Vysev paprik



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
eva.neuwirthova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 147.46 (?) 
9.2.2018 12:14, zobrazeno: 26556x

Dobry den, potrebuji poradit. Kazdorocne se potykam s problemem vysevu paprik. Davam seminka do substratu, davam na vyhrevnou podlozku, protoze doma mame nejvice 20 stupnu, zaliju a prekryju deskou. Nekolik hodin denne necham vetrat, protoze se voda vyparuje a zustava na desce zespod. po case se ale zacne na povrchu delat bila plisen a kdyz odhrnu seminka, jsou take plesniva nebo proste nevschazi. Co mam zmenit na postupu?

Dekuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 9.2.2018 21:51

každý to asi dělá jinak, já nechám všechna semínka naklíčit na vlhké vrstvě toaletního papíru položeného v plastové podmisce. Podmisku mám uloženou u zdroje tepla, shora překrytou talířkem, aby nedošlo k vyschnutí a uvnitř u semínek mám čidlo z dig.teploměru pro zjištění okamžité teploty. Udržuji cca. 26°-30°, až ze semínek vyrazí klíčky, to bývá za 3-10 dní podle odrůdy. Pak teprve opatrně přesazuji jen vzklíčená semínka do truhlíku se substrátem ve sponu asi 1x1,5cm. v případě výskytu plísně lehce stříknu rozprašovačem roztok Previcuru. Do kelímků pak zpravidla přesazuji rostlinky až při výšce okolo 10cm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2724) - 6.138 (?), 9.2.2018 23:31

Také jsem přišel na to, že buničina v troše vody je způsob, který mi nejvíc vyhovuje. Jak u paprik, tak u rajčat. Pravda, opět jsem docílil klíčivosti jen 5/7 (shodně u všech tří odrůd)  - příčítám to velmi tvrdé vodě, ale možná mylně. Příští setbu zkusím s dešťovou či sněhovou vodou. A také jsem neměl tak vysokou teplotu - jen 23 - 24°C. Lungy a Slovakia vyklíčily už po 4 - 5 dnech, Balkonovce to trvalo dvakrát déle.

Výhodou je, že se nemusím zabývat semínky, která nejeví známky klíčení. Ta naklíčená jsem dal rovnou do kelímků s klíčivým substrátem. Zatím si vedou slušně, i když jim nepřisvětluji. Další, snad výhodou, je, že se semínek vůbec nedotknu (abych je svýma gramlavýma rukama nepoškodil): některá totiž buničinu kořínkem prorostou a tak jen ostříhám přebytečnou a vložím je do substrátu. V růstu jim ten malý zbytek viditelně nevadí. A také vím, kde je kořínek a kde stonek, takže je zasadím správným směrem.

Zplesnivěla mi až mrtvá semínka, která jsem v naději, že si to rozmyslí, nechal na buničině dalších možná 10 dní. No, nerozmyslela si to. Tak skončila na smetišti dějin.

Milan Hokus Pokus 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 6.146 (?), 17.2.2018 12:58

Zdravím, měl bych dotaz k výsevu paprik.Před lety v časopise Zahrádkář nějaký pěstitel paprik uvedl, že semínka dá nejdříve do sklenice s vodou.Ty, které tuším ihned nebo po nějaké době klesnou ke dnu vysévá, ty která plavou na hladině odstraní, údajně nejsou klíčivá.Má to někdo takhle prokazatelně odzkoušené?Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 17.2.2018 15:12

Ano, semínka nechám nabobtnat cca 24 hod. v roztoku Lignohumátu nebo Hypermanganu a ty co se drží na hladině vyhodím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 6.146 (?), 17.2.2018 18:55

Tak to taky vyzkouším, díky.Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2724) - 6.138 (?), 18.2.2018 7:27

Ač hokus-pokusák, tohle jsem ještě nezkoušel. Ale zařadím to do programu při nejblížším výsevu. Logicky to smysl docela dává: prázdná semínka budou plavat. To ale znamená, že budu muset pak vysít i ta plovoucí, abych zjistil, že opravdu nevzejdou, takže metoda opravdu dělí zrní od plev.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 6.146 (?), 18.2.2018 9:31

Taky to vyzkouším, dnes už si nepamatuji přesně po jak dlouhé době ty plovoucí semínka pěstitel(nebo snad šlechtitel) odstranil.Může se se stát, že po moc dlouhém namáčení všechny semínka naberou vodu a potopí se, proto bude vhodné zapisovat čas a udělat pokusů více s různými časy.Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3217) - 173.17 (?), 18.2.2018 9:51

Při dlouhém namáčení se ta klíčivá semínka utopí a budou na nic. Myslím si, že zjišťování klíčivosti tímto způsobem je dobré jen v případě, že se vysévá velké množství semen, řádově ve stovkách. Papriková semena stačí namočit na 25- 40 hodin a potom je nechat naklíčit ve vlhkém prostředí. Hned budete vědět, které klíčí a které ne.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 19.2.2018 17:33

Párkrát jsem viděl vysívat větší množství semínek. Asi tak 2000. A bylo to bez testování. Prostě 4 řádky po 2m a 15 cm od sebe, v každém jiná odrůda, zalít, zakrýt fólií a občas vyvětrat. Sousedka tak vysívá papriky každoročně v půlce března. Po dvou týdnech se pod fólii vloží kovové oblouky a po vypletí se papriky dopěstují v "tunelu". Občasné vyvětrání při nejvyšší teplotě zamezuje tvorbě plísní. Sazeničky rostou velmi rychle, přestože venku v noci občas mrzne. Na konečné stanoviště se dávají začátkem května. Vybírají se ty největší a ty menší se rozdají nebo vyhodí. Ve velkém počtu paprik je nereálné všechny přepichovat do kelímků. To jen já budím se svými kelímky úsměvy.  Zahrádkáři, kteří v září prodávají papriky na trhu po celých pytlích, se asi potápěním semínek nemají čas zdržovat. Myslím, že na jižní Moravě by to v nějakém pařeništi fungovalo úplně stejně.

Papriky vysité pod fólií v březnu 2016
Papriky vysité pod fólií v březnu 2016
Moje malovýroba 2017
Moje malovýroba 2017
Malovýroba 2018
Malovýroba 2018
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika