Světlé cik-cak linie na listech rajčat



Stránky: 1,  2   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?) 
22.6.2018 22:53, zobrazeno: 5882x

Na některých rajčatech na obou balkónech se mi objevily světle šedé čáry ve tvaru klikiháků. Bohužel nemám čím fotit, takže neuveřejním snímek, ale možná někdo budete vědět, o co jde. Není to odrůdově specifické - několik, jak keříčkových, tak tyčkových, odrůd bylo napadeno.

Čáry jsou tak 1 mm široké (ale i širší), často paralelní se žebry, při pohledu z rubu průsvitné. List ale nevadne. Tipnul bych si na nějakého parazita z hmyzí říše, protože bakteriální i houbové choroby se, pokud vím, šíří jinak. Nevíte náhodou někdo, kdo je pachatelem a případně jak na něj? Mám napadené listy odlomit a spálit?

Díky.

Milan HP

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 33.10 (?), 23.6.2018 0:13

Je to pekne popsane  ale foto by urcite pomomlo         nevymlouvejte se na foto    vy se rad vymlouvate kdy mate neco pokazene  na syna     vase prispevky sleduji od ledna    vy uz urcite  mate nebo mel jste krasne  vybarvena rajcata urcite  otrhane kdyz  jste tak brzy vyseval tak nevim proc vas zajima nejake klikihance na listech   kdyc uz mate rajcata davno otrhane

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 23.6.2018 7:59

Ano, fotka by hodně napomohla. Ale jsem IT troglodyt, takže opravdu nemám chytrý telefon a ani foťák. Není to výmluva, je to fakt. A pořizovat si kvůli rajčatům nový telefon nebudu, i když jsem do nich už hodně investoval.

A znovu ano, sklidil jsem už rajčata, ale o tom, že by byla otrhaná, nemůže být řeč. Naopak, stále přibývají zelená a zrají na můj vkus hodně pomalu. To množství, které jsem zatím sklidil, opravdu není nijak ohromující: řekněme půldruhého kila.

Poslední snímek, který mám, je z 6.5.. Jsou na něm vidět rajčata vypěstovaná v bytě. Tak ho posílám. Ale od té doby už v Labi uplynulo hooodně vody.

Milan HP

Domácí Startky 6.5.
Domácí Startky 6.5.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 150.182 (?), 23.6.2018 23:12

Najskôr to bude Mínerka, larva, ktorá si vyhríza cestičku v liste a vytvára čiary. Tvrdšiu žilnatinu neprehrizie. Doporučujem otrhať len napadnuté časti listov lebo larva bude na niektorom konci chodbičky, aby sa nestihla zakukliť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 24.6.2018 7:19

Díky moc.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 184.212 (?), 2.7.2018 9:51

Doplňuji obrázek, mám na balkoně - tyčková rajčata - taky s napadenými listy - cestičky. Zatím jsem Ostříhal napadené listy a jdu hledat info o Minerce.

Díky za radu

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 131.97 (?), 5.7.2018 22:17

Obávám se, že se jedná o makadlovku, která už doputovala i do ČR. Dnes jsem také nalezla na ruském rajčeti Banán červený asi 10 lístečků s bílými klikatými cestičkami a bílými flíčky. Rajče je umístěné na lodžii, orientované na jihozápad. Lístečky jsem samozřejmě otrhala v naději, že se útok parazita zastaví. Dragounová

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 168.103 (?), 5.7.2018 23:10

že by už Tuta Absoluta?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Qesham - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 12.166 (?), 10.7.2018 11:41

Dnes jsem objevil stejné požerky - miny jak na listech rajčat tak na plodech. Po rozpitvání pod lupou jsem v nich objevil trus. Obávám se nejhošího - nedaleko nás jsou obří skleníky a podle agentury JPP (Jedna paní atd.) musela být zlikvidována jedna várka sazenic přivezených z Itálie, právě pro napadení tímto škůdcem.Podle stejné agentury se část sazenic podařilo "zachránit" před zničením aktivními zaměstnanci dotyčného ZD, kteří je pak použili k obohacení vlastního sortimentu pěstovaných odrůd.

Požerky na rajčatech
Požerky na rajčatech
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 10.7.2018 14:36

napadení vypadá přesně, jako v článku o Tuta absoluta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika