Začátečník - rajčata



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
ginaupitty - (3) - 28.93 (?) 
1.2.2018 0:15, zobrazeno: 22352x
Zdravím! Poprvé jsem rajčata pěstovala minulý rok. Dostala jsem sadicky a nějaká seminka našla v rajcatku, které mi chutnalo.Moje starost o rajčata byla jen zalévání, ikdyz byla dobrá, jejich výnos nebylo to pravé ořechové. Tento rok bych chtěla začít o něco lépe. Jediný problém je v tom ze jsem si odrůdy objednala, aniž bych si o nich něco zjistila. Chtěla bych si rajčata predpestovat v jiffy tabletách. Má otázka zní. Mam se řídit podle odrůdy? (nevim kdy predsadit, dozvím se to z obalu?) Dale, jake místo se vám nejvíce osvědčilo pro predpestovani? Jak často zalévat predsazene rajcatka a na co si dát pozor?
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2746) - 6.138 (?), 1.2.2018 5:09

Paní Jiřino, tak to jsme dva, tedy začátečníci. Mám trochu náskok, protože jsem začal už v prosinci. Když si přečtete můj popis průběhu na "Rajčatový hokus pokus - průběh", můžete se vyhnout, tedy snad, některým chybám, které jsem udělal. Třeba s jiffinami, i když připouštím, že to nemuselo být nutně způsobeno jimi, ale semínky. Opustil jsem je v samém začátku pokusu, ale použil jsem jen dvě, takže to není moc průkazné. Někteří tady s nimi mají dobré zkušenosti.

Nejlepší metodou se mi zdá buničina ve vodě. Je přehledná, takže se Vám nehromadí kelímky se substrátem, ve kterých se stále nic neobjevuje. Přečtěte si tam víc.

Milan Hokus Pokus

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Honza z Polabí - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 167.137 (?), 1.2.2018 7:52

Moje rada by zněla - nezačínat v prosinci a vyhnout se buničinám a podobným - nechci napsat nesmyslům - tak tedy v mých očích zbytečnostem. Nějaké kelímky, klidně od jogurtu, tvarohu apod. výsevní substrát / ovšem před 30ti lety jsme o výsevním substrátu nevěděli a rajčata pěstovali taky /, do jednoho kelímku bych dal vždy jednu odrůdu. Asi 5mm hluboko. Opatrně zalít / lépe povrch orosit /, přikrýt nějakým třeba sáčkem z Penny a dát na teplé místo. Kolik přesně stupňů teda nevím, mám to na prkýnku a časopise přímo na topení. Ovšem my moc netopíme. Minimálně 2x denně sledovat, do týdne by měly začít Jakmile to začne vylézat, ihned přendat někam za okno, aby to mělo světlo. Pochopitelně udržovat stále vlhké, ale nepřelévat. Po 3-4 týdnech - to bude začátek března - přepíchat až po děložní lístky po jedné rostlince do nějakých květináčků, 0,5 lt kelímků od jogurtu apod. Zase - bud si koupit nějaký substrát, třeba Zahradnický od Agro, ca 110-130 Kč za 75 lt, modrý obal nebo i kvalitní zeminu. UMÍRNĚNĚ zalévat, nepřelívat, spíš méně než více(jednou za ca 5-6 dní, pokud budou mít málo vody, poznáte to a hned zalejete, pochopitelně dále pravidelně sledovat a reagovat na to, co vidíte), aby udělaly bohaté kořeny. Čím víc světla budou mít, tím lépe, ale v březnu už se světlem problémy nejsou někde za oknem. Teplotu držet v "normě", tj. já nevím kolem 20 st. Hlavně z toho nedělat žádnou velkou vědu, pokud pěstujete něco jiného, květiny atd., držet se citu, na rostlinách poznáte, co potřebují. Možná 1-2x v těch ca 2 měsících co je budete mít do výsadby (začátek března -?? začátek května) malinko přihnojit / Kristalon Start např./, ale myslím, že do toho substrátu ted už hnojivo dávají tak to si není nezbytně nutné.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.111 (?), 1.2.2018 7:31

Rajče je rostlina světlomilná, takže je optimální, aby nebyla vysévána příliš brzo před rovnodenností. To ponechte těm, kteří si chtějí pohrát s přisvěcováním a mohou sázet do skleníku. My co sázíme na záhon vyséváme tak, aby v době sázení měly rostliny 5 pravých listů a jeden květ či vian poupat. Neuděláte tedy chybu pokud budete vysévat ve výroční den narození Vendelína Opatrného (nebo mé tchýně).

Já osobně vysévám vzácnější semínka po jednom do kelímků od jogurtu (např třešničková z Lidlu mají v balení 9 semen). A ty běžná (Start S F1)  do mističky, co se v nich prodává v marketech cca 150 g salátu. Tam dávám celé balení o 40 semínkách nebo 1/2 balení o 0,2 g (zpravidla 0,1 g = 30 semen). Používám kupovaný výsevní substrát "ze Soběslavi".

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Honza z Polabí - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 167.137 (?), 1.2.2018 7:59

Nevím, kdy má výročí tchyně pana kolegy, ale naprostý souhlas, že není třeba spěchat. Já budu vysévat přístí víkend, ale určitě začátek března normálně stačí, někteří doporučují až 1.4., to ale sklizeň asi nezačne dříve než v srpnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 1.2.2018 8:22

Takhle to dělám já. Seju okolo 15. března. Místo zeminy může být výsev klidně v perlitu, mladé rostlinky se z něj snadno vyndávají. Všechny odrůdy jsou si na počátku rovny. Lepší je přepichovat než sít po semínku do kelímku. Než pidirostlinka "vypije" vodu ze zálivky, má jí okolo sebe moc a občas i trpí zachladnutím. Lepší 1x-2x přepíchnout a pak teprve přesazovat a vícekrát. Kelímek 0,15-0,2-0,3-0,4-0,5-0,9...vždycky když prokoření.  



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2746) - 6.138 (?), 1.2.2018 23:11

Ivane, promiňte, ale co myslíte tím "všechny odrůdy jsou si na počátku rovny."? Rychlostí klíčivosti či podmínkami, které potřebují, nebo procentem klíčivosti či úplně jinak?

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 2.2.2018 14:03

Pro Milan HP - stejně klíčí a ze začátku rostou stejně tyčkové, tak keříkové, balkonové odrůdy. Teprve s vyspíváním se mění jejich potřeby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6488) - 9.135 (?), 1.2.2018 8:35

Rajče je rostlina světlomilná, takže je optimální, aby nebyla vysévána příliš brzo před rovnodenností. To ponechte těm, kteří si chtějí pohrát s přisvěcováním a mohou sázet do skleníku.

Jsou tu borci, kteří sejí v prosinci na severní okno a nepřisvěcují a mají výborné výsledky.wink Můj termín je MDŽ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 1.2.2018 8:58

"Můj termín je MDŽ".

Také vysévám 8. 3. Výsev do vaničky od tvarohu naplněné perlitem. Když mají rostlinky jeden, dva pravé lístky, tak přesazuju do kelímků od jogurtu (500 g) s běžnou půdou ze zahrady (ať vědí, co je čeká smiley). 2-3 týdny před výsadbou je začínám otužovat venku (někdy stačí i často otevřené okno, pokud jsou hned vedle na vnitřním parapetu) a kolem poloviny května (podle počasí) jdou ven.

Skleníkové vysévám dříve - únor, někdy i leden.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika