trachycarpus fortunei (Žumara) - pestovanie



Stránky: 1,  2,  3   
peterd1 - (35) - 54.114 (?) 
11.7.2008 10:47, zobrazeno: 50808x

Predvčerom som si z Tunisu doniesol 2 kusy (asi 30cm)tejto palmičky (a 2 som rozdal).

Na internete som sa niekde dočítal, že majú radi v pôde aj piesok a tak som im tam nasypal na polovicu asi 1liter piesku, čo som si doniesol z tiež z Tunisu. Bral som ho úplne pri kraji pláže až pri kraji cesty takže podľa mňa by už ani nemal obsahovať soľ. Ale strašia ma, že jej tento "slaný" piesok od mora môže poškodiť.... Neviete mi prosím vás niekto povedať viac? A veľmi by sa mi hodili aj nejaké praktické rady ako tieto peknučké palmičky pestovať a jednoducho ako im vytvoriť čo nalepšie podmienky pre rast.

Vopred ĎAKUJEM.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 117.119 (?), 12.7.2008 13:11

dobrý den

Sůl v písku, ve kterém palma roste nikdy vadit nebude, palmové kořeny mají zvláštní schopnost, a to nevšímat si tý soli. A přece kdyby rostlinám ta sůl vadila, nerostly by na pobřeží nebo přímo na pláži žádné rostliny!

A trachycarpus není v celku náročný na pěstování, od poloviny května až do listopadu ho dejte na hodně slunné stanoviště ven, a přes zimu ho uskladněte v nějaké světlé a chladné místosti(5-15 stupňů),zalévání také neni složité, přežije úplné sucho, ale zase nepřelévat, prostě udržovat substrát mírně vlhký, hnojení jednou za čtrnáct dní hnojivem na palmy. Přesazuje se pouze když mu spodní kořeny prorůstají květináčem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
peterd1 - (35) - 54.114 (?), 12.7.2008 17:03

V prvom rade Vám veľmi pekne ďakujem za reakciu. Túto palmičku mám v byte a neni vo veľmi dobrej kondícií, lebo som ju kupoval od takého dedka na ulici a tam už bola asi niekoľko dní a myslím si že je aj napadnutá nejakými minimuškami alebo nejakým žltnutím listov alebo čo to je (nie len od sucha). Mohol by som ju mať aj v byte? Na balkón ju moc nechcem dávať lebo nám tam skoro celý deň praží slnko a dosť fúka... Tak sa bojím že sa jej tam nebude lúbiť...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 117.119 (?), 12.7.2008 17:16

asi vás zklamu, protože v bytě vám zcela určitě nepřežije přinejenčim zimu.

Trachycarpus ale i jiné středomořské palmy, potřebují pohyb vzduhu, kolísání deních a nočních teplot, déšt na zbavování prachu.

A s tim balkonem by to možná i mohlo vyjít, mějte jí pár dní doma na jižním okně nebo kde nejvíc svítí sluníčko a postupně ji přivykejte na sluníčko. A pak jí normálně šoupněte na ten balkon. I na ten vítr by si měla zvyknout, pokud fouká vítr pořád, narostou jí listy s krátkýmy a velmi pevnými řapíky kterým vítr neublíží.

A můžete mi věřit, že vám spíš chcípne v tom bytě, zvlášt takle malá

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
peterd1 - (35) - 54.114 (?), 12.7.2008 17:44

Kriste pane a ja som ju dal mojej babke, tete a ja mám doma dve. Sú také dosť zničené ako som popísal... Prosím Vás koľko ju mám nechať v tom byte? (inak všetkým som odporučil, aby si ich dali na okno alebo ku oknu takže slniečko by mali mať... len nie je priame)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 117.119 (?), 12.7.2008 17:59

Slovensky mi to moc nejde,tak doufam že sem dobře pochopil otázku a ptáte se jak dlouho jí máte nechat na tom okně. A já odpovídám 14 dni. Ty žluté konce listů, mohou být z přemokření, spálení od sluníčka nebo nastydnutí i když to nevim jak by ste dokázal:-),takže to je v pohodě za pár týdnů by se měly přestat tvořit ty žluté konce pokud se něco z toho nepokazí.

A ještě jedna rada, nevím jak to tam máte z počasím vy ale tady nám hlásí asi 14 hnusně pod mrakem, tak jestly ste na tom podobně, tak jí dejte na ten balkon už teď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
peterd1 - (35) - 54.114 (?), 12.7.2008 18:55

Bývam na Západnom Slovensku blízko pri hranici s ČR a počasie je tu podobné ale zatiaľ dost teplo . Ale máte pravdu rozhodol som sa ich dať už teraz radšej von. A odporučím aj ďalej. Na zimu bude musieť vydržať na chodbe v paneláku (tam je zimšie a menej suchý vzduch ako v byte). A tej Slovenčine ste porozumel dobre . Ja našťastie s bežnou češtinou problémy nemám .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bucko - (48) - 227.2 (?), 14.7.2008 23:33
Nejdříve palma na fotce není Trachycarpus fortunei ale Chamareops humilis.Pokud sazenice měla kořeny, klidně ji dejte ven, nejdříve na nějaký čas na zastíněné stanoviště./14 dní/ Pkokud kořeny neměla/tak je většinou v Tunisu prodávají/,pravděpodobně chcípne, může i zakořenit ale není to jednoduché a trvá to dlouho.. Zdravím Josef
Můj fortunei v zimě
Můj fortunei v zimě
Chamaerops v zimě
Chamaerops v zimě
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
peterd1 - (35) - 54.114 (?), 15.7.2008 9:15

Máte veľmi pekné kúsky. Mohol by som sa spýtať na ich vek? Keď som tie palmičky vyberal tak som vybral také, čo mali väčšie korene, aj preto som ich musel zasadiť do väčších kvetináčov. A mohol by som sa Vás spýtať podľa čoho ste usúdili, že na obrázku žumara nízka a nie tá vysoká? Tam som všade videl rásť len tie vysoké Žumary. Za rady aj Vám pekne ďakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.40 (?), 27.5.2017 8:44

Tak tedy nevím mám mnoho druhů palem, ale -16 by asi takto nepřežily ani FORTUNATA, nebo WAGNERIANUS která by měla přežít a v -17 ale s krytem a topným kabelem.Jsem na to sama tak je dávám na zimu do zimní zahrady, jen je problém tam dostat ty dva metry vysoké, někdy je dám na schody s patra do patra, ale Fortunei brzo kvete tak dělá nepořádek a když jsem ji vystěhovala ven květy zmrzly.Hana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika