Zálivka zeleniny z jímky s 25 roků nečerpanou dešťovkou



host - 153.50 (?) 
13.9.2018 22:09, zobrazeno: 2503x

Dobrý večer. Z důvodu letošního malého množství vody ve studni a problému s čerpadlem jsem začátkem srpna začal používat vodu z jímky cca 4m3. Do jímky stéká dešťová voda z klasických křidlicových střech, po opadu ořešáků přes opadané listí. V minulosti otec čerpal tuto vodu pravidelně Malyšem a zaléval s ní především rajčata a celer bez jakýchkoliv problémů. V současnosti jímka nebyla více než 20let možná i 25 let čerpana. Letos jsem ji postupně vytahal kbelíkem na laně do sudu vyvýšeného asi 1m a samospádem jsem ji rozvedl do sudů na zahradě, tak aby se okysličila a prohřála. Barvabyla podobná lignohumátu. Kupodivu zalévaná zelenina nereagovala pozitivně, aspoň to přikládám této zálivce, diskolorace listů u rajčat a jejich hynutí, totální uhynutí asi 10% celerů, nedobrý stav dalších, zastavení růstu paprik, u drobnoplodého kiwi zasychání okrajů listů, až kompletní uschuití části listů. Jinak jsem standardně hnojil při výsadbě sazenic slepičáky a Kristalon Start s Plod, v tom problém nevidím. Jestli se dešťová voda zkazila dlouhým stáním v jímce nebo je problém ve vyluhování listů ořešáků nevím. Listí uklízím až v zimě, kdy na to mám čas.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 184.133 (?), 14.9.2018 13:38

Zkuste řeřichový či salátový test. Vysejte jedno nebo druhé do misky, květináče a zalévejte výhradně tou vodou. Udšlejte si kontrolu se stejnými semeny, zeminou a zálivkou standardní vodou. Když nebudou výsevy zalévané z nádrže v dobrém stavu, nebude voda moc svědčit ani jiné zelenině. Pak by byla dobrá tak do trvalek, letniček, pod ronďáky, okrasné stromy a keře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 14.9.2018 13:49

Ve vašem příspěvku jsem nezaznamenal žádný dotaz, pouze sdělení, že je možná voda závadná. Chcete s něčím poradit, nebo to je jen sdělení pro nás? cheeky

Jestli je závadná na zalívání vám nikdo neřekne (ale dle mého názoru nikoli). Jestli váháte, co s ní - na vašem místě bych vodu vyčerpal někam do trávy, když jde o pouhé 4m3, a nechal ji přes zimu natéct znovu. A pokud jde o vyluhované ořechové listí - to mám také a žádné zelenině mi to neškodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 15.9.2018 6:44

Jako každý zákvas si i ten Váš koncentrát vyžaduje řádné naředění.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 153.50 (?), 19.9.2018 0:37

Díky za reakce. Nahlas jsem přemýšlel proč se takto "uleželá" letitá deštovka s výluhem z ořechového listí zelenině viditelně nelíbí. Test se řeřichou nebo salátem znám, děkuji za jeho připomenutí, v minulosti jsem si takto testoval zeminu. Jimku jsem letos vytahal kbelíkem, po nedávných deštích se pomalu zaplňuje, samozřejmě ji chci využívat, ve studni mám poslední 2-3 roky velký pokles hladiny. Bál jsem se toho výluhu z ořechového listí, někteří zahrádkáři v mém okolí ho dokonce odváží ze zahrad, jeden kolega ve městě ho sype do popelnice, já ho z nedostatku jiného organického materiálu zarývám nebo přisypávám do kompostu a zatím jsem nic negativního nepozoroval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika