Zálivka zeleniny z jímky s 25 roků nečerpanou dešťovkou



host - 157.239 (?)
15.9.2018 6:44

Jako každý zákvas si i ten Váš koncentrát vyžaduje řádné naředění.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 153.50 (?), 13.9.2018 22:09, zobrazeno: 2511x

Dobrý večer. Z důvodu letošního malého množství vody ve studni a problému s čerpadlem jsem začátkem srpna začal používat vodu z jímky cca 4m3. Do jímky stéká dešťová voda z klasických křidlicových střech, po opadu ořešáků přes opadané listí. V minulosti otec čerpal tuto vodu pravidelně Malyšem a zaléval s ní především rajčata a celer bez jakýchkoliv problémů. V současnosti jímka nebyla více než 20let možná i 25 let čerpana. Letos jsem ji postupně vytahal kbelíkem na laně do sudu vyvýšeného asi 1m a samospádem jsem ji rozvedl do sudů na zahradě, tak aby se okysličila a prohřála. Barvabyla podobná lignohumátu. Kupodivu zalévaná zelenina nereagovala pozitivně, aspoň to přikládám této zálivce, diskolorace listů u rajčat a jejich hynutí, totální uhynutí asi 10% celerů, nedobrý stav dalších, zastavení růstu paprik, u drobnoplodého kiwi zasychání okrajů listů, až kompletní uschuití části listů. Jinak jsem standardně hnojil při výsadbě sazenic slepičáky a Kristalon Start s Plod, v tom problém nevidím. Jestli se dešťová voda zkazila dlouhým stáním v jímce nebo je problém ve vyluhování listů ořešáků nevím. Listí uklízím až v zimě, kdy na to mám čas.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 184.133 (?), 14.9.2018 13:38

Zkuste řeřichový či salátový test. Vysejte jedno nebo druhé do misky, květináče a zalévejte výhradně tou vodou. Udšlejte si kontrolu se stejnými semeny, zeminou a zálivkou standardní vodou. Když nebudou výsevy zalévané z nádrže v dobrém stavu, nebude voda moc svědčit ani jiné zelenině. Pak by byla dobrá tak do trvalek, letniček, pod ronďáky, okrasné stromy a keře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 14.9.2018 13:49

Ve vašem příspěvku jsem nezaznamenal žádný dotaz, pouze sdělení, že je možná voda závadná. Chcete s něčím poradit, nebo to je jen sdělení pro nás? cheeky

Jestli je závadná na zalívání vám nikdo neřekne (ale dle mého názoru nikoli). Jestli váháte, co s ní - na vašem místě bych vodu vyčerpal někam do trávy, když jde o pouhé 4m3, a nechal ji přes zimu natéct znovu. A pokud jde o vyluhované ořechové listí - to mám také a žádné zelenině mi to neškodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 15.9.2018 6:44

Jako každý zákvas si i ten Váš koncentrát vyžaduje řádné naředění.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 153.50 (?), 19.9.2018 0:37

Díky za reakce. Nahlas jsem přemýšlel proč se takto "uleželá" letitá deštovka s výluhem z ořechového listí zelenině viditelně nelíbí. Test se řeřichou nebo salátem znám, děkuji za jeho připomenutí, v minulosti jsem si takto testoval zeminu. Jimku jsem letos vytahal kbelíkem, po nedávných deštích se pomalu zaplňuje, samozřejmě ji chci využívat, ve studni mám poslední 2-3 roky velký pokles hladiny. Bál jsem se toho výluhu z ořechového listí, někteří zahrádkáři v mém okolí ho dokonce odváží ze zahrad, jeden kolega ve městě ho sype do popelnice, já ho z nedostatku jiného organického materiálu zarývám nebo přisypávám do kompostu a zatím jsem nic negativního nepozoroval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika