pozná někdo můj kaktus?



Stránky: 1,  2   
Monika H. - (28) - 39.191 (?) 
22.2.2009 16:16, zobrazeno: 34444x

Dobrý den, ráda bych zjistila, co to vlastně pěstuji za kaktus... Mám ho něco málo přes 1,5 roku, roste i prospívá velmi dobře-za tu dobu, co ho vlastním vyrostl víc jak o jednu polovinu!!! Nyní měří okolo 1m.  Nevím, jaké velikosti je schopen dorůst a zda-li ho můžu zkrátit a nařízkovat...(při jeho velikosti už má malou stabilitu a hrozí kažnou chvíli pád a ty trny jsou dost nebezpečné, vzhledem k tomu, že máme malé dítě...).Nemám s kaktusy vůbec žádnou zkušenost, prosím proto o rady. Děkuji

kaktus
kaktus
kaktus
kaktus
kaktus
kaktus
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 176.18 (?), 22.2.2009 16:34

Podle těch lístečků by to mohla být Peireskia, ale už kaktusy dlouho nepěstuji, tak ani nevím, jestli jsem to jméno napsala správně.   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jaan - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 191.35 (?), 22.2.2009 16:51

Není to nějaký pryšec?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Monika H. - (28) - 39.191 (?), 22.2.2009 17:15
dívala jsem se na peireskii, možná to bude nějaký jeho druh-na internet.stránkách tam moc článků o této rostlině není, podobná peireskia tam byla, jen s normálníma lístečkama, na tom mém kaktusu vypadají jako zakrácená "brčka" a když odpadnou-vyrostou na jejich místě trny s chloupkama... nejsem si tou peireskií jista, přesto děkuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.18 (?), 22.2.2009 17:23

Mrkněte ještě na něco okolo Austrocylindropunia... Vím, že podobná dužnatá brčka jsem tehdy také na něčem měla (a to něco bylo navíc chlupaté), jenže to už je 30 let a už funguje skleróza   :-))           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1577) - 48.243 (?), 22.2.2009 21:38

Je to Austrocylindroopuntia, Lída má pravdu, už tady nebo na Livingu byla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Monika H. - (28) - 39.191 (?), 22.2.2009 22:28
ano, je to austrocylindropuntia subulata-děkuji Lídě i Jiřímu. Jen jsem k tomuto druhu nanašla na internetu moc informací ohledně růstu, péči a případnému řízkování. Stejnou rostlinu na obrázku jsem našla jen u pana Stanislava na jeho www.stránkách, ale ani on tam neměl žádné informace, tak musím shánět dál. Jinak ještě jenou děkuji za určení kaktusu a přeji krásný večer...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1577) - 178.81 (?), 23.2.2009 8:07

S pěstováním si nedělejte starosti, je to nezmar, stačí dodržovat základní pravidlo pěstování kaktusů - čím méně světla, tím méně tepla a vody - to znamená v zimě nerůst.

Množí se snadno řízkováním ve vegetačním období. Pokud máte malé dítě, raději bych ji moc nemnožil, jako všechny opuncie má spousty jemných háčkovitých trnů  - glochidií - které se zalomují v kůži a poté dlouho a bolestivě vyhnisávají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Monika H. - (28) - 39.191 (?), 23.2.2009 16:36

děkuji za info pane Jiří,máte pravdu-je to nezmar !!!   ale nejde mi tak o řízkování vzhledem k rozmnožování rostliny, jako spíš o řízek-abych si vypěstovala znovu menší rostlinu z vrcholového řízku a zbytek rostliny asi vyhodila... je prostě na můj vkus i podmínky moc přerostlá a chtěla bych ji tímto "zmenšit". Můžete mi prosím poradit jak jí nařízkovat?-nemám s kaktusy žádnou zkušenost-je to můj první a jediný kaktus který mám...(a nevíte,,jaké velikosti je schopen dorůst?) a ještě mě teď napadlo-pokud bych zbytek uříznuté rostliny s kořeny zanechala-co s tím dělat dál-obroste znovu?-abych to dala třeba někam do rodiny-přeci jen by mě to bylo asi líto vyhodit....Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1577) - 48.243 (?), 23.2.2009 17:06

Podle bible všech kaktusářů Backebergova Kakteenlexikonu vytváří v domovitě keře o výšce až čtyři metry a tomu odpovídající šířce, máte se na co těšit....

Řízkování jednoduché - seříznete 10-15 cm vysoký vrcholek, na sucho v kolmé poloze jej necháte stát v nějakém úzkém květináči nebo kelímku, a až se zespodu na řezné ploše ukáží špičky nově rašících kořínků, mělce jej zasadíte do propustné zeminy a tuto udržujete jen mírně vlhkou. Zbytek seříznuté rostliny samozřejmě znovu obrazí a poroste dál. Hodně úspěchů s pěstováním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika