Kokosová palma



lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 120.236 (?)
5.8.2010 13:13
Dobrý den pane Radku, obdivuji vaše úspěchy a zkušenosti s pěstováním palem. Prosím, existuje nějaká palma, která by snesla málo světla, ne u okna. Prostě v ne příliš světlé místnosti nepanelákového bytu?
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
                     
radek.god - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 34.178 (?), 5.8.2010 12:59
Ahoj :-) Tak to me mrzi, ze jsme dopadli stejne :-(ikdyz jsi mel lepsi podminky.Ja jsem vzal 5 kokosu do metroveho truhliku a zakryl je nepruhlednym pevnym igelitem z pytle nejakeho substratu a dal na balkon na jizni stranu.Na povrch koukali vzdy pouze "mekke" dirky" Pri slunicku pod tim bylo hodne teplo, ale ne zas tak moc jako v akvariu kde pestuju opuncie nebo u Tebe v zimni zahrade.Prikladam fotku kam az jsem se dostal s kokosem.Vypadalo to pozitivne (sice jen u jednoho), jenze z nicehonic se bila barva klicku zacala menit na hnedou (tady nevim, zda to bylo v dobe zmeny tepleho pocasi na studenejsi) a pak to dal drevnatelo, tak jsem si rikal no asi je to normalni - treba pak z tehle drevnate casti vyroste zeleny kminek.Jenze postupne hnede pribyvalo a uz to dal nerostlo, naopak se to zcvrkavalo.Z posledni snahy jsem zkusil hnedou usychajici cast ustrihnout a zahledl hnedozelenou uvnitr kokosu, ale nakonec to dopadlo jak to dopadlo, viz dalsi fotka.Jeste zkusim cely kokos dat pod zem (tady me neni jasne proc jsi radil, ze maji byt kokosy tou mekkou dirkou nezahrabane, podle me prece kokos vyrusta z pisku na plazi a je CELY zahrabany :-o Jasne, je v te slupce, ale co kdyz je tou mekkou dirkou treba prave smerem dolu??? Vim, ze jsi psal, ze Ti jeden kokos zacal rust do zeme a uhnil ci co, ale co kdyz to byla jen smula? Jinak to kokosove seminko... Jelikoz me bylo jasne ze kokosova palma z Tesca to brzy zabali, tak jsem si koupil ruzna seminka vseho mozneho a mezi nimi BUTIA CAPITATA - vych.Brazilie (Kokos australsky), jsou tam jenom 2 ks semen.Kulate, asi 1.5 cm v prumeru a pokud si dobre vzpominam tak tam jsou takova 3 mala ani ne 1mm velka ocka.Boihuzel jsem to nenafotil :-(No a tohle by se melo 3 mesice chladne stratifikovat ve vlhkem ricnim pisku.Takze to mam v krabicce od vitaminu plne vlhkeho pisku a v chladnicce.V zari to vyndam a uvidime.Mela by to byt chladnomilna palma, ktera snasi suchy vzduch a vydrzi teploty okolo 4°C Takze s kokosovou palmou to nejak nevychazi :-(Asi nema smysl doufat, ze ty zbyle kokosy (jeden uplne praskly, bez mleka viz fotka) a zbyle dva ktere obcas zasyci a tecou se jeste nejak vzpamatuji.Podle me jak to praskne a vyteka tak to nenaklicilo a asi bude lepsi to vyhodit nebo provrtat a pouzit jako dekoraci (uz mam 2 provrtane kokosy :-) Kazdopadne nejvic se me ted libi Salak (ten Tvuj vypada fantasticky) asi prave proto, ze roste ultra pomalu a udela radost kazda pid o kterou to povyroste, zvlaste, kdyz vidim jak se jednotlive faze lisi ib barevne.Mam jich asi 15+/-, takze krome 4 max 4 cm vysokych se objevuji prvni "ruzky" dalsich 3.Pokud to dela jen 3 listy rocne, tak v pokusu a monitoringu asi budou muset pokracovat dalsi generace :-o, hodil jsem sem 2 fotky (muj fotak je bohuzel SALAK-INCOMPATIBLE) proste at fotim jak fotim, salak ostre cely nevyfotim, tak snad tam bude neco videt. Jak rikam, Salak mas suprovej, ale oproti Ananasu co tam mas je to prd, slintam vic jak ten smajliks vyplazenym jazykem.Prvni ananas jsem udelal blbost, kvuli preprave jsem ufiknul ty listy, navic skoro u ananasu a ananas me zacal plesnivet.Pak jsem to nasel na webu a zkusil presne s tim ukroucenim a odlamanim nekolika spodnich listu, nicmene moje listy uz byly na vrcholu usychajici a postupne zacly zloutnout, tak jsem je zastrihnul.Mam to pod vetsi sklenici, je tam vlhko, no snad to pusti do 14 korinky a pujde to presadit.Kazdopadne by me zajimaly ty faze, ktere vedly k tomu ananasu co mas Ty :-) Zda ty listy vsechny uschnou a opadaji, ale ten spodek ruzice neuschne a vyrasi z nej nove listy?Tohle jsem nikde nevidel.Chtelo by to pestovat ten malej oranzovej ananas, to by byla parada. Zumaru Slicnou (pokud jsme napsal jinou tak to byla chyba) mam zatim jen na fotce, bohuzel jsem nevyfotil faze pred presazenim, ale takhle to aspon vypada lip v 16 cm sirokem kvetinaci Jeste prikladam Washingtonii Vlaknitou a Dracinku Australskou, ikdyz ta tolik neroste.Rozhodne nesmim zapomenout na Averhoa Carambola, sice naky listky nejsou 100% fit, ale vypada to paradne. Koukal jsme, ze pestujes i melouny :-) Ja jsem si jen tak pro pokus zasadil asi 50 seminek a mam tam ted v male vanicce od zmrzliny asi 10 ks 6cm vysokych rostlinek, kazda ma jen jednu dvojici listku.Tak doufam, ze nedopadnu jako ti dva borci z Byli jednou dva pisari :-) Bohuzel me silene limituje prostor balkonu ci kvetinacu a nadob :-( Jeste testuju ruzne citrusy, mam tam nekolik max 7cm vysokych citronu, nizssich kumquatu (to roste dost pomalu) a ted velice rychle rostou pomerancovniky.Nicmene podle me max 6 listu u citrusu. Samozrejme jsem zkusil i ruzne mucenky.Nevim cim to je, ale u Tamarilla me i na severnim balkonu zloutnou listy a rust se skoro zastavil.Zato Pepino roste jako blazen, mam tam asi 20 rostlin v metrovem truhliku.Maracuja, tam je uspesnost skoro 100% a roste to velmi rychle, takze mam plny metrovy truhlik.Granadilla uz tak dobrou klicivost nema a Passion Fruit ma jeste mensi.Fejchoa ma sice dobrou klicivost, ale roste hodne pomalu, jen jedna rostlinka ma asi 10 cm, zbytek ma tak 1-3 cm max.Physalis se zacina rozrustat a kiwi je takove podivne, klicivost mizerna, jedna rostlinka je tenka, mnoho malych listu ktere misty belaji (:-() i vetvicek a druha naopak 3 vetsi zelene listky... Granatove jablko me jedna 1 cm rostlinka nejak chcipla a druha sice nechcipa ale moc neroste.Ted jsem zjistil ze po 3 mesicich zacinaji pomalu rust Opuntia ficus Indica z tesca, jeste mam naky nemrznouci co jeste nerostou a pak mam kupovanou Opuntia Ficus Indica, jeste ze jsem se nenechal nalakt vetsim mnozsvzim plodu a poslechl manzelku, ktera me vybrala temer jediny kus co mel i maly zeleny vyrustek, z nej ted vyrostl dalsi a z nej dalsi, uvidime kolik pater to udela, dokonce jsem to i ochutnale, ale zadny zazrak to nebyl :-(Mam jeste zasazenou Braheu trnitou a Palmu nizkou, nicmene zatim nic :-(ani tuk Hodne se tesim na ten Australsky kokos.docela by me zajimalo jak se jmenuji ty nase druhy z hypermarketu apod, protoze ten australsky kokos vypada uplne jinak! :-) Pestovani zdar, jdu pridat ty fotky
Nakliceny kupovany kokos - zatim dobre :-)
Nakliceny kupovany kokos - zatim dobre :-)
Aktualni fotka vypestovaneho kokosu po zastrizeni uhnivajiciho konce
Aktualni fotka vypestovaneho kokosu po zastrizeni uhnivajiciho konce
Granadilla_27_6_2010
Granadilla_27_6_2010
Averhoa Carambola - 10_5_2010
Averhoa Carambola - 10_5_2010
Kiwi 15_6_2010
Kiwi 15_6_2010
Maracuja - 27.6.2010
Maracuja - 27.6.2010
Dracinka Australska - 4.6.2010
Dracinka Australska - 4.6.2010
Washingtonie Vlaknita - 9_6_2010
Washingtonie Vlaknita - 9_6_2010
Zumara Slicna - 9_6_2010
Zumara Slicna - 9_6_2010
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 120.236 (?), 5.8.2010 13:13
Dobrý den pane Radku, obdivuji vaše úspěchy a zkušenosti s pěstováním palem. Prosím, existuje nějaká palma, která by snesla málo světla, ne u okna. Prostě v ne příliš světlé místnosti nepanelákového bytu?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
radek.god - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 34.178 (?), 5.8.2010 13:43
Dobry den, moje zkusenosti a uspechy s palmamy jsou zatim nic moc.Kokosova palma z Tesca chcipla do 2 mesicu (prijde me to, ze dokud byla v mistnosti temer bez svetla a bez roseni ci casteho zalevani, ze se ji darilo nejlepe!, ale podle me kokosova palma patri mezi palmy na svetlo nejnarocnejsi.Ja jsem ted uploadoval par fotek a v delsim prispevku vyjmenoval par palem (vpodstate jsem koupil semena vsech pekne vypadajicich palem).Mam jeste originalni letaky ze sacku s semeny, ale vsude je psana vyssi intenzita svetla. Dobre a +/- rychle roste Dracinka Australska (spis jak trava) a Washingtonie vlaknita (jasny tvar listu palmy) a to jsou umistene spise pod keriky kam moc svetla nejde, Washingtonii klidne prelevam a z 5ks me vyklicilo vsech 5 a jsou v super kondici, svetlo nesvetlo.Salak jsem mel velmi dluho v byte za oknem, ale trvale zatazenym zaluziemi a presto po cca mesici naklicil.Podle me tohle je to prave.Kdyz ted zasadite aspon 10 kousku, tak za 3 mesice by se mely na povrchu objevit prvni kminky.Me se osvedcilo mit semena v neproderavele PVC misce na jidlo a smesi pisku a hliny 1:1.Zalevani temer denne a to tak, ze hodne, skoro to plave.Pak to klidne necham uplne vyschnout a zase.Zkuste ten samy australsky kokos jako mam ted v chladnicce v mokrem pisku.Vysev je mozny cely rok, takze to moc narocne nebude, doba kliceni je 6 mesicu + predtim doporucene 3 mesice v tom pisku.Krome te Wahingtonie a Dracinyk jsou ty palmy behem na dlouhou trat.Jeste mam slibeny Papyrus, ten by nemel vyzadovat svetlo, ale hooooodne vody... tak drzim palce a palmam zdar.P.S.: podle fotek fakt zkuste tu Wahingtonii Vlaknitou - svetly nadherne zeleny listy, viz predchozi fotka.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
radek.god - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 34.178 (?), 5.8.2010 13:18
Jeste zbytek fotecek, nejak je to limitovane :-(...
Passion Fruit - 14.6.2010
Passion Fruit - 14.6.2010
Pepino - 12.6.2010
Pepino - 12.6.2010
Salak - nejvyssi  6.5 cm
Salak - nejvyssi 6.5 cm
Salak - dva cca 3 cm vysoke kousky
Salak - dva cca 3 cm vysoke kousky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ovar - (19) - 117.119 (?), 5.8.2010 14:46

Radku ty jsi fakt nadšenec. O to větší, že bydlíš v bytovce a taháš si tam takový druhy.

No pak jsem chtěl poprosit aby jsi říkal latinský názvy, pro tebe asi nekomfortní, ale pro většinu hledajících po tom na googlu, je to zase lepší orientace. Australský kokos je pokud se nepletu Butia capitata, je to subtropická palma, takže není moc vhodná pro pěstování v bytě. Český název je pěkně matoucí, to že semeno vypadá jako kokos, neznamená že rostlina má vlastnosti kokosové palmy.

Washingtonka jde pěstovat v bytě, mam lepší zkušenosti s rostlinkama od semínek, takže to jsi udělal dobře. Ale celkově jsou rostliny pak velmi vytahané a podle mě nevzhledné.

Palma do tmavého kouta, myslím, že určitou dobu při správné péči by mohl prosperovat Chrysalidocarpus lutescens. A pak samozřejmně nejlépší palma do stínu Rhapis exlcesa, ta má ale vysoké pořizovací náklady, protože roste strašně pomalu. Ale vyděl jsem jí v jednom Pražském hobbymarketu za 500 kč a měla asi 1,20 m.

Ještě jsem si vzpomenul, že jsi zmiňoval ten kokos a klíčení měkkou dirkou směrem nahoru. Jde o to, že první vyleze zelený klíček a pár lístků a až pak kořen, takže v našich domácích podmínkách je lepší tomu klíčku usnadnit cestu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 114.37 (?), 5.8.2010 18:46

Ovare, díky za typy na palmy do bytu s málo světlem. Jo a je dobře, že jste zpátky, nedávno jsem si vás tady pročítala

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ovar - (19) - 117.119 (?), 5.8.2010 20:41

Díky paní Aleno,

ještě jsem zapoměl zmínit Chamaedorea elegans, jedna z nejodolnějších palem na domácí pěstování. Úplně jsem na ní zapoměl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
radek.god - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 34.178 (?), 5.8.2010 22:15
No je videt, ze jsem zacatecnik, tyhle palmy vubec neznam a hned jsem je musel vygooglit :-) - Nadhera Preci jen ty latinske nazvy jsou opravdu lepsi, bavil jsem se o konkretich druzich s řekem a stejne jsem je musel vzdy uvest, nejak ty ceske nepobral a plynule řecky mluvim jen ve snu :-) Takze to sem sepisu v latine, bral jsme vse pro interier, snazil jsem se vybirat, aby to bylo trochu podobne kokosove palme a neprorostlo se to k sousedum.Mam tedy seminka Butia Capitata v chladnice, zbytek +/- 2 mesice zasazeno.Cordyline Australis - klicivost zatim tak 30%, Chamaerops Lusitanica - klici 2-3 mesice, nakej malej kminek ze semene uz vykouknul, ale na povrchu kvetinace zatim nic.Dalsi je Brahea Armata (Erythea Armata) - tady tusim nebylo videt ze seminka ani klicek, taky by mela klicit 3 mesice, tak snad se jeste dockam.Chamaerops Elegans - tusim, ze z 5semen vyklicily 4 a z toho na povrch se dostaly zatim pouze 2 a to nedavno (necele 2 mesice od zasazeni, zatim pekne zeleny kminek bez listu.Jinak vpodstate krome Butia Capitata a Cordyline Australis jsem vsechna semena dle navodu dal na 2 dny do vody pri bezne pokojove teplote. Jeste jsem vzal Picea Marinara - Smrk Cerny (Kanada) pro Ex-terier :-o, jasne rikate si, ze jsem se zblaznil, ale na fotce z toho byla bonsai, takze jsem zavzpominal na film KARATE KID a zkusil to :-o.Pokud pani Alena ozeli, ze to neni palma, tak tohle 100% nebude narocne na svetlo, prave naopak.Na vysev NESMI dopadat prime slunecni svetlo a i po vykliceni stinime semenacky nekolik let alespon z 50% plochy.Klicivost je ehm, shitozni... Z 40 semen me vyklicilo jedine! Vypadalo to nadherne, takovy maly stromek, mel ani ne 2 cm.Byl v rohu okna a na zemi pod oknem na severni strane, prave kvuli svetlu.Bohuzel, zapomnel jsem na tygrovitou selmu co mame doma (MŇAU) a nez jsem se nadal, "Bonsai" byla na zemi mezi hromadou smesi pisku a raseliny (1:1).Resuscitace byla bohuzel neuspesna.Zkusil jsem zasadit znova zbytek semen, ale bylo jiz pozde.Je nutne to sazet brezen-kveten, 100% to zkusim znova v breznu. No doufam, ze sem budu moct dat nekdy naky prispevek k kokosove palme taky.Moc me mrzi ten nakliceny kokos.Svita ale na lepsi casy :-) - vracim se dneska takhle z kola domu a v tom mi vola tchyne, ze v Lidlu kousek od Nove Butovice by od 12.8. mela byt zase ta nase "rychlokvaska" za 150,- +/-.Jsem uz lehce nahlodany, asi ji dam jeste sanci.Tentokrat ale uz vim co a jak (nebo aspon tusim co radsi ne) (kontrola sedych fleku na orechu, stav listu - hlavne spicky), kontrola kmene hlavne v oblasti orechu hned v miste kliceni (jakmile zacal hnednout a meknout, tak uz bylo pozde bez ohledu na to, ze vetsina listu byla zelena), pripadne pokud bude videt korenovy system, tak zda nehnije.Zkusim opacny system starani se o palmu, nez doposud = zadny balkon ci prime slunecni svetlo, minimum vody (jednou za tyden max, v lete dvakrat za tyden), zadne roseni jakekoliv casti palmy vcetne orechu, brzke presazeni a hnojeni zvazim a to by bylo abych do konce roku nesklidil nejaky ten vlastni kokos, ze :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ovar - (19) - 117.119 (?), 6.8.2010 0:01

Ahoj Radku, nechci tě nějak strapňovat, ale tak ti koukáme s kolegou na tvý fotky a u fotky s tvým kiwi, jsme se hezky zasmály. No, nepříde ti divné, že ti už to kiwi kvete? Ono to bude trochu tím, že to je ptačineč žabinec a pod tím je zřejmně nějaká mochyně.

Pak za další, už to vemu jedním vrzem, latinský názvy už jsou lepší, ale pořád jsem nespokojen. Je chamaerops humilis a tečka, to co jsi napsal je kravina, to si vymyslel někdo na českém trhu aby se odlišil od ostatních. Taktéž Brahea armata, ten druhý název co jsi napsal, jednak ho neznám a jednak se používá samostatně brahea armata.

Dále čtu Chamaerops elegans, už jsem se s tím setkal. Opět se jedná o zkomoleninu, která se kupodivu chytla. Já bohužel nevím, kterou palmu si mám pod tím představit. Jestli Chamaerops humilis, nebo Chamaedorea elegans a jiné. Ale vím, že je to zkomolenina od českých prodejců a pod tímto názvem se zkrývá Chamaerops humilis, takže pozor!

Jsou to sice jen názvy, ale znáš to, my palmaři hned všehno dychtivě řešíme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Terka003 - (5) - 205.181 (?), 6.8.2010 11:45

Zdravím všechny,

už jsem tu párkrát psala o mé kokosové palmě, mám ji už druhým rokem a daří se jí celkem dobře. Listy má veliký a zabírá nám v obýváku plochu zhruba 1,5x1,5m :) Stojí u východního okna u topení. Ze začátku jsem rosila i zalívala skoro pořád ale časem mě to přestalo bavit, takže teďka zalívám jen jednou za týden v létě a tak dvakrát do měsíce v zimě, rosím málokdy. Přesazovaná je jen jednou, ale budu muset zase, protože ten stonek je už celkem silnej a převažuje kokos, takže mám tu palmu momentálně celou nahnutou na stranu.

Co se mi ale nezdá jsou nový listy. Přes zimu roste tak jeden ale na jaře a v létě je jak šílená, momentálně rostou 2 zároveň, dva vyrostly na jaře. Ty nový listy jsou ale takový patvary a jsou celý zmuchlaný, ten jeden letní se už trochu otevřel a začíná se rozdělovat. Tak jsem tomu pomohla, doufám že to tomu listu nebude vadit a otevře se celej. Kazdopádně ten rozdělenej list vypadá mnohem líp než ty ostatní s rozdělěním uprostřed.

Za pár měsíců se stěhujem do novýho, tak doufám, že se mi podaří prosadit i stěhování kokosu, protože přítel říkal, že tu obludu nikam nepoveze. :)

Čau Terka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika