Poradte aku palmu na priame slnko



host - 248.199 (?)
21.3.2018 21:39

Beny díky za nabídku, já už ji teď ven nestěhuji, na zahrádku mi ji nemá kdo odvézt a jednou rukou ji nezvládnu (v levé po CMP nemám sílu, jsem ráda, že v ní udržím aspoň rýč). Možná to fakt pro ni byl náhlý přechod, i když přes zimu je u okna v pokoji, kde se netopí. Vytahané listy nemá  ;-))           Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 120.222 (?), 21.3.2018 10:13, zobrazeno: 8056x

zdravim mohol by mi niekto skuseni poradit aku palmu do zahrady co znesie priame slnko v lete v nasich klimatickych podmienkach. vsade pisu u paliem koko vydrzi minusove teploty a ako zimovat..a kolko znesei tepla slnka moc nepopisuju. jediny druh co som zatial nasiel na priame slnko je trachycarpus. ale niekde som udavannu letnu teplotu nasiel do 28 aj ked zneseie priame slnoko u nas byva aj 35stupnov. idealne aby mohla zimovat vnutri pri teplotach az 20 ale to nie je podmienka. vzhladom na zimovanie vnutri by bola vhodna niaka oc nema siroku korunu. poradte aky druh je pre mna najvohdnejsi vopred dakujem

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 21.3.2018 11:11

Jsem v tomhle stejně laik jako vy, ale za mne asi datlovou, vzhledem k tomu, že se pěstuje i v pouštních oázách. Letnění musí být postupné, stejně jako u všech doma přezimujících rostlin. Tedy nevyhodit ji z domu rovnou na přímé slunce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.199 (?), 21.3.2018 11:23

Na přímý sluneční úpal asi žádná, všechny palmy u nás pěstované jsou vlastně mladé rostliny, které potřebují aspoň za poledne mírné zastínění. Ano, v přírodě palmy rostou na slunci, ale to jsou dospělé rostliny a až mezi nimi rostou mladé částečně zastíněné.

Zkoušela jsem to s kanárskou, ostré slunce ji pálilo, musela jsem ji odstěhovat pod břízu.                  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 240.228 (?), 21.3.2018 13:08

Přistínění ať už domem, či nějakým stromem určitě bude mnohem lepší. Jen nevím, jestli ji zadavatel nechtěl mít právě jako dominantu - třeba na terase u bazénu? Konvalinka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 21.3.2018 13:13

Tak dnes zásah vedle Lído! Kromě stínomilných a specíálních vyžadují všechny palmy přímé slunce. A to, co nejvíce. 

Chladomilné palmy (které jsou nejjednodušší na letnění) mohou být venku podle počasí od března (letos to neplatí) do listopadu. Teplota nesmí dlouhodobě klesat pod -5°C. K jejich zimování jsou vhodné prostory s teplotou 0 až +5°C a nemusí být osvětlené (palmy v chladu a temnu spí). Lze je i vysadit volně do země (s příslušnou zimní ochranou a vytápěním). Když se zimují v teple (je to pro ně nevhodné), dají se letnit až od května a je nutné je přivykat na slunce. Rozdíl teplot při vynášení nesmí být větší než 5°C.

Nejjednodušší a nejodolnější na pěstování je Trachycarpus fortunei nebo wagnerianus. Podrobnější info lze najít na odborných stránkách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 21.3.2018 19:42

Fakt ne. Ty stránky znám, těžko je označit za odborné. Phoenix canariensis u nás pěstují pěstitelé v tisícovkách rostlin volně venku na plném slunci, i volně v zemi. Zde nelze uveřejnit odkaz. Pokud mě pošlete kontakt na email, rád vás navedu k správným informacím. Problém u vás byl pravděpodobně s navykáním na slunce. Pokud jsou na zimu v pokojové teplotě, trvá navyknutí minimálně tři týdny v polostínu pod stínovkou. Někdy i to nestačí a staré vytahané listy (vyrostlé v nedostatku světla) je nutné odstříhat. Palma po přesazení a prohnojení obrazí novými krásnými pevnými listy, zvyklými na slunce. Základem je chladné zimování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 21.3.2018 20:43

Žumara nízká, asi 20 let, dovezená malinkatá z Tuniska. Má spíš keřový růst, boční výhony vylamuju, takže roste jeden kmínek. Jeden výhon je tam dole. Zimovala na chodbě při cca 15°C, teď je ve světlé garáži (je strašně těžká a lépe se tam dovleče), kde temperuju na cca 8°C. Až se trochu oteplí, tak půjde ven na plné slunce a domů pak pozdě na podzim. Předloni jsem ji uklízel až na vánoce. Problém spíš bude světlé a chladnější zazimování. A každoročně kvete.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 21.3.2018 21:16

Mám jich také několik kultivarů. Je to vděčná nízká palma. Zimuji v šeru při + 3°C. Letos už byly týden venku, ale nyní jsou zpátky na zimovišti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.199 (?), 21.3.2018 21:39

Beny díky za nabídku, já už ji teď ven nestěhuji, na zahrádku mi ji nemá kdo odvézt a jednou rukou ji nezvládnu (v levé po CMP nemám sílu, jsem ráda, že v ní udržím aspoň rýč). Možná to fakt pro ni byl náhlý přechod, i když přes zimu je u okna v pokoji, kde se netopí. Vytahané listy nemá  ;-))           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 22.3.2018 7:38

Lído, důvěrně mohu sdělit, že mě se zrovna s Phoenix canariensis taky moc nedaří (narozdíl od ostatních palem). Na problémy s přenášením už se začínám připravovat. Do bytu je vhodnější Howea forsteriana.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika