačnou naráz rašit na období krátkého dne. Tedy že pauza mezi rašením listů se natáhne na nezvyklých 30-36 měsíců.

Pro markety je to sezení bez nových listů výhoda - netrpí vzhled i při nedostatečném světle; listy se po ukončení cca 5 týdenního vývoje už nemění jak co do tvaru tak co do barvy.
Staré listy usychají cca až po 6 letech a nebo v důsledku přelití. Proto jej mám ve velmi propustném substrátu a v samozavlažovacím květníku Floria. Vodu tak má dostupnou pouze sáním přes knoty. zalívám cca 2 dl 1× za měsíc (v zimě i méně).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
sivon558 - (20) - 19.88 (?), 25.8.2017 15:13

Já jsem ho koupil, když měl 12 listů

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.111 (?), 26.8.2017 9:41

Hlavně omezte zálivku.

Pokud jste přesazoval, vzpomeňte si jestli máte vespod 2-3 cm drenáže,  pak 3-4 cm substrátu pro pokojové rostliny vylehčeného přídavkem keramzutu, antuky, perlitu či drti z polystyrénu a navrchu vrstvu fixační z 3-4 cm křemenného kačírku (nebo keramzitu 2-8 mm). Pokud máte dosud nepřesazeno a aktuálně neraší listy, tak přesaďte. Cykasy se přesazují po velmi dlouhých intervalech - zpravidla po 3-4 vyrašených sadách listů = po cca 6-12 letech.Přihnojuje se velmi opatrně až při rašení druhé sady listů.

Pokud jej budete dávat ven, pozor na spálení listů. Optimální je jej postavit severně od zastiňující překážky, aby měl přímé slunce pouze 2 hodiny ráno a 2 hodiny před západem slunce. Postupně květník od překážky posouvejte a tak prodlužujte dobu přímého oslunění. Pokud daný den nesvítilo sluníčko (zatažená obloha), tak tento den nezapočítávejte do prodlevy mezi posuny na světlejší místo.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika