Uvadlé sazeničky



host - 174.166 (?)
11.4.2010 21:00

Přesně tak. Už nikdy si nekoupím zahradnický substrát na domácí výsev. Vloni jsem takto přišel o dost paprik a rajčat. To jsem ještě nevěděl o zálivce Previcurem. Letos jsem vysel doma za oknem jak do zahradnického substrátu tak i do kompostové země za zahrádky. Samozřejmě že v substrátu se objevila plíseň a v kompostové zemi nikoliv. Moje domněnka je, že tím jak je substrát zatavený v igelitovém pytli, dochází asi k množení různých plísní, které se po otevření projeví a napadnou již vzešlou sadbu. Samozřejmě, že jsem četl o tom, že se má substrát pro výsev nechat "upéci" v troubě aby se zbavil choroboplodných zárodků, ale pořád se mi to nechce líbit strkat do trouby pekáč s humusem. Takže letos preventivně stříkám Previcurem a nebo hypermanganem. Václav

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 111.58 (?), 9.4.2010 11:41, zobrazeno: 8405x

Dobry den, zasela jsem si seminka rajcat a paprik a letos uz potreti mi vyrostly sazenicky asi 5cm velike a pak zacali uvadat. Jsou trochu vycahle, ale listky maji v poradku. Pak najednou vadnou. Slysela jsem nazor, ze to muze byt zpusobeno tim, ze je mam za plastovym oknem. Mam je v jiznim okne bez topeni. Sazim do substratu pro vysev a mnozeni.

Dekuji za kazdou radu...

Katka

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 120.236 (?), 9.4.2010 13:23

rada mé maminky, která je úspěšně pěstuje také za plastovým oknem: zkus je přesadit ze substrátu na množení do normální kompostové země a nechej za oknem dál... nenechat je zaschnout...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 142.117 (?), 9.4.2010 14:25

Plastovým oknem to zcela jistě není, pokud na něm není UV folie, ale ani s ní by takto neuvadaly.

Nejsou sazenice buď suché nebo naopak příliš přelité?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Kšely - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (216) - 214.135 (?), 9.4.2010 14:26
Dobrý den. Domnívám se, že vadnutí sadby je způsobeno přehřátím rostlinek.V tyto dny poměrně dost svítilo slunce a bez přistínění a odvětrávání sazeničkám na jižním okně není dobře, byť se v místnosti netopí. Skleníky se také stíní a větrají, natož tak okno v bytě. Tedˇ má být zataženo, uvidíte, zdali sadba bude vadnout dál. Atˇ se daří.MH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 159.24 (?), 9.4.2010 21:02

Se substrátem pro výsev a množení mám tento rok též neblahé zkušenosti. Vaše rajčata mohou mít padání klíčících rostlin, což je infekce kořenového krčku, která pochází z půdy a projevuje se u rostlin v ne zcela příznivých podmínkách. Zkuste sazeničky přepíchat, při přesazování si podrobně prohlédněte kořenové krčky, zda nejsou rozbleptané či hnědě zhnilé. I částečně zasažená sadba se dá zachránit rozsázením, ev. zalitím Previkurem.    Jiřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 174.166 (?), 11.4.2010 21:00

Přesně tak. Už nikdy si nekoupím zahradnický substrát na domácí výsev. Vloni jsem takto přišel o dost paprik a rajčat. To jsem ještě nevěděl o zálivce Previcurem. Letos jsem vysel doma za oknem jak do zahradnického substrátu tak i do kompostové země za zahrádky. Samozřejmě že v substrátu se objevila plíseň a v kompostové zemi nikoliv. Moje domněnka je, že tím jak je substrát zatavený v igelitovém pytli, dochází asi k množení různých plísní, které se po otevření projeví a napadnou již vzešlou sadbu. Samozřejmě, že jsem četl o tom, že se má substrát pro výsev nechat "upéci" v troubě aby se zbavil choroboplodných zárodků, ale pořád se mi to nechce líbit strkat do trouby pekáč s humusem. Takže letos preventivně stříkám Previcurem a nebo hypermanganem. Václav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 76.254 (?), 12.4.2010 8:18

Mám podobný problém - rajčata prostě "uschly", minimálně 50 procet. Co zbylo už se ted trochu vzpamatovalo. Za plastovým oknem dělám sadbu už několik let to toto je poprvé... Papriky jsou dobrý, výsev byl do substrátu pro výsev a množení... nevím...myslím, že je to substrátem... ale tím, do kterýho jsem to přepíchal... Papriky jsou v Zahradnickým substrátu - modrý obal, rajčata v nějakým novým, nebo měl aspon nový obal...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 155.12 (?), 12.4.2010 8:36
Již poněkolikáté zde pročítám stížnosti na substráty. Nazvu to pravým jménem - poslední dobou je to čím dál horší svinstvo! Zahradnický substrát od "AGRO" je samý šutr (to snad v polských šachtách vymetají chodby) a substrát od "substrat FORESTINA" je samý cancour rašeliny (vypadáto na rozemleté kořenáčky). No prostě HUMUS. Mirek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika