Juka - 1 přerostlý šlahoun



host - 96.156 (?) 
9.11.2019 13:12, zobrazeno: 3745x

Dobrý den, prosím o radu. Mám doma asi 5 let starou juku. Rostilina prospívá v pohodě, jen jsem ji vůbec neotáčela a jak stojí v rohu vedle balkonových dveří, tak se jedním svým šlahounem začala točit za světlem, až vyrostl do takové délky, že nyní hrozí, že mi celou rostlinu převrátí, její kmen už nestojí rovně, ale je šikmý. Nemám ji kam uvázat a také to nevypadá hezky, když ostatní šlahouny jsou o dost menší. Chtěla bych ji tedy celou ořezat, jak to mám udělat? Seříznout celý kmínek dejme tomu o 10 cm? Čím to děláte a je třeba ten řez poté zalít voskem? Jaký vosk mám použít? A hlavně, kdy to mám udělat? Je to vhodné teď nebo mám počkat raději na jaro? A mohla bych ji zároveň i přesadit, nebude to pro ni moc velký šok? Děkuji za odpověď.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 251.248 (?), 9.11.2019 15:43

Ne seříznout o 10 cm, ale na 10 cm! Ne, vážně, nechte jen kousek kmene - vyraší vám z něj několik výhonů a krásně se rozvětví. Čím nižší, tím lepší a více nového prostoru na větvení. (Což časem po pár letech můžete opět zopakovat na nově vyrašené výhony, v té době již mohutné).

Můžete řezat kdykoli, řez nijak ošetřovat nemusíte. Já to tak dělám, když naznám za vhodné. Odřezky můžete nařezat na malé špalíky (třeba 20 cm) a zapíchat je do květináčů, vytvoříte tak nové rostliny. Za pár měsíců vám zakoření a vyraší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 96.116 (?), 14.11.2019 20:30

Dobrý den, moc děkuji za Vaši odpověď. Ještě jsem se chtěla zeptat, čím to řežete? Nějakou pilkou? A můžu rostlinu zároveň přesadit nebo to už by bylo moc?smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 251.248 (?), 14.11.2019 20:38

Třeba pilkou, to je úplně jedno. Ostatně nůžkami to asi nepůjde. Přesazujte, jak je libo. Jednoduše - juka vydrží cokoli. laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika