Yucca elephantipes



host - 4.182 (?)
24.8.2020 16:42
Dobrý den můžete mi prosím poradit jak mám ošetřit aby z kmene rostl další výhonek a jeli to vůbec možné.?? Děkuji za rady a iformace

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 237.166 (?), 11.11.2010 14:46, zobrazeno: 34597x
přítel si zhruba před rokem pořídil juku, vzhledem k tomu že patří mezi lidi kterým umře i kámen, pomalu umírá i juka. Vzhledem k tomu že s nimi nemám zkušenosti se ptám tady. Některé růžice juky u zcela uschnuly, takže dva kmeny už jsou pouze holé "tyče". na největším kmenu ještě jsou nějaké listy, dokonce se juka i snaží dál růst, byt jí to moc nejde.ostatní listy jsou už buď hnědé a úplně suché, nebo jakoby uschly ale zatím jsou jakoby zmavě zelené. místy jsem na těchto listech našla malé černé puntíky, byť žádné broučky ani jiné brebery jsem na ní nenašla a tečky jsou "pouze" změněná barva listu.byť tmavě zelené listy zdálky vypadají jako kdyby byly uhnilé, jsou absolutně suché, ani nevím jak by mohla juka uhnít když je permanentně suchá. Prodavač mu prý říkal že stačí juku zalévat tak dvakrát za rok (samozřejmě že to vzal doslova) a jako hnojivo mu prodal takové ty tyčinky (osobně s nimi u ostatních kytek nemám dobré zkušenosti). Dokonce juka vyrašila ze země dalších pár malých lístečků. Je umístěna v ložnici, kde se teplota pohybuje okolo 20 stupnu asi dva metry od okna v celkem světlé místnosti. Je mi jí líto a tak bych jí chtěla zachránit, přeci jenom nechat umřít víc jak metr vysokou rostlinu s kmenem o průměru skoro deset cm je škoda. Ovšem nevím jak. V životě jsem juku nepěstovala a ani nevím jaké má přesně potřeby. tudíž bych byla ráda kdyby mi někdo poradil jak juku zachránit. Bohužel fotku momentálně nemůžu dodat, snad až o víkendu, kdy tam pojedu. budu ráda za jakoukoliv radu. děkuju
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 230.216 (?), 11.11.2010 18:38

Odepsala jsem a zase to zmizelo. Zkusim to jeste jednou. Elephantipes je obrovska yucca a abych rekla pravdu ja bych ji doma nechtela. Ale, yucca se skutecne neda hned tak zabit. Co se tyce pozadavku. Hodne svetla a klidne i slunce. Jak toleruje malo svetla, ja skutecne nevim. Taky asi nebude kvest.
Kdyz na slunci v lete zalevat klidne kazdy tyden. V prirode roste v pisku, kde pisek rychle vyschne, coz je jaksi dulezite. Hnojit 2x az max 3x za letni sezonu. V zime nehnojit a zalevat mene; jak casto zalezi na svetle.

Ja bych asi orezala vsechno nezdrave, vzala novy kvetinac umyla koreny a presadila. Pokud nechcete aby vyrostla obrovska, dejte ji co nejmensiho kvetinace co muzete. Na tech holych tycich by meli vyrazit nove rostliny. Ale, ted neni idealni doba na presazovani kytek, takze dalsi moznost je vyndat ty tycinky (ty bych skutecne nepouzivala neb to je na ni asi moc hnojiva) a vzit ji nekam, kde muzete kvetinac prolit nekolika litry ciste vody abyste se zbavila soli. Zkuste ji pestovat jako cactus.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 16.87 (?), 9.1.2011 13:13

Zdravím, koupil jsem taky Juku a asi to byla chyba, hrozně se nám líbí ale neumíme se o ni starat. jednou jsem nechtěně zlomil jeden výrustek z hlavního kmene a nechal jsem to být. ted po asi 3 měsících vidíme, že to je další rostlina co jsme vyřídili. celý kmen od toho zlomeného (vylomeného) výrustku začíná hnít. vypadá to jako když brečí a zalívá se slzama. Ten druhý kmen vedle je v pohodě a vesele roste dál. Ten velký je již na půl měkký a celý mokrý. dá se to ještě nějak zachránit.  Napadlo mě, tu díru po tom vylomeném výrustku zakápnout třeba voskem. Ale vůbec tomu nerozumím. Přežije??? Co máme dělat???   Asi budeme muset zajet pro kytky někam do Ikey. Tam jsou umělé. ty snad nezabijeme. :-(. děkujeme za radu.

Dušan a Katka


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 151.182 (?), 9.1.2011 13:35

Tím ulomením stonku se dostala do kmene infekce a způsobuje hnití. V této fázi je na záchranu už pozdě. Pokud by se něco takového stalo, je třeba ránu ošetřit štěpařským voskem s fungicidním účinkem. Podle mě jí máte i trochu ulitou, Juka vyžaduje spíš sušší stanoviště. Pokud je přelitá, tak je oslabená a takovéto infekty už nezvládne. Jediné, co byste mohli udělat je odříznout kmen nad tou uhnilou částí, až do zdravého dřeva, zasypat dřevěným práškovým uhlím a možná i práškovým stimulátorem a zasadit do substrátu s příměsí písku a skutečně zalévat až bude substrát suchý. Chce hodně světla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 67.254 (?), 4.3.2011 21:02

Dobry dem koupila jsem si Yuccu a na zimu jsem ji dala na schodiste, ma dostatek svetla a mirnou zalivku. Presto listy vadnou a zloutnou, nevim co stim-co delam spatne? dekuji


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ivik11 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (65) - 63.6 (?), 6.3.2011 19:55
Na mě to působí dojmem, že je málo světla na tepelné podmínky. Já přezimuji Yuccu při teplotě 5st. a zalívám tak jednou za měsíc
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 4.182 (?), 24.8.2020 16:42
Dobrý den můžete mi prosím poradit jak mám ošetřit aby z kmene rostl další výhonek a jeli to vůbec možné.?? Děkuji za rady a iformace

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika