Uvadání melounů



pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 149.37 (?) 
20.7.2017 20:24, zobrazeno: 6474x

Před pár dny mi náhle uvadnul celý meloun, který měl už 1.5m dlouhé šlahouny všemi směry a nasazené plody. Poté úplně uschnul. Dnes mi začal uvadat další. Přitom se jedná o melouny naroubované na tykev fíkolistou, takže by měly být proti chorobám odolné. Vloni se mi to samé stávalo s i s neroubovanými melouny. Vůbec nechápu příčinu, jsou na slunném záhoně s netkankou, pravidelně zalívané. Napadá někoho možný důvod?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 173.132 (?), 20.7.2017 20:48

Melouny stříkám začátkem července Rovralem. Každý rok chytají černou hnilobu ve stejnou dobu. Bez postřiku se u nás pěstovat asi nedají (Brno).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 149.37 (?), 20.7.2017 21:12

Tak o tuto chorobu se rozhodně nejedná. Jak říkám, celá rostlina v jednu chvíli naráz uvadne (žádné žloutnutí a usychání listů), a pak uvadlá samozřejmě rychle zaschne. Asi jako kdyby něco uhryzlo kořeny - ale žádné myši/hryzce v záhoně nemám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 173.132 (?), 20.7.2017 21:21

Jestli to bylo uvadnutí naráz celé rostliny tak jedině zkontrolovat kořeny. Nemusí být poškozené jen od hryzců, myší, krtků, pod netkanku se schová spousta hmyzu a menších škůdců.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 149.37 (?), 20.7.2017 21:46

Tak jsem zaschlou rostlinu vytrhl ze země - a ne, kořeny i celý stonek dál jsou naprosto v pořádku a nepoškozeny.

Ta druhá rostlina, která přes den uvadala, je teď po ochlazení opět v pořádku.

Takže? Nevím...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 33.3 (?), 20.7.2017 21:25

Mam to take to same co popisujete listi se zkouti dovnitr cely slahoun usicha taky nevim cim to muze byt

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 22.7.2017 16:13

Tyhle houbové choroby nepostihují jen rajčata, ale v méně vhodných podmínkách i mnohé další rostliny. Postřik bude asi nutný. Upřímně řečeno - melounům moc nerozumím, ale mám je ve velmi vhodných klimatických podmínkách. Takže rostou jak draci a nejeví známky nemocí. Jsou to semenáčky z místní odrůdy (nehybridní, neroubované). Vyčlenil jsem jim pozemek 2x6 metrů, ale rozlezly se už na 5x10m. Ani nevím, jak budu večer zalívat nebo plít.

Plod
Plod
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Pavel Brno - (2) - 19.142 (?), 23.7.2017 0:00

Zdravím,

pěstuji také melouny a trápí mně přesně stejný problém. Cca před týdnem odešel první meloun, z ničeho nic začal usychat. Stonek je jakoby zevnitř nahryzán. Moc jsem to neřešil až vedlejší dvě rostliny před pár dny potkalo to samé. Tentokrát stonek netknutý, kořeny taktéž a v zemi docela drží. Začaly postupně odcházet jednotlivé šlahouny vč. jednoho s malým plodem. Všechno tohle se děje pouze na malém úseku, ostatní vzdálenejší rostliny prospívají dobře. Vůbec nešplíchám a rád bych se tomu vyhnul. Prosím někdo poraďte, dalo to dost práce a nerad bych přišel o úrodu. Přikládám foto.







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 23.7.2017 10:40

Nevím, zda bude moje rada k něčemu. Okoukal jsem cosi na okolních melounových polích s průměrnou roční teplotou 12 st., ale s nikým jsem se neradil a nemám to nastudováno. Všiml jsem si, že profi melounoviště bývají velmi zarostlá nejen nadbytkem melounových listů, ale i plevelem. V největších vedrech jsou pak listy svěží a plody jsou úplně přikryté a nepukají. Zalévají např. kapkovou závlahou. Nikdy ne proudem ledové studniční vody na rozpálené rostliny. Pravděpodobně zálivkou i přihnojují dusičnanem amonným a draselným (? 35-70kg ledku na dekar) a nebojí se chemické ochrany. Já jsem vysil semínka z místního melounu do shluků po 3ks a vysázel z kelímků do jedné řady (bez fólie). Do mezer jsem dal uleželý ovčí hnůj. Zalévám ob den jen do míst, kde tuším tu původní řadu kořenů. Po dešti nezalévám asi týden. Zaplevelená bezzásahová džungle neuvadajících vitálních listů se mi daří. Plody skoro nejsou vidět a je to dobře. Je jich tam nejmíň 20 a mají až 2 kg. Některé plody jsou šišaté, jiné kulaté (asi je to F2 nebo F3 generace apod.). Na každé rostlině mi stačí 1 až 2 plody, protože mám rostlin mnoho. Nic nevyštipuji ani nepřihnojuji, nechávám to už jen na přírodě. Žádná rostlina není viditelně nemocná. Přiznávám, že jsem tam v červnu stříknul zbytek Acrobatu MZ WG po ošetření rajčat a totéž doporučuji i vám. Pokud přiměřeně zaléváte odstátou vodou, nemůžete udělat nic víc.

Nevzhledné melounoviště
Nevzhledné melounoviště
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Pavel Brno - (2) - 19.142 (?), 23.7.2017 12:12

Netkanou textilii používám prvním rokem takže s ní ještě nemám takové zkušenosti. Vzal jsem 2m pás hlavně pro mladé sazenice, více se zahřívají, drží vodu a brání plevelu v růstu. Teď už se šlahouny dostaly mimo něj a tak je nechávám růst jak potřebují. Co se týče zalévání, o kapkové závlaze jsem uvažoval ale nakonec zůstalo u několika 1m3 odrážecích nádrží se studniční vodou. Dešťovka tu zde na JM v takovém množství abych pokryl spotřebu prostě nenaprší. Přihnojuji cca 1x do týdne rotzokem slepičinců spolu s ostatní zeleninou. Loni se mi dařilo s minimem péče a s žádnou chorobou, letos je vše bohužel jinak. Popřemýšlím o tom Acrobatu, děkuji za reakci. PS: jinak se ostatním daří a mám tam už 5+kg macky


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika