Opuntia Ficus Indica - je jedla?



Mášenka - (14) - 9.136 (?)
25.6.2010 10:50

Dobrý den.Já pěstuji svoji opuncii v normální hlíně pro pokojovky (a nejen ji-mám asi přes 30 kaktusů+ nějaké sukulenty),hnojím speciálním hnojivem tak 1xměsíčně a řekla bych, že docela dobře prospívá.Zrovna tuhle mám na severovýchodním okně, takže sluníčko tam svítí jen ráno, ale světlo je dostačující.A ta semínka-našla jsem si stránku jednoho pěstitele(teď ji zaboha nemůžu vyhledat) a řídila sem se podle jeho rad.Mě ta semínka uzrála někdy na podzim, takže celou zimu jsem je měla uskladněný v suchu a temnu a v březnu zasadila do normální hlíny a přikryla potravinovou folií s průduchy.Vyklíčily tak za dva měsíce a pak to šlo už rychle.V květnu jsem je přepíchla do zeminy smíchané s pískem, asi týden jsem je měla venku na zahradě, ale tam se jim moc nelíbilo, takže teď jsou na východním okně.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
radek.god - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 34.178 (?), 18.6.2010 14:01, zobrazeno: 26069x

Tak jsem koupil v Hornbachu v Repich v kvetinaci kaktus - OPUNCIA FICUS INDICA. Kocka me ted o jeden z asi 12-15 plodu zavadila ocasem a vyklajicic se plod se poroucel velice ochotne k zemi.Muj dotaz zni, zda je jedly ci ne.Z toho co vim, tak by mely byt vsechny OPUNCIA FICUS INDICA jedle, krome tech co jsou mrazuvzdorne, pokud se stale jedna u mrazuvzdornych o opuncia ficus indica.Plod se od toho vetsiho co je v obchodech ke konzumaci lisi nejen barvou, ale i tvarem a velikosti (fialovo cervena, velikosti pouze 6x2.5 cm - brano od mista kde se odpojuje od kaktusu az po okraj).Vetsina z plodu je fialovocervena cela, prave tento pripad upadleho plodu, nektere plody jsou max 5 mm od mista kde vyrustaji z kaktusu jeste nazelenale ci zelene).Vim z Tuniska, ze je nekolik barev plodu opuncie, dle rodileho tunisana tusim tmaveji zeleny je chutove spis do kuchyne nebo nic moc, zluty je "posravaci",oranzovy a "cerveny" byly sladke a vynikajici, jedovaty dle nej udajne nebyl zadny. Premyslim zda plod tedy ochutnat = jiz jej tak asi tezko muzu nechat cely zakorenit nebo zda jej mam obetovat a polozit tim mistem kde se oddelil od kaktusu nad (lehce do???) zeminy nebo zda se mam spis pokusit vyndat jednotliva seminka a zasadit je vsechny s virou, ze vyroste kaktusu vic.Nedovedu si predstavit co vlastne vznikne zakorenenim celeho plodu.Zda ten se zacne nejak premenovat na zeleny kaktus nebo co se presne bude dit.Take by me zajimalo jak se casove lisi +/- zakoreneni/ rust kaktusu ze seminka, z plodu a z rizku.Z semen mam asi 2 mesice zasazenou opuncii z tesca + nake nejedle mrazuvzdorne ze sev Ameriky a zatim NIC, kazdopadne me ted ceka moznost zasazeni plodu a nebo rizku Viz fotografie.Predem dekuji vsem za rady, nazory.

Opuncia ficus Indica z Hornbachu
Opuncia ficus Indica z Hornbachu
Jeste blizssi zaber na plod a barvu plodu u mista odkud vyrusta
Jeste blizssi zaber na plod a barvu plodu u mista odkud vyrusta
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
radek.god - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 34.178 (?), 20.6.2010 22:57
Tak dny bezi a reakce nula, skoda :-(Asi to zitra otevru a zasadim a pokud z toho nepotece nic bileho, co by naznacovalo, ze je to jedovaty, tak si aspon liznu :-o Byla by skoda, aby to uhnilo :-o Premyslim zda uz pomalu uthnout tu placku co z toho roste nebo zda to nechat rust dal a pozorovat jak az se to rozroste :-o
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 25.89 (?), 21.6.2010 10:28
Dobrý den, nedávno sem koupila Opuntia Ficus i s plody. Na internetu sem četla, že se plody využívají v kuchyni, když sem kaktus kupovala neměla sem o tom ani tušení. No tak sem jeden plod uloupla, oloupala a snědla i se semínky. Chuť byla celkem kyselá, jinak celkem příjemná, ale může to být tím, že plod nebyl dost zralý, to bohužel nepoznám. Jinak na netu se dočtete, že lze zasadit i celý plod a bude se chovat stejně jako řízek, ale než ho zasadíte má se prý nechat 14 dní zaschnout. Toť asi vše, budu čekat, co to se mnou udělá
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mášenka - (14) - 223.169 (?), 21.6.2010 0:47

Dobrý večer.Já mám doma také opuncii a řešila jsem stejné dilema.Nakonec jsem z několika plodů vydlabala asi 30 semínek, v březnu zasadila a teď mám asi 20 2,5 centimetrových sazeniček-už mají bodlinky :-)

No a když jsem zkoušela nechat zakořenit celý plod, tak mi akorát seschl...

Kdyžtak během dne vložím foto.Mějte se.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
radek.god - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 34.178 (?), 22.6.2010 10:39
Dobry den, dekuji Vam obema za reakce. Zajimalo by mne predevsim jakym zpusobem jste tu opuncii pestovala, ja ji mam v metrovem truhliku na balkone na jizni strane, pouze v zemine pro kaktusy a sukulenty, zadny keramzit vespod nebo nejake kaminky ci pisek na povrchu.Cely truhlik je prikryty velmi tenkym balicim prusvitnym igelitem.Vpodstate to moc nezalivam, vzdy tam dam hodne vody a pres zapareny igelit koukam, jak postupne puda vysycha, jasne neplave to... Kazdopadne 2 mesice a zatim nic.Jak dlouho trvalo +/- nez z povrchu vykoukli prvni zarodky kaktusu? Postupovala jste v necem jinak nez ja?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mášenka - (14) - 9.136 (?), 25.6.2010 10:50

Dobrý den.Já pěstuji svoji opuncii v normální hlíně pro pokojovky (a nejen ji-mám asi přes 30 kaktusů+ nějaké sukulenty),hnojím speciálním hnojivem tak 1xměsíčně a řekla bych, že docela dobře prospívá.Zrovna tuhle mám na severovýchodním okně, takže sluníčko tam svítí jen ráno, ale světlo je dostačující.A ta semínka-našla jsem si stránku jednoho pěstitele(teď ji zaboha nemůžu vyhledat) a řídila sem se podle jeho rad.Mě ta semínka uzrála někdy na podzim, takže celou zimu jsem je měla uskladněný v suchu a temnu a v březnu zasadila do normální hlíny a přikryla potravinovou folií s průduchy.Vyklíčily tak za dva měsíce a pak to šlo už rychle.V květnu jsem je přepíchla do zeminy smíchané s pískem, asi týden jsem je měla venku na zahradě, ale tam se jim moc nelíbilo, takže teď jsou na východním okně.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
radek.god - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 34.178 (?), 23.6.2010 23:54
Zapomnel jsem poprosit o ty fotky! Muzete sem nejake vlozit? Ja jsem nasel nejake po zadani "Petr Cech opuncie" do google, vpodstate jsem podle toho i postupobal, nicmene me prislo, ze pan Cech bude stejny tester jako ja, tedy metoda pokud omyl a kdyz to vyklici, tak vpodstate nevi presne v jakem okamziku a proc nastaly idealni podminky, ze kaktus zacal rust, btw je aspon o krok prede mnou :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
radek.god - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 34.178 (?), 24.6.2010 11:40
No tak jsem to zkusil.Vzal jsme opuncii do klesti (jen se smejte, ale moje zkusenosti z Tuniska - plne ruce, noha bagl, kapesnik, kapsa od kalhot, jazyk a bohuzel i duhovka v oku mne naucili co pichlaky z kaktusu dokazi!),... rozriznul a pinzetou vyndaval seminka.V puse jsem je ocistil a zaroven tak ochutnal duzinu, ktere tam bylo poskrovnu.Plod byl maly, takze jsem neocekaval nic extra.Chutove : zadnej zazrak to nebyl, pokud je opuncie spravne velka a uzrala, tedy ne muj pripad), tak podle druhu byva i prijemne sladka.Tato byla lehce nasladla, temer vubec nebyla horka, ale nebyla sladka jako ta velka z obchodu.Rozhodne se neda rict, ze bych se oblizoval, ale ani, ze bych se mel pozvracet nebo mit duvod to vyplivnout.Muj odhad je 20-30 seminek, prave je cistim v roztoku dishdropsu (cistic na nadobi jako JAR, ale nejedovaty).Fakt nevim k cemu tu chut prirovnat :-o.
Plod v celku
Plod v celku
Rozriznuty plod
Rozriznuty plod
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 96.10 (?), 4.5.2013 13:32

Opuncie jsou obecně jedlé. V září roku 1997 jsem v jižní Itálii narazil na keř plný oranžovočervených plodů soudkovitého tvaru. Chuťově byly... jak bych to řekl... fantastické. Sladké, aroma sčásti jemné do melounu, sčásti jedinečné.

Jak jsem si všiml datumu příspěvku, mám za to, že bylo brzo na ochutnávání. V červnu bych chuťové zázraky od plodu opuncie nečekal.

Co se týče čištění - dobrý způsob je napíchnout plod na vidličku a oloupat nožem.

-FD-

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.98 (?), 6.2.2011 10:42

Plody Opuntia ficus-indica jsou jedlé, jejich barva může varírovat, zpravidla v odstínech oranžové. Pokud se plod odlomí, lze jej zakořenit v případě, že je zcela zelený. Jednodušší metodou je rozmnožování semeny, která klíčí poměrně dobře, avšak až po několika týdnech. S pozdravem Petr Koupelka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika