Aloe Vera z listů padá hnědý prášek



host - 221.112 (?) 
6.3.2019 9:11, zobrazeno: 5422x

dobrý den,

nevíte čím by to mohlo být, listy Aloe jsou nejdříve krásně zelené, bez skvrn, po čase začnou hnědnout ale na omak jsou listy stále tuhé, masité, a začnou se obalovat jakoby jemným hnědým práškem, který pak i posléze padá na parapet, docela mě to hodně vadí a nevím co s tím, na internetu jsem nikde nenašel podobný problém, stanoviště jižní strana za oknem na parapetu, snažím se zalévat minimálně, nepřihnojuji

děkuji za případné rady zkušenějších pěstitelů


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 221.112 (?), 6.3.2019 9:12

další obrázek


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 190.245 (?), 10.3.2019 22:29

je to napadené nějakým škudcem, ale spíš vám poradí větší pěstitelé, než jsem já, ěm se to nikdy nestalo aztim, a le tohle vypada na nějakou potvoru v zemině

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 89.166 (?), 23.1.2020 17:28

Jakékoli tmavnoucí skvrny a i prášek můžou znamenat nejspíš nějaké plísňové nebo houbové napadení, je dobré si všímat detailů v průběhu, špičky, spodku listu vnitřku, atd...  Aloe nemá moc škůdců, nejčastější jsou plísně ve špatných podmínkách.

Ono taky za oknem nemá tak čerstvý vzduch jako venku, vlhko, i mezerou mezi parapetem a oknem jde chlad a na další část rostliny jde teplo

+ ten květináč vypadá že spíš udrží substrát déle vlhký a neprovzdušněný než vysychavý a vzdušný... a pokud je substrát hlavně z humózní rašeliny nebo černozemě místo suchého šterkopísku jako na poušti, tak takový stav není vůbec ideální.

Nejlepší řešení, zvlášť pokud stav trvá dlouho a vrací se, bude odstranit všechny napadené listy i tkáň, celý kořenový systém i se substrátem a květináčem uříznout těsně nad zemí a zahodit co nejdál. Pokud jsou na kmínku měkké nahnité části, tak řezat dokud nezbude zdravá tkáň, i flekaté tmavé šustí odstranit, projistotu i opláchnout a nechat někde v suchu v místnosti zaschnout min. týden.

Potom sadit do květináče s více dírami sirší než vyšší, a substrát s min 75% štěrkopísku, výživnější až na podruhé přesazení do většího, přes léto dát ven, a pak by už žádná plíseň neměla mít absolutně šanci.

Trochu přirozenějších podmínek a pak nebudou nepřirozené problémy. snad

tm1ra@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 243.114 (?), 23.1.2020 19:44

Nehledě k tomu, že dotaz je deset měsíců starý, tak nemáte pravdu. Ta aloe je masivně napadená třásněnkami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 89.148 (?), 3.2.2020 23:01

To ano já jsem reagoval až na potkání, z mých zkušeností mývají aloe problémy hlavně houbové, s třásněnkami jsem se setkal a myslel jsem si že aloe nenapadají, jinak dokážou pořádně zatopit. 

Problém je že třásněnek je několik druhů, některé jsou dravé a likvidují svilušky, ale jiné jsou savé a se sviluškami fungují tak že si při invazi ještě pomáhají...   Zlikvidují i 1,5m fíkovník smokvoň do měsíce...

Pokud někdo ví jak tyto potvory rozeznat a nejůčiněji omezit, děkuji za info.

tm1ra@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 221.112 (?), 26.3.2020 16:30

Dobrý den, děkuji všem za podnětné rady...

Aloe jsem nakonec nechal od jara až do pozdního podzimu úplně venku na chatě na horách cca 700m n.m. částečně pod přístřeškem kvůli dešti, pak jsem je jen přesadil do podstatně většího květináče, 5cm nahoře zasypal drcenou kůrou, zalevám jen 1x týdně do toho plastového ptáčka,

Aloe docela povyrostly, průměr listů kolem květináče cca 70cm, musím je mít tedy přímo na podlaze, na parapetu by už nebylo místo

sice nejsou Aloe zcela krásně zeleně vybarvené ale i tak mi dělají radost a čistí vzduch...

Aloe po roce
Aloe po roce
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 89.189 (?), 10.6.2020 23:46

Zdravím, přežily odminula dobře, deficitem světla zase úplně netrpí, u podlahy má větší chládek než nad topením, pobyt venku pod zastřešením jim jistě pomohl, jen by jim pomohlo i přesazení ještě do něčeho většího a mulč z kůry je vhodný až budou mít kmen a nebudou se živé listy dotýkat zeminy - ty spodní vypadají že po zežloutnutí asi neuschnou na prach ale zůstávají mokré i po odumření,

Zaléváním do spodu tomu jistě prospívá, horní polovina květníku může být jen suchý štěrk a vodu si bere jen odspodu takto to přirozeně mají i v přírodě když roste na skále ve štěrku.. tento způsob pomůže vytvořit odolný kmen krytý zbytky suchých listů a rostlina vyráží hodně výhonků-

-zato rostlina s kmenem ve více humusové a méně štěrkovém jemném substrátu zavlažovaná odshora i odspoda nevytvoří sice ani jeden výhon za několik let ale roste velmi rychle (na sukulent) a hodně se zvětší i na velikost agave přibl.

-+ a taky sem nejspíš přišel na to, co udělá z třásněnek, svilušek, atd. smrtící invazi - není to populace nad zemí, ale pod-- 

Nadzemní populaci zničí počasí a hmyz, postřiky, i obrání napadených listů pokud rostlina nové vytváří rychleji než pár jedinců škůdce kolonii (pokud nejsou počasí a podmínky pro škůdce lepší než pro rostlinu)

-ale podzemní populace nejde vidět, postříkat, odstranit, proti ní funguje jen pestrá přirozená populace přirozených mikropredátorů (draví roztoči, dravé třásněnky, stonožky, atd) 

V kvalitní ale mikrofaunově sterilní substrát umožní škůdcům rozmnožit populaci tak, jak by v přítomnosti několika druhů dalších a několika druhů predátorů nemohla, místo tisíců nehybně sajících udržují max desítky a v pohybu.

Platí to o spoustě druzích nejen sviluškách, třásněnkách ale i mšicích nebo háďátkách - v kvalitní substrátu bez života (homogení směs rozloženého materiálu) si vyberou kořeny sazenice a vyžerou až do stonku... ale v přirozenější směsi najde i kousky vhodnější pro háďátko než rostliny (nerozložené), ale i konkurenci a predátory, a to znamená, že sazenice na háďátko nikdy nepojde, bude zezačátku menší než ta v kvalitním substrátu, ale i s háďátky, atd. 

Napadená rostlina zasazená v živém substrátu bude zbavena 90% zamoření, ve sterilním zamoření obsadí každé volné místo v okolí.

tm1ra@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 221.112 (?), 30.8.2020 21:09

Zdravím, děkuji za podrobný a poutavý výklad o Aloe i sviluškách,

přesazení do ještě většího květníku už nemohu, manželka by to už nerozchodila kvuli místu...

substrát asi taky už nechám, vůbec mi nevadí že aloe nevytvoří žádné výhony, na množení jsem si pořídil jinou odrůdu aloe, která je podstatně menší a roste mnohem pomaleji a celou dobu je krásně zeleně vybarvená Aloe aristata a hlavně se vejde do malého květníku na parapet

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika