Žloutnutí a usychání listů rajčat



host - 40.191 (?)
9.5.2012 11:32

Pokusím se přidat foto, ale myslím si, že toto se už zachránit nedásadJsem úplná začátečnice, rajčátka jsem chtěla letos pěstovat poprvé a takhle to dopadlo.

Žloutnutí a usychání listů rajčat
Žloutnutí a usychání listů rajčat
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 39.135 (?), 8.5.2012 18:01, zobrazeno: 81866x

Dobrý den,

může mi někdo poradit, proč mi rajčata žloutnou a usychají jim listy?Nějaká choroba nebo nesprávná péče?Dostala jsem je od mamky v kelímkách a byly krásné a pěkně zelené.Měla jsem je celou dobu doma za oknem a žloutnutí začalo až tak před 14dny.Přesadila jsem je už do kbelíků a dala ven(přes noc ještě raději schovávám dovnitř na chodbu).Prosím, poraďte,nechci o ně přijít.Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 18.183 (?), 8.5.2012 21:21

Příčin může být mnoho - málo nebo moc zálivky, kbelík bez odtoku spodem, nehnojeno nebo přehnojeno... je to nutno vidět a možná konzultovat s mamkou - po důkladném výslechu na to mamka přijde. Jarda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 8.5.2012 21:32

Kdybyste viděla má rajčata, žloutnou (chloroza, deficit nebo nadbytek dusíku? nevím), usychají a u některých se jim i kroutí listy, vše zaviněné nesprávnou výživou (zeminou, letos jsem poprvé použil kompost a kdoví z čeho byl). Stačí přesadit do kbelíku nebo na záhon a za čtrnáct dnů budou rostliny jak vystřižené ze žurnálu, vydržte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 40.191 (?), 9.5.2012 11:32

Pokusím se přidat foto, ale myslím si, že toto se už zachránit nedásadJsem úplná začátečnice, rajčátka jsem chtěla letos pěstovat poprvé a takhle to dopadlo.

Žloutnutí a usychání listů rajčat
Žloutnutí a usychání listů rajčat
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 40.191 (?), 9.5.2012 11:36

a ještě jedno foto

Žloutnutí a usychání listů rajčat
Žloutnutí a usychání listů rajčat
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 40.191 (?), 9.5.2012 13:48

Může mi prosím ještě někdo poradit, čím to nebo co to je a dá se s tím něco ještě dělat nebo jsou už na odpis?Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 9.5.2012 16:15

V čem byly sazenice když jste je dostala? Vypadají že byly vytrženy ze země a došlo k přerušení kořenového systému, chvíli to potrvá než se vzpamatují. Každopádně postavte rostliny někam do stínu aby na ně nepražilo polední slunce, přestaňte zalévat (nemáte přemokřeno?) a udržujte zeminu jen vlhkou, nehnojte. Přeji mnoho zdaru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 32.230 (?), 20.3.2021 12:16
Dobrý den. Usichaji mi lístečky na rajcatkach. Sazeničky cca 3 cm vysoké. Co s tím? Dekuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 91.196 (?), 20.3.2021 14:09

Usychají, když jim chybí voda, nebo přebývá-to potom mají pré plísně a nevhodné mikroorganismy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 20.3.2021 14:55

Jsou dvě možnosti: buď je to nějaký patogen, na škůdce je ještě brzo, anebo je to fyziologické, něco jim chybí či přebývá.

Prvním krokem v takovém případě je přesazení do nových nádob i substrátu. Nádoby vydezinfikované třeba Savem (ale pečlivě omyté následně), substrát určitě z jiného pytle a nejlépe od jiného výrobce. Není také marné zbavit je při přesazování starého balu. Zalévání klidně teprve až začnou mírně vadnout, případně když je povrch substrátu totálně suchý na dotek. Zalévat seshora, ale tak, aby se listy nenamočily. Zajistit větrání a dostatek světla, teplotu udržovat v rozmezí cca 17 - 20°C. Dobré substráty mají vyvážené živiny na 6 týdnů, hnojetí tedy prozatím neřešit. To jsou první kroky v obou případech. Pokud usychání ani v těchto podmínkách neustává, je to nějaký patogen, nejčastěji houbové podstaty, tedy plíseň. Ale ne nutně. Řešení chemickým postřikem je velmi na pováženou, protože na malých sazeničkách může nadělat víc škody než užitku. A nevím ani o nějaké babské radě, která by fungovala. Takže čekat a sledovat. Stalo se mi několikrát, že rostliny, které neprospívaly, po přesazení ožily a samy se ubránily nákaze, případně s ní dokázaly žít i plodit. No a pro případ neúspěchu vysít náhradní várku v jiné místnosti, v jiných podmínkách anebo později nakoupit sazenice od profesionálů. Rozhodně nepanikařit a nesahat k nějakým receptům JPP (jedna paní povídala).

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika